A világ legjobbjai között számontartott magyar harcosok hat arany-, három ezüst- és négy bronzérmet hoztak el az olaszországi vb-ről.
Lignanóban a WAKO (World Association of Kickboxing Organizations) által megrendezett kick-box világbajnokságon a magyar válogatott esélyesként lépett tatamira, és teljesítményével igazolta is a várakozásokat. Gregor László beszámlója következik.
A torna első két napján kitűnően küzdöttek kick-boxosaink, így bizakodva várhattuk a folytatást, amikor már érmekért folytak a küzdelmek.
A pénteki napon rendezték a semi-contact elődöntőket. Itt 11 magyarért izgulhattunk, és nyolcan döntőbe is jutottak.
Az első bronzérmet Veres Alex szállította a magyar csapatnak, aki csupán egyetlen ponttal (14:13) maradt alul az olasz Manuel Espositóval szemben.
Imre Tamást is csak egy pont (12:11) választotta el a döntőbe jutástól a másik olasz Gregorio Di Leóval szemben.
A harmadik bronzérmesünk Dancsó Zoltán lett, aki maratoni küzdelmet vívott a horvát Marko Desával.
A rendes játékidő végén 15:14-es állásnál a horvát versenyző kilépett. Ekkor először a három bíró rövid tanácskozás után levont egy pontot a horváttól, így döntetlenre módosítva az eredményt. Ekkor kezdődött egy közel negyedórás sportdiplomáciai “küzdelem”, aminek végén a mínusz 1 pontot visszavonták, és maradt az előny Desánál, így végül ő jutott a döntőbe…
Lignanóban szombaton a tatamin megkezdődött az egyéni döntők sora, amelyben a semi-contact szabályrendszerben 8 magyarnak drukkolhattunk.
Először a hölgyek küzdöttek meg egymással emelkedő súlycsoportok szerint a legfényesebb medálért.
Köztük is először Szendrei Barbara (-60 kg), aki az olaszok legjobbjával, a már világbajnok Gloria De Bei-jel került szembe. A mérkőzés során végig az olasz hölgy irányított, és 11:5 arányban meg is nyerte a meccset.
A következő magyar derbit Kondár Anna (-70 kg) vívta, aki magabiztosan 12:8 arányban győzedelmeskedett az ír Clarie Louise Sweetman felett, és ezzel megszerezte az első magyar aranyérmet!
Rögtön ezután következett Minda Zsófia (+70 kg) mérkőzése Mieke Hinkével. A harmadik menet végén 11:11 döntetlen volt az állás. Ekkor következett az 1 perc hosszabbítás, amiben a brit jobbnak bizonyult, és végül 14:12 arányú pontozással Zsófié lett az ezüst.
A hölgyek után következett a férfiak parádés menetelése. Először Veres Richárd (-63 kg) a korábbi világbajnok Andrea Lucchesével döntőzött. A rendes játékidőben itt sem született végeredmény, mivel 5:5 arányú döntetlenre állt a mérkőzés a harmadik menet végén. A hosszabbításban ezúttal a magyar versenyző bizonyult jobbnak, és 8:5 arányban legyőzte az olaszt.
Gömbös László (-69 kg) szintén egy olasszal, Domenico De Marcóval döntőzött. A nagyon szoros és kiegyenlített meccs végén 8:7 arányban ismét magyar siker született.
A következő mérkőzés sem bizonyult egy csöppet sem lejátszottnak. Mórádi Zsolt (-79 kg) és a német Harald Schimdt végig hajtotta, egy pillanatra sem kiengedve küzdötte végig a mérkőzést. A közönség óriási ovációja közepette 11:7 arányban újabb magyar aranyérem született.
Ezután következett a sokak által legizgalmasabbnak tartott küzdelem Jároszkievicz Krisztián (-84 kg) és Michael Page között. A magyar fiú végig higgadtan és rendkívül koncentráltan küzdött. Akik már ismerik, azt mondták: talán soha ilyen összeszedetten és komolyan nem bunyózott, ami meg is hozta az eredményét, mivel 12:11 arányú győzelmet aratott és ezzel a magyar csapat ötödik aranyérmét szerezte meg.
A nap utolsó magyar érdekeltségű mérkőzésén Csikós Péter (-94 kg) lépett tatamira a korábbi világbajnok Pero Gaziljjal szemben. Ebben a küzdelemben a horvát versenyző bizonyult jobbnak, és 15:10 arányban győzte le a magyar kick-boxost.
A full-contact küzdelmek során a magyar versenyzők, Szuknai Zsuzsa és Görbics Gábor a reggeli, meglehetősen szervezetlen mérlegelés alatt 30 dekával a határ alatt mért be (A ringes szabályrendszerekben az aznapon ringbe lépő versenyzőknek minden reggel kötelező mérlegelést tartanak).
Először Görbics Gábor lépett szorítóba az orosz Zalminah Akaev ellenében. A Szeged Boksz Club versenyzője ez előző évben már találkozott az orosz riválisával, és akkor Görbics egy nagy adok-kapok után KO-győzelmet aratott. Ezen a vb-n – látva az ellenfél formáját – azt a taktikát választottuk, hogy nem ugrik neki az orosznak, hanem okos, taktikus bunyót folytat.
Sajnos utólag belátom, hogy ez szakmai hiba volt. Első pillanattól kezdve hajtós, kemény bunyó lett volna a célravezető, hiszen az első menetben megszerzett pontelőnyét a minimális különbségig megtartotta Akaev, és pontozással nyert. A második-harmadik menet kemény bunyója az orosznak elég volt, de pontozóknak már nem. (10-11, 9-10, 9-12) Görbics Gábor az Eb-arany után, vb-bronzzal zárta a viadalt.
Klubtársa, az egyik legtapasztaltabb ringes versenyzőnk, Szuknai Zsuzsanna a francia Lasczak Roxane ellen lépett csatasorba a legjobb négy közé kerülésért. Higgadtan nem lehet értékelni a bírók működését, hiszen Szuknai egy pontozónál a harmadik menetben egyáltalán nem kapott pontot…
Vérlázító és felháborító az, amit ismét kaptunk…
Az első menetet leszámítva Zsuzsi szó szerint végig verte a franciát, aki annyit mozgott hátrafelé, hogy gyalog kiért volna vele az olasz határig.
A pontozók 9:10, 17-9, 12-13 arányban Lacszakot jutatták a legjobb négy, és a Pekingbe utazók közé.
Jellemző, hogy a német rivális rögtön a meccs után, a görög versenyző pedig a nézőtéren adott hangot értetlenségének.
Ezzel véget értek az egyéni küzdelmek. A Magyarok mérlege 5 arany-, 3 ezüst- és 4 bronzérem.
EREDMÉNYEK
Semi-contact – Döntők
-63 kg
Veres Richárd – Andrea Lucchese (Olaszország) 8 : 5
-69 kg
Domenico De Marco (Olaszország) – Gömbös László 7 : 8
-79 kg
Harald Schmidt (Németország) – Mórádi Zsolt 7 : 11
-84 kg
Jároszkievicz Krisztián – Michael Page (Nagy-Britannia) 12 : 11
-94 kg
Csikós Péter – Pero Gazilj (Horvátország) 10 : 15
-60 kg
Szendrei Barbara – Gloria De Bei (Olaszország) 5 : 11
-70 kg
Kondár Anna – Clarie Louise Sweetman (Írország) 12 : 8
+70 kg
Mieke Hink (Nagy-Britannia) – Minda Zsófia 14 : 12
Zárásként: magyar csapat-arany
A 16 versengő válogatott közül a Veres Richárd, Gömbös László, Mórádi Zsolt, Jároszkievicz Krisztián, Minda Zsófia, Kondár Anna összeállítású magyar semi-contact csapat világbajnoki címet szerzett.
A 2. helyen a nagy rivális olaszok, míg a harmadik helyen a brit és az ír csapat végzett
Dr. Leyrer Richárd, a WAKO alelnöke, a magyar szövetség első embere a torna után a következőket nyilatkozta:
“Megismételtük a hajdani sikereinket Lignanóban. Fantasztikus az, amit Király István szövetségi kapitány csinál. Bízom benne, hogy ebben a gazdasági helyzetben, amikor támogatási gondokkal küzd a sportág, egy ilyen eredménysorozat felkeltheti azok figyelmét, akik tudnak áldozni a magyar sportért. És itt nem százmilliókról van szó, hanem jóval kevesebbről.”
A sikereket hét versenyző még megfejelte azzal, hogy kvalifikálta magát a 2010-es pekingi Küzdősportok Világjátékokra, ahol az olimpiai és a nem olimpiai sportágak legjobbjai lépnek küzdőtérre.
Lignanóban Veres Richárd, Gömbös László, Mórádi Zsolt, Jároszkievicz Krisztián, Szendrei Barbara, Minda Zsófia és Görbics Gábor szerzett indulási jogot a Küzdősportok Világjátékon.