Kiemelt hírek

Megfejtették Bruce Lee legendás “egyinches” ütésének titkát

2014. május 28. | szerző SzlobMil | Tanítás

Talán egy harcművészeti mozdulat sem annyira látványos és lenyűgözően bámulatos, mint Bruce Lee híres védjegye, az egyinches ütés. Két és fél centiméterről a mester olyan erőt volt képes kifejteni, amivel akár ölni is lehetett volna. Bruce Lee tökéletesítette, a rajongók imádták, a Kill Bill pedig átvette. A popularmechanics.com pedig utánajárt, és kiderítette a mozdulat tudományos titkát!

Egyszerűen nem tudjuk elhinni a videóról, hogy nem gyorsított felvételt látunk… Többször is visszanéztük, de még most sem hiszünk a szemünknek. Mint kiderült, a csontrepesztő ütés mögött mechanizmusában nem a nyers erő, hanem az “agyi szerkezet” vállal főszerepet. Ez megmagyarázza értetlenségünket is: amit a szemünk lát, agyunk nem fogja fel…

Ahhoz, hogy megértsük, az egyinches ütés miért szól inkább az elméről és nem az izomról, először azt kell megértenünk, hogy Bruce Lee hogyan kivitelezi az ütést.

Pai_Mei_teaching_Bride_Punch

Uma Thurman gyakorolja a technikát a Kill Bill c. filmben

Bár Lee ökle kis távot tesz meg milliszekundumok töredéke alatt, az ütésben Bruce egész teste benne van. Jessica Rose, a Stanford Egyetem biomechanikai kutatója szerint Lee villámgyors mozdulata térdeinek elmozdulásával kezdődik, csípőjének mozgásával folytatódik – ez a mozdulat első két “lépése”.

“Ha jól megfigyeljük, amint az ütés eléri célpontját, Lee azonnal visszahúzza kezét, ezzel még nagyobb erőt fejt ki” – mondja Rose. Ezzel megrövidül az ütés becsapódási ideje, ami összesűríti az energiákat, a mozdulat ezért ilyen hathatós.

Amint az egyinches ütés fizikai kontaktust létesít a célponttal, Lee már legnagyobb izmainak erejét összpontosította egyetlen kis területre. Rose szerint nem csupán az izmok ereje váltja ki a lenyűgöző hatást.

“Az izomrostoknak nincsen koordinációja, pedig ez az összhang és időzítés a legfőbb tényező az ehhez hasonló ütések mögött – állítja a kutató.

A technika olyan gyors, hogy Lee-nek össze kell hangolnia minden egyes szegmensét – a csavarodó csípőjét, kinyúló térdeit, előrelendülő vállait, könyökét és csuklóját – mindezt emberfeletti pontossággal.

Továbbá, Lee testének minden egyes ízülete rendelkezik egy bizonyos ponttal, amikor a leggyorsabban tud előremozdulni. E miatt Lee az összes mozdulatot egymásra kell hogy építse úgy, hogy minden ízülete épp a leggyorsabb pillanatában hasson.

bruce-lee-that-one-inch-punch

Más szóval: a koordináció a kulcs, és itt “jön be” a neurológia tudománya.

Ed Roberts neurológus – 2012-ben – összehasonlította a két centiről megindított ütések erejét azok között, akik karatéznak és azok között, akik csupán fizikailag fittek, a karatésokhoz hasonló izomszerkezettel rendelkeznek, de nem harcművészek.

“Az első dolog, amit észrevettünk az az, hogy a karatésok sokkal erősebbet tudnak ütni, mint a normális, edzetlen emberek” – meséli Ed, ami elég egyértelmű, ehhez még nem kell neurológusnak lenni.

3030448842a6682864215l

Amikor azonban Roberts mozgásérzékelő kamerákat használt hogy kielemezze az ütéseket, rájött, hogy azok az ütések, amelyeknél a “csúcs gyorsulások” összhangban vannak és egyszerre hatnak, sokkal erősebbnek bizonyulnak – Bruce Lee mozdulataihoz hasonlóan. 

Roberts agyi képalkotó vizsgálatokkal mutatta ki, hogy az erő és a koordináció összefügg a fehérállományok mikroszerkezetének minőségével – az anyaggal, ami a kommunikációért felelős az agysejtekben. Ez azért fontos, mert az agynak ezen területe felelős az agy-izom kapcsolatért is, amire ezek a rövidtávú ütések épülnek. A megváltoztatott fehérállomány komplexebb kapcsolatokat enged meg az agyban Roberts szerint, ami hozzásegíti az ütést végrehajtó embert abban, hogy mozgása teljesen koordinált lehessen.

Forrás: popularmechanics.com

Comments

comments

Minden vélemény számít!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.