Két harcosunk is a csúcsra verekedte fel magát a kyokushin karate történelem legnagyobb budo-karate tornáján Budapesten. Szepesi Csenge orosz, Rózsa Gábor grúz ellenfelét győzte le heroikus küzdelemben. Ezen kívül Pető Krisztián és Zatykó Zita a bronzérmet tartotta itthon. A grandiózus rendezvény brutális küzdelmekkel ért véget vasárnap. Volt akinek a tatamin, volt akinek a kórházban… A budomagazin.hu összefoglalója következik.
Két rendkívül magas színvonalú és hihetetlenül megterhelő versenynap után már csak a legjobbak legjobbjai maradtak állva a Papp Lászó Sportarénában rendezett Kyokushi Karate Világbajnokság harmadik napján, vasárnap.
Harci szellemek segítségével
A döntő megnyitóján taiko dobok hívták a pillanatnyilag legszentebb harcmezőre kilenc kategória döntős versenyzőit. A férfi és női formagyakorlatra, valamint a három női és négy férfi súlycsoportos kumite versenyszámokra érkező karatékákat a világszervezetek stílusvezetői – élükön Kancho Hatsuo Royama, a Kyokushin-kan szervezet elnöke – köszöntötték.
Az ünnepségen a stílusalapító Sosai Matsutatsu Oyamára is megemlékeztek az összegyűltek, és Magyarországon első ízben celebrált shitoista szertartás keretében, ősi japán szokás szerint áldást kértek a küzdelmekre.
Az emelkedett pillanatok után pedig megkezdődött a várva várt végső megmérettetés.
KATA
Két japán aranyérem, egy magyar negyedik helyezés
Először a formagyakorlatok kerültek bemutatásra, ahol a stílus őshazájának versenyzői domináltak: összesen öt japán katás szerepelt a két (női, férfi) legjobb nyolc között.
Mi magyarok öt versenyzőnkért szoríthattunk – az elmúlt évek eredményei miatt nem alaptalanul.
Az esztétikai élménynek sem utolsó produkciókat követően végül győzött a papírforma: mindkét nem küzdelmét japán katás nyerte.
Kobayashi Hitomi győztes formagyakolata
A legjobb magyar eredmény Tóth Attila nevéhez fűződik, aki 4. lett a férfiak mezőnyében a dobogót kisajátító szigetországi versenyzők mögött.
Kata döntő – eredmények:
Nők
1. Kobayashi Hitomi – Japán
2. Irina Skovorodnikova – Oroszország
3. Davies Janine – Egyesült Királyság
4. Koike Yukiko – Japán
Férfiak
1. Ikuma Masaaki – Japán
2. Mashiko Hiroyuki – Japán
3. Inoue Yuta – Japán
4. Tóth Attila – MAGYARORSZÁG
Harc előtti harcok
A küzdelem (kumite) versenyszámok előtt fantasztikus bemutatót láthattunk japán mesterek előadásában, majd őket Sensei Zsiga Zsolt és fia, Zsiga Zsolt lenyűgöző páros formagyakorlat előadása követte.
Méltó felvezetés után végül következhetett A HARC.
Apa és fia
Never give up!
A legjobb 28 fighter között 6 magyarért szoríthattunk, akiknek elsősorban a bombaerős volt szovjet tagállamok-béli harcosokkal kellett felvenniük a versenyt.
A hátteret tekitve Dávid és Góliát harcára készülhettünk, hiszen a jól megfizetett, profi főállású karatésok ellen a munka és tanulás mellett edző magyar karatékák indultak lehetetlen küldetésre.
Ám ez az a nap, amikor a lehetetlen is sikerülhet – hiszen épp Sosai Oyama tanította: “Soha ne add fel!”
KUMITE
Magyar amazonok, ha tatamira lépnek…
A hölgyeknél – milyen furcsa ezt írni a szelidíthetetlen amazonokként küzdő lányokat látva – 55 kg-ban nem voltunk érdekeltek, ám a küzdelmeket látva, már tudhattuk, a döntő harcai még az elképesztően kemény selejtező kumitékat is jóval felülmúlják.
Ebben a súlycsoportban végül “házi döntőt” vívtak, amelyet a fehérorosz Alexandra Busheva nyert meg honfitársa ellen.
Női 55 kg
1. Alexandra Busheva – Fehéroroszország
2. Natallia Seliukova – Fehéroroszország
3. Emma E. F. Markwell – Egyesült Királyság
4. Yunona Sedrakyan – Oroszország
65 kg-ban két magyar lányért szoríthattunk, ám optimizmusunkat Ábrahám Edit esetében gyorsan szertefoszlatta Olga Sorokina és az a bizonyos “szaltózó rúgás”, amely a nap talán leglátványosabb KO-ját eredményezte – a mi kárunkra.
Sajnos Edit a kiütést követően már nem tudta folytatni a versenyt (agyrázkódással szállították kórházba…), így Szepesi Csenge maradt az egyetlen reményünk.
Csenge viszont emberfelettit küzdve, szinte önkívületi állapotban harcolva előbb lelépte dél-afrikai ellenlábasát az elődöntőben, majd a döntőben “bosszút állt” Editért is, megnyerve a magyar a világbajnoki címet!
Csenge brilliáns lábtechnikája ellen nem volt orosz fegyver
Női 65 kg
1. SZEPESI CSENGE – MAGYARORSZÁG
2. Olga Sorokina – Oroszország
3. Mary-Jane T. Lesiba – Dél-Afrika
4. Ábrahám Edit – MAGYARORSZÁG
Olga Sorokina, Szepesi Csenge világbajnok és Kancho Hatsuo Royama
Az utolsó női súlycsoportban (+65) Zatykó Zitára hárult a feladat, hogy megvívjon az orosz különítménnyel. Zita rendkívül jól küzdött (annak ellenére, hogy szombaton bokasérülést szenvedett), egyenrangú partnere volt az orosz szuperharcosoknak, és végül a dobogó harmadik helyére állhatott fel a nap második magyar érmét szolgáltatva a magyar közönségnek.
Női +65 kg
1. Maria Panova – Oroszország
2. Maria Afanasyeva – Oroszország
3. Zatykó Zita – MAGYARORSZÁG
Rózsa Gábor nagy napja
A férfiaknál szintén három versenyzőnk került a legjobb négyek mezőnyébe, s a legvérmesebb szurkolók már magyar házi döntőről álmodoztak a 70-kg-os kategóriában.
Az álom azonban “csak” álom maradt – erről a fantasztikus Khachapuridze gondoskodott, aki az első elődöntőben megverte a végig csúcsformában küzdő Pető Krisztiánt.
Krisztián azonban nem tört össze, és a bronzmérkőzést megnyerve bebizonyította, hogy új fightersztár született!
A kijelentés nem túlzás, ugyanis a négyes döntők előtti törésgyakorlatok közben Krisztián bal keze megsérült, így az elődöntőt is “roncsolt” kézzel verekedte végig.
Rózsa Gábor a világranglista vezetőjeként érkezett a döntőbe, ám tudhattuk – ez nem az a nap, amelyen bármit is számítanak a múlt eredményei…
Gábor viszont semmit sem bízott a véletlenre. Más dimenzióban mozgott, mint ellenfelei, ám így is kőkeményen meg kellett küzdenie előbb a félelmetes japán Takayoshival, majd a Petőt legyőző grúzzal.
Rózsa Gábor más dimenzióban küzdött
Rózsa mindkét feladatot jelesre teljesítette így teljesen megérdemelten lett a világ legjobbja a legnépesebb mezőnyt felvonultató súlycsoportban.
Férfi 70 kg
1. RÓZSA GÁBOR – MAGYARORSZÁG
2. Lasha Khachapuridze – Grúzia
3. Pető Krisztián – Magyarország
4. Nakazawa Takayoshi – Japán
Rózsa Gábor világbajnok és Kancho Royama
A 80 kg-os súlycsoportban három orosz mellett egy örmény került a legjobb négybe. Legrosszabul a korábbi meccseken brillírozó szupersztár, Shamsudin Abdurashidov járt, aki a tameshiwari (törésgyakorlat) során deszkákat kevésbé, inkább a kezét törte, így harc nélkül kellett elfogadnia a 4. helyet.
Küzdött viszont a döntőben – nem is akrámilyet Erokhyn Alexander és az örmény Arayik.
Kétszeri hosszabbítás sem hozott döntést a végsőkig elcsigázott versenyzők számára, így a tameshiwari eredménye hozott döntést. Mivel a kumitékat megelőző törés teszt során az orosz egyetlen deszkával többet zúzott szét, így ha alig is, de Erokhyn felé billent a mérleg nyelve.
Férfi 80 kg
1. Alexander Erokhyn – Oroszország
2. Rafayeyian Arayik – Örményország
3. Emil Dzhafarov – Oroszország
4. Shamsudin Abdurashidov
90 kg-ban lépett tatamira az utolsó magyar harcos – három orosz medve gyűrűjében. Paksi Lórántot sokan tartották esélyesnek a végső győzelemre, ám Alexey Gorokhov ezt másként gondolta.
Rövid “altatás” után Lóránt pillanatnyi figyelmetlenségét kihasználva elemi erejű rúgást vitt be a magyar bordáira, ami a mérkőzés – s mint a későbbiekben megtudtuk – és a hazai remények végét jelentette.
Magomed Mitsaev félelmetes rúgása szertefoszlatja a magyar reményeket
Lóri még – hatalmas szívről tanúbizonyságot téve – kiállt a bronzcsatára, ám Dmitry Savelyev a magyar törött bordáját támadva pillanatok alatt véget vetett a harcnak.
Férfi 90 kg
1. Magomed Mitsaev – Oroszország
2. Alexey Gorokhov – Oroszország
3. Dmitry Savelyev – Oroszország
4. Paksi Lóránt Levente – Magyarország
A “legnehezebbek” versenyét erősen befolyásolták a sérülések. Azonban ahhoz, hogy megjósoljuk: a világbajnok orosz lesz, nem kellett nagy jóstehetség, hisz mind a négy legjobbat a keleti óriás adta.
Végül Timur Gastaev foglalta el a +90 kg trónját, döntőbeli ellenfele, Andrey Vidyulin sérülés miatt visszalépett.
Férfi +90 kg
1. Timur Gastaev – Oroszország
2. Andrey vidyulin – Oroszország
3. Aleksandr Ibragimov – Oroszország
4. Artur Tilov – Oroszország
Karate WT LEG-ek Legtechnikásabb férfi versenyző: RÓZSA GÁBOR – MAGYARORSZÁG Legtechnikásabb női versenyző: Olga Sorokina – Oroszország Legjobb férfi törő: Aleksandr Ibragimov – Oroszország Legjobb női törő: Maria Afanasyeva – Oroszország Leggyorsabb férfi KO: Veremu S. Chenjerai – Zimbabwe Leggyorsabb női KO: Olga Sorokina – Oroszország |