Kiemelt hírek

Lazítás, nyújtás 1.

2017. október 3. | szerző akadmin | Cikkek

Nyújtásnak nevezzük azt a tevékenységet, amikor az izmokat nyújtjuk, illetve egyszerű, vagy bonyolult nyújtó gyakorlatok alkalmazásával az ízületeket stimuláljuk, hogy megőrizzük lazaságunkat és mozgékonyságunkat.

nyujtas

Az izom, az inak, a szalagok és az ízületstruktúra valamennyien rugalmas anyagok. Ugyanakkor megmerevedhetnek, lecsökkenhetik a mozgástartomány nagyságát, de meg is nyúlhatnak, és ezzel lehetővé teszik, hogy további izomrostok húzódjanak össze. Ez magyarázza azt a tényt, hogy ha nyújtunk edzés előtt, akkor keményebben tudunk majd edzeni. Ha először megnyújtjuk a munkába vett testrészt, akkor a testünk alkalmazkodni tud majd a nagyobb terheléshez. Természetesen óvatosan nyújtsuk meg az izmainkat, mert esetleg a figyelmetlenség hiányában ilyenkor is fennáll a sérülés veszélye, hiszen még nincsenek kellően bemelegítve az ízületeink.
Ha helyesen hajtjuk végre a különböző gyakorlatokat, fokozódik a rugalmasság. Az izom össze tud húzódni, de kinyújtani nem tudja magát, vagyis az ellentétes antagonista izomnak kell visszahúznia és megnyújtania. Ha teljes mozgástartományt kihasználva edzünk, akkor az összehúzódó izom természetesen megnyújtja az antagonista izmot.

stretching_tabella

(Antagonista izmok azok az izompárok, amik egy izületben mozgást végző izmokkal ellentétesen működnek. Ilyen izompárok: Egyenes hasizom – Gerincfeszitők;
Karcsúizom – Kis farizom;
Nagy mellizom – Széles hátizom;
Kétfejű karizom – Háromfejű karizom)

Fontosnak érzem leírni, hogy fontos nyújtani bizonyos izmainkat sorozatok között, illetve specifikus edzések során. Például a hátizmoknak például kifejezetten jó tesz, ha óvatosan megnyújtjuk őket különböző húzodzkodás, illetve evezés jellegű gyakorlatok között. Tehát a legfontosabb az, ha megpróbáljuk izmainkat kissé megnyújtani a szériák között.

Kétféle ” lazaság” létezik, aktív és passzív lazaság. 

Aktív lazaság : mikor az izületi mozgékonyságot, amit a természetes gravitáció és/vagy a saját izomerő kifejtéssel a sportoló létrehoz (ez gyakoribb)

Passzív lazaság: mikor a sportoló izmainak nyújtása külső erő (edző, társ) igénybevételének segítségével történik.

Tehát a nyújtóhatású gyakorlatok segítségével az izmok hosszabbak lesznek, és így javíthatjuk az ízületek mozgékonyságát. Fizikai igénybevétel után az izomrostok összezsugorodnak. A nyújtás segít az izommerevség enyhítésében, javítja az izom vérellátását, ezáltal az gyorsabban regenerálódik. Mindenfajta edzés szerves részét kell, hogy képezzék a nyújtó gyakorlatok bemelegítésnél, illetve levezetésnél.

Forrás: http://myhealthylife.blog.hu/2013/12/22/izuleti_mozgekonysag_lazasag_nyujtas

Comments

comments

Minden vélemény számít!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.