Olyan változásokat eszközölt a napokban az MMA-t is felügyelő központi szervezet (Bokszbizottságok Szövetsége), amik a földön lévő versenyző meghatározását, a pontozás rendszerét, a szemszúrásokat és a női meccsruházatot is érintik.
Pontozás
Az MMA-sok nem csak azért törekedtek az idő előtti befejezésre a mérkőzéseken, mert zsíros bónuszokat kaptak értük, hanem azért is, mert rossz volt a pontozásos rendszer, amit 2001-ben, a sport születése után nem sokkal vezettek be.
A régi rendszer értelmében az ökölvívás pontozási metódusát próbálták ráerőltetni a kevert harcművészetekre is, de ez nem volt az igazi. Az új szabály szerint pontozáskor a hatékony csapások és a grappling lesz az elsődleges mérce, és csak holtverseny esetén szabad értékelni az agressziót és a ketreckontrollt ahhoz, hogy megállapítsák, ki nyerte a menetet.
A totaldamage szerint a 10-8-as menetpontozáshoz három tényezőt kell figyelembe venni: a dominanciát, a dominálás időtartamát és a becsapódások erejét (ez az eddigi „sérülésokozás mértékét” váltja le). Ha valakinél a kettőből három döntően érvényesül ellenfelével szemben, akkor lehet gondolkozni a 10-8-as pontozásról a javára. Ha mindhárom jellemző, akkor kötelező 10-8-ra pontozni az adott menetet.
Pontosan meghatározták azt is, milyen kritériumok alapján számít valaki egy MMA-meccsen földön lévőnek. Eddig ehhez elég volt három ponton érintkezni a talajjal, és ekkor a harcos már földön lévőnek számított, ezért nem lehetett fejbe rúgni, vagy térdelni.
Ezt a szabályt sokan kijátszották: a ketrecnek szorítva az ujjaikkal megérintették a talajt, és így elkerülhették a feléjük érkező támadásokat. Az új szabály értelmében mindkét ökölnek vagy tenyérnek a földön kell lenni, hogy a bunyós földön fekvőnek számítson.
Kinyújtott ujjak / szembenyúlás
Állóharcban, ha egy sportoló nyitott tenyérrel, a másik szeme/arca felé mutató, kinyújtott ujjakkal a másik felé mozdítja a kezét, az szabálytalanságnak számít. A bírónak világosan figyelmeztetnie kell a bunyósokat erre, nekik pedig vagy ökölbe zárt kézzel, vagy egyértelműen függőlegesen felfelé tartott ujjakkal szabad csak támadniuk.
Ezt még minden idők egyik legtehetségesebb ketrecharcosa, Jon Jones sem mindig tartotta be, pedig szörnyű és vetzélyes sérülések keletkezhetnek így.
Női sportruházat
A női versenyzők ezentúl kizárólag rövid ujjú (könyök fölött véget érő) vagy ujjatlan rashguardot, illetve sportmelltartót viselhetnek az MMA-mérkőzéseken. A laza fölső ezentúl nem megengedett. Tilos továbbá a hosszú grapplingnadrágok viselete is.
A BSz gyűlésén azt is megszavazták, hogy a továbbiakban nem szabálytalan sarokkal a vesét támadni. Szintén nem szabálytalan többé a kulcscsontot megragadása.
A változtatások 2017. január elsejétől lépnek érvénybe.
Forrás: totaldamage.hu