Sokan kérdeznek manapság – a budomagazin.hu-tól is – a kreatin táplálék-kiegészítőről, fizikai teljesítmény javító hatásáról és a használatához esetleg társuló kockázati tényezőkről. Lapunk utánajárt a témánk, és rátalált egy értékes tanulmányra. Dr. Michael Nickels harcművész, a www.ittendojo.com orvosának írása következik. De ez is csak egy vélemény…
Amikor táplálék-kiegészítőkkel foglalkozunk, mindig emlékezzünk a figyelmeztetésre: “A vevő legyen óvatos!”.
A Nutrition Business Journal szerint – amely piackutatást végzett a táplálékkiegészítő iparban – a teljesítményfokozó pirulák, porok, italok, szeletek amerikai forgalma évente már megközelíti a 2 milliárd dollárt.
Óvatosan
|
A keratin eladási statisztikái folyamatos és erős növekedést mutatnak. Ennélfogva óriási a nyomás az agresszív reklám folytatására, ugyanakkor megfigyelhető az esetleges problémák felnagyítása is.
Tájékozódnunk kell!Ráadásul amióta az Egyesült Államokban a táplálékkiegészítő ipar nem tartozik az Élelmiszer és Gyógyszer Testület ellenőrzése alá, ezek a termékek nem kerülnek az orvosi készítményekkel megegyező ellenőrzési szintre előállításuk során. A
míg sok vitamin, gyógynövény és diétás készítmény jótékony hatással van szervezetünkre és növeli a fizikai teljesítőképességet, addig nem árt, ha némi fenntartással vásárolunk táplálékkiegészítőket.
Mielőtt vásárolnánk, jó ha megalapozzuk döntésünket tudományos publikációk tanulmányozásával. Jön is az első kérdés: Vajon van-e kézzelfogható bizonyíték a kreatin használatának hátrányos vonatkozásaira?
A kreatinrólA kreatin egy peptid (apró protein), amely aminosav-glicinből, argininből és methoninból származtatható. Egy átlagos 70kg-os férfi szervezete 120 gramm kreatint raktároz, ennek 95%-a a vázizomzatban található. A kreatintartalék fenntartható hal és húskészítmények elfogyasztásával. A szájon át bejuttatott túlzott arányú kreatin a májban megakadályozza annak termelését, amikor a vázizomzat telítődik kreatinnal, a felesleget a vesék dolgozzák fel és a vizelettel távozik a szervezetből.
Megfordítva: a kreatin hiánya étrendünkből, mint az a szigorú vegetáriánusok esetében előfordulhat, az izomzat kreatinhiányát okozhatja, jelezvén, hogy vesénk képtelen előállítani a vázizomzat működéséhez elegendő kreatint.
A testünk molekuláris ATP (adenozin trifoszfát) foszfátláncokban raktároz energiát. Amikor energiára van szükség, az ATP-láncból foszfátmolekula válik le, ADP-t (adenozin trifoszfát), foszfort és energiát eredményezve.
Következésképp az ATP hasonlatos egy elemhez, amely igény esetén energiát szolgáltat. Az izomban található kreatin 60-70 százaléka ily módon másodlagos energiatartalék.
Erőkifejés során a vázizomzat feléli ATP tartalékait, a foszfor-kreatin molekulák átadják energiájukat az ADP-nek, gyors ATP újratöltést kiváltva. A kreatinhasználat elmélete szerint növelve foszfor-kreatin készletünket a vázizomzatban, végső soron több energia áll rendelkezésre a gyakorlatok során.
Kimérve
|
Extra energia
A legtöbb tanulmány szerint a kreatin kiegészítés javítja az atletikus teljesítményt, mely robbanékonyságra épít pár másodperctől néhány percig terjedő időintervallumban. Pozitív hatását a súlyemeléshez hasonló sportokban fejti ki, ahol ismétlődő periódusok alatt, rövid ideig tartó maximális erőkifejtésre van szükség. Kreatin valószínűleg nem előnyös hosszú ideig tartó aerob jellegű tevékenység esetén, mint például hosszútávfutás, mivel az ilyen tevékenységek alatt eltérő biomechanikai folyamatok játszódnak le.
Azontúl a kreatin feltöltés hatásai egyedenként változóak. A maximális teljesítménynöveléstől a csupán 5%-os javulásig terjedhet a skála.
A kreatin nem fejleszti közvetlenül az izomtömeget, hanem extra energiát nyújt a gyakorlatok elvégzésénél. A kezdeti testsúlynövekedés jelentős hányada a vázizomzat megnövekedett vízraktározásának következménye.
A rövid ideig tartó kreatinfelvétel az útmutatások betartásával (feltöltési időszakban napi 20-25 gramm 6 napig, aztán napi 2 gramm) általában biztonságosnak bizonyult. A hosszantartó kreatinhasználat hatásai azonban ismeretlenek.
ProblémákPotenciális probléma lehet a kiszáradás, ezért rengeteg folyadékot kell fogyasztani a kreatinbevitel időszakában – különösen a nyári hónapokban. A legtöbb negatív hatást birkózókörökben tapasztalták, ahol sűrűn előfordultak kiszáradásos tünetek, a folyadékmegvonás, a “súly hozása” érdekében.
Meg kell említeni, hogy a kreatin lebontásával keletkező
kreatinin, amelyet az orvosok vesefunkciók kiértékelésénél alkalmaznak, amikor is a megnövekedett vérszint különböző mértékű vesezavart jelez. Ha az orvosa vesebetegségről beszél, akkor említse meg, hogy kreatint használ, ellenben hamar a kórházban találhatja magát, és jön a biopszia…
Végeredményben, bár a kreatin általában a biztonságosabb fizikai teljesítményjavító táplálékkiegészítők közé sorolható, hacsak nem tartozik a csúcs-sportolók közé, azt ajánlom hogy teljesítményét gyakorlással, verítékkel és korszerű táplálkozással javítsa.
A kreatin nagyon költséges útja a korlátozott mértékű teljesítménynövelésnek.
(Várjuk mindazok levelét, írásait, akik a témával kapcsolatban szeretnék kifejteni véleményüket!)
Comments
comments