Kiemelt hírek

Kick-box: EB után, EB előtt

2012. november 12. | szerző akadmin | Kick-box

A versenyzők már a bukaresti semi-contact, kick-light és full-contact Eurtópa Bajnokságra készülnek, pedig alig ért véget a törökországi Ankarában a light-contact, low-kick K-1 kontinenstorna.

 
Az Európa-bajnokságról hazaérkező magyar csapat szakvezetése itthon higgadtan értékelte az elért eredményeket. A magyar csapat az éremtáblázaton a nyolcadik helyen végzett 31 országból, light-contact-ban ötödik, low-kickben tizennegyedik, K-1-ben nyolcadik helyet ért a magyar válogatott teljesítménye.

Light-contactban egy zömében fiatalokból és újoncokból álló gárda utazott ki. Zrínyi Miklós mesteredző, szövetségi kapitány nem volt könnyű helyzetben a felkészítésnél:

– A szakmai célok hogyan valósultak meg?

– Már az utánpótlás világbajnokság megmutatta, hogy a light-contactban nagyon kiegyensúlyozott lett a mezőny. Most az EB-n 15 súlycsoportból 10 ország szerzett aranyérmet, ilyen még nem volt az Európa-bajnokságok történetében. Mindez a teljesítményeken is meglátszott, nagyon kevés olyan mérkőzést láttunk, amely nagy fölénnyel ért véget.

A mi versenyzőinknél is több összecsapás úgy végződött, hogy vagy 2:1 arányú pontozással, vagy az utolsó pillanatokban fordult meg az eredmény. Talán Dancsó Zoltánnál lehetett megnyugtató fölényt érzékelni, ami a mostani felkészültségét is jellemezte. Nem nyomta a két évvel ezelőtti vereség terhe. Végig jó kedéllyel dolgozott az edzőtáborban is, vitte a csapatot.

Dancsó Zoltán: Megvan az ötödik EB cím!

De az egész light-contact válogatott megtett mindent, aki vereséget szenvedett, az zömében tudása legjavát adta. Az újoncok is megállták a helyüket, Vizsnyiczai Viki rutintalansága miatt veszített, Irimi Norbert pedig élt a kedvező sorsolás adta lehetőséggel, és érmet szerzett. Elszaszer Dávid veresége ellenére nagyon színvonalasan küzdött. Ha Zsarkó Petitől ha nem vonnak három pontot, akkor legyőzi az orosz Zsukovot. Négy-öt érmet vártam elinduláskor, és három döntőst, s abból, ha egy nyer, már elégedett lettem volna. Ketten nyertek, bár Andó Laci nyögvenyelősen indult, aztán mérkőzésről mérkőzésre javult.

– Akkor ezek szerint formálódik a jövő csapata.

– Igen, bár nagyon sok függ a körülményektől. Itt most a kulcskérdés: van-e pénz rá, vagy nincs. Ez az edzőtábori munka tervezését is befolyásolja. Ma már szerintem a fiatal versenyzők nem életformaként élik meg ezt az egészet, hanem sporttevékenységként. Elégedett vagyok a csapattal, mert az elért eredmények tükrözik a magyar kick-box és a nemzetközi kick-box helyzetét is.

Nem véletlen, hogy az oroszok is csak két aranyat szereztek light-contactban. Átcsoportosították a pénzüket azokba a szabályrendszerekbe – pl. low-kick – amiben a jövő évi szentpétervári Harcművész Világjátékokat rendezik. Jóval kevesebb lett a light-contact válogatottjuk támogatása is, s ez látható az eredményességben is. Így elégedettek lehetünk az eredményünkkel.

Koszogovits Mihály edző, Dancsó zoltán, Andó László, Zrínyi Miklós szöv. kapitány

LIGHT CONTACT eredmények:

57 kg.
Európa-bajnok:Dimitrij Bezverkij (Ukrajna)
5.Rizmayer Norbert (Magyarország, Esztergomi KBSE)

63 kg.
Európa-bajnok:Alekszander Bakirov (oroszország)
7.Kovács Ádám (Magyarország, Tigers SE, Szeged)

74 kg.
Európa-bajnok:Andó László (Magyarország, Békéscsabai Lakótelepi SE) Edző: Gregor László
2.Igor Kadr (Ukrajna)
3.Petar Jivkov (Bulgária)
3.Andrej Gudac (Horvátország)

79 kg.
Európa-bajnok:Emanuel Dimitrov (Bulgária)
8.Zsarkó Péter (Magyarország, Hódmezővsárhelyi ITF Taekwon-do)

84 kg.
Európa-bajnok:Dancsó Zoltán (Magyarország, METEX05-Controll SE Szombathely) Edző: Koszogovits Mihály
2.Michele Mountadi (Olaszország)
3.Olaf Petterson (Svédország)
3.Stephan Bücker (Németország)

89 kg.
Európa-bajnok:Ildar Gabbasov (Oroszország)
2.Fabian Fingerhut (Németország)
3.Irimi Norbert (Magyarország, Bp. Hunyadi SE) Edző: Szűcs Zoltán
3.Simone Finocchi (Olaszország)

+ 70 kg.
Európa-bajnok:Diletta Faiola (Olaszország)
2.Sélley Anna (Magyarország, Békéscsabai Lakótelepi SE) Edző: Zrínyi Miklós, Gregor László
3.Oxana Kinah (Oroszország)
3.Anna Szcecinska (Lengyelország)

Veterán férfi 84 kg.
Európa-bajnok:Stefan Hoppe (Németország)
2.Gerald Zimmermann (Ausztria)
3.Koszogovits Mihály (Magyarország, Kondor és Controll SE, Szombathely) 
3.Viktor Strauk (Oroszország)

Rehák György, a K-1 válogatott szövetségi edzője egyben a low-kick szabályrendszert is „felügyelte”. A ringesek teljesítményéről kérdeztük a kiváló szakembert.

– Hogyan valósultak meg a kitűzött célok? Amit megjósolt, a három érem, az „bejött”…

– A három érem az elvárásaimnak megfelelő volt. Lehetett volna szebb színű is, s talán low-kick-ben lehetett volna qualilifikációnk a szentpétervári harcművész világjátékokra, de… Az edzőtáboron múlt, hogy néhány versenyzőnk jobb erőnléttel és taktikai felkészültséggel vegyen részt az Európa-bajnokságon.

 


– Milyen színvonalú tornát éltünk meg?

– Magas színvonalú küzdelmeket láthattunk a ringben. Minden európai ország felkészült csapattal érkezett, az eddigi orosz, belorusz, ukrán hármas kiegészült a szerb, lengyel, horvát, török csapatokkal, de a többiek sem voltak gyengék. Az eddigi Európa-bajnokságok között ez a legkeményebb volt, ez köszönhető egyben a Világjátékok ösztönző hatásának is. Szomorú vagyok, hogy nem tudtunk edzőtáborozni, néhány érem szerintem ezen múlt, s el kell érjük, hogy minden nagy világverseny előtt legyen edzőtábor.

– Brunner Boglárka aranyérme kellemes meglepetést jelentett…

– Boglárka pályafutását mindig támogattam. Villach-ban volt először válogatott, akkor még nem ért el helyezést. Tavaly a skopjei világbajnokságon már bronzérmet szerzett, már akkor látszott, hogy nagyon komolyan készül, eljött a nyári edzőtárba is. Zágrábban tanul ösztöndíjjal, ott is edz egy horvát klubban, tudatosan készült a válogatottságra.

Négy év munkája érett be most, s jellemzi a klubjában, a PTE RFC Pécsben folyó munkát is. Akkor még „csak” a Brunner Tihamér húga volt, s most már Tihamér az Ő bátyja! Ugyanaz a tehetség, mint a testvére, de tudatosabb, rendkívül szorgalmas, s ezt hozta ki belőle jó szemmel nevelőedzője, Blazsekovits Ferenc.

Balról: Nagy Lajos edző, Boros Kata, Brunner Boglárka, Rehák György szöv. kap.

Súlycsoportot váltott, hasznos izmot szedett fel, jó erőnléttel. Az Európa-bajnokságon a legkeményebb mérkőzést pont a horvát lány ellen vívta. A döntőbe jutásért az orosz versenyző ellen felszabadultan küzdött, s leiskolázta ellenfelét, s hit benne, hogy nyerhet. A döntőben ugyanez jellemezte a felkészült olasz rivális elleni küzdelmét is.

Nagyon értékes Busai Gergely bronzérme is, hiszen hosszabb idő óta eredményes, s bár tavaly a sérülés miatt kihagyta a VB-t, idén ismét érmet szerzett. Boros Kata low-kick érmet szerzett. Benedek Zsolt nagyon ügyes volt, csakúgy, mint Laszák Zoli és Hosszú Feri. Itt a sorsolás nem volt igazán kedvező: Laszák a későbbi Európa-bajnoktól, Görbics az ezüstérmestől szenvedett vereséget. Habash Antoine egész évben jól versenyzett, most görcsösen akart, s a későbbi török Európa-bajnoktól kapott ki. Összegezve elégedett vagyok a csapat teljesítményével.

K-1 eredmények:

60 kg.
Európa-bajnok:Artur Isayant (Fehéroroszország)
7.Habash Antoine (Magyarország, RE-GYM)

71 kg.
Európa-bajnok:Vlagyimir Vulev (Bulgária)
8.Benedek Zsolt (Magyarország, Békéscsabai Lakótelepi SE)

81 kg.
Európa-bajnok:Valerio Masi (Olaszország)
2.Ognjan Topalovics (Horvátország)
3.Busai Gergely (Magyarország, Mega-tech SE, Tatabánya) Edző: Bányász Adrián
3.Mehmet Nadir Unal (Törökország)

70 kg.
Európa-bajnok:Brunner Boglárka (Magyarország, Re-Gym) Edző: Rehák György
2.Annalisa Bucci (Olaszország)
3.Dilek Yucel (Törökország)
3.Diana Galina (Oroszország)

LOW-KICK:

60 kg.
Európa-bajnok:Zurab Farojan (Oroszország)
8.Kiss Gábor (Magyarország, PTE PEAC RFC Pécs)

81 kg.
Európa-bajnok:Dimitrij Kirpan (Ukrajna)
7.Hosszú Ferenc (Magyarország, Fontana SE Debrecen)

70 kg.
Európa-bajnok: Nives Radic (Horvátország)
2.jekatyerina Zabilova (Oroszország)
3.Elif Sari Keles (Törökország)
3.Boros Kata (Magyarország, LajoSport) Edző: Nagy Lajos

A következő erőpróba: Bukarest

A harcművész, küzdősport versenyek egyik fontos tényezője a bíráskodás. Az ankarai Európa-bajnokságra három versenybíró utazott ki. Galambos Péter light-contactban, Szabó Gábor low-kick-ben és Vojvoda György K-1 szabályrendszerben bíráskodott, kiváló színvonalon, közmegelégedésre. Mindhárman megkapták a legmagasabb, az „A” kategóriás nemzetközi minősítést.

A szövetség alelnöke, a legtekintélyesebb és legrutinosabb nemzetközi versenybíró, Galambos Péter elemezte a bíráskodást:

– Az Európa-bajnokságon olyan szabályváltozás, vagy értelmezésbeli különbözőség, ami a versenyzést alapvetően befolyásolta nem volt. Ringben a bírói értekezleten felhívták a figyelmet, hogy a láb K-1-ben nem támadható frontális rúgásokkal, taposásokkal, s ha lábbal védik a combrúgást, akkor azt védésnek kell venni és nem az ellenfél találatának.

Light-contactban a bírók nem nagyon merték alkalmazni az intést kevés rúgás esetén, ezen a szemléleten feltétlenül változtatni kellene. A mérkőzések elhúzódását jelentette, amikor a vezetőbírók sok esetben kikérték a pontozó bírók véleményét még kevésbé vitás esetek esetén is, – többségi döntésért – s ezzel széttördelték a folyamatos küzdelmet. Ezt nagyobb vezetési rutinnal lehet kiküszöbölni. Egyébként a bíráskodásnál sokat számít a pást vezető bírák irányító szerepe, hogyan tudják versenybíróikat megfelelően ráhangolni a küzdelmekre és „fazont” adni a bíráskodásnak.

Az Ankarában szerepelt Magyar Válogatott

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.