Érmes remények és esélyek… Vajon folytatódik-e a példátlan magyar kick-box sikersorozat? Továbbra is megőrizzük helyünket az elitben, vagy a nehéz körülmények miatt beérnek üldözőink?
– Az összeszokás időszakán régen túl vagyunk, még soha ilyen ráhangolódást nem tapasztaltam 2005. óta, mióta ezt a csapatot vezetem. Fiatalok, elképesztően terhelhetőek, várják a tudást. A magyar pontfightingnak nincs félnivalója a jövőtől, mert ezek a fiatalok az elkövetkező években ott lesznek a világ elitjében. Tizenöt olyan fiatal, akikre számíthatunk a jövőben. Ez az edzőtábor nem csak az Európa-bajnokságról szólt, hanem arról, hogy kialakult egy olyan csapat, amelytől a jövőben komoly sikerek várhatóak.
– A táborban az eddigi edzéselméletemet alkalmaztam, de nem ülhetünk a babérjainkon. Még a sikerben sem tudok „fürdeni”, mert már a hibákat nézem, hogy a következő megmérettetésre ki tudjuk javítani, hogy egy lépéssel előrébb legyünk. Most is van egy új stratégiánk, amit a fiatalok könnyen elsajátítottak, ráhangolódtak. Kíváncsi leszek, hogy az újdonságot hogyan tudjuk áttenni. A legfontosabb tényező, amire súlyt fektettem, az önbizalom növelése. Ez a fiataloknál elősegíti a normális küzdőstílust, s remélem, hogy öregbítik a magyar pontfighting hírnevét. Válogatott edzőként nagyon elégedett vagyok.
– Akármennyire is fiatal a csapat, esélyesként utaznak ki legtöbben. Nem nyomasztja őket az esélyesség terhe?
– Nagy szerencse, hogy a pekingi Világjátékok után vagyunk. Ott nagy nyomás nehezedett ránk, mind a táborban, mind a versenyen. Ez az esélyesség terhe volt, egy mentális csapda. Most szándékosan kizártam ezt a terhet, erősítettem bennük, hogy együtt vagyunk, hogy Magyarországért hajtunk. Ez a tisztességes munkát elvégzők érzése, azoké, akik rendszeresen napi háromszor edzenek. Még a legfiatalabbal is el tudtam fogadtatni azt, hogy milyen munkát végzett, milyen lemondással járt… Ez mind nagyon komolyan hatott rájuk.
Most más a szituáció, mint Pekingben volt. Nincsenek teljesíthetetlen elvárások, hanem az a cél, hogy tegyenek meg mindent, ami elvárható, ami tőlük telik. Így nyugodtan harcolnak majd, s a jobb fog győzni. S ezért az esélyeink még jobbak, mint tavaly voltak.
Katona Attila, a full-contact válogatott szövetségi edzője hasonlóan Király Istvánhoz, elégedetten összegezte a debreceni felkészítő tábort.
– Hogyan sikerült a szakmai célok megvalósítása a táborban?
– Úgy érzem maximálisan, köszönhetően a versenyzőknek, akik kétszáz százalékosan teljesítettek! Az utóbbi évek legjobb full-contact válogatottja utazik most. Voltak holtpontok, de ez természetes, és próbáltuk áthidalni más edzésmunkával, könnyített edzésekkel, de úszás és termálfürdő is kiegészítette a tábori munkát. A napi három edzéseket az első időszakban a fizikai képzés uralta, futás, kondícionálás, zsákolás. Zömében fiatal a csapat, akik „húzták” egymást az edzéseken, mindenki bizonyítani akar, olyan elszánt a hangulat. A legjobb hangulatban, motivált állapotban megyünk a ringbe. Hogy ez mire lesz elég…? Az az elvárás, hogy mindenki a maximumot hozza ki magából.
– A sérülések elkerülték a csapatot?
– Az edzésen igen, de többen a magyar bajnoki döntőben, profi mérkőzéseken összeszedtek kisebb sérüléseket. Sándor Kornél szája, Szabó Laci bordája érzékeny a mai napig.
– Kik lehetnek a válogatott húzó emberei?
– Mentálisan Görbics Gabi, aki vezéregyéniség, felnéznek rá a fiatalok. Mindenki példaként tekint rá. Szabó Laci pozitív személyiség, Benedek Zsolt szerénységével tűnt ki, Laszák Zoli nagyon szorgalmas volt…Sándor Kornél és Hosszú Ferenc rutinja is nagyon fontos, Brunner Tihamér pedig… abszolút kiszámíthatatlan, bárkit képes legyőzni.
– Tippelnél az Európa-bajnokság eredményeire?
– Babonás vagyok, ezért nem szoktam tippelni. Ezek a srácok a világ élvonalához tartoznak és bárkit képesek lehetnek legyőzni. Sokat számít a szerencse, a sorsolás, a bíráskodás. Erősek az oroszok, az ukránok, akiknek nagy a mérkőzés tapasztalatuk, de technikailag – hiszem – nem jobbak a mieinknél, és akarásban sem.
A rutin, az adott szituációban döntő lehet. Bárki bármire képes lehet, hiszen szinte mindenki szerzett címeket a felnőttek vagy a juniorok között. Egy biztos, mindenki a tudása maximumát adja majd.
– A felnőtt Európa-bajnokságok történetében először szerepel a kick-light, a félerejű combrúgásos folyamatos szabályrendszer, mondhatni kísérleti jelleggel. A magyar válogatott is indít egy kis létszámú csapatot, amelyet Zrínyi Miklós mesteredző, szövetségi kapitány irányít. A csapat a következő összeállításban indul majd el: női 50 kg: Molnár Mónika (Esztergomi KBSE), férfi 63 kg: Buják Tamás (Esztergomi KBSE), 79 kg: Dinnyés Zoltán (Beremendi Építők SE)
– Hogyan zajlott az ő felkészülésük?
– Móni és Tomi két hete napi kettőt edzett. A Zoli is többször együtt edzett velünk.
– Milyen mezőny várható?
– Az olaszok, németek, horvátok a light-contact válogatottjukból hoznak majd ide versenyzőket…
– Milyenek az esélyeink?
– A light-contactra építjük a felkészülést, de dolgoztunk combra is. Kis létszámú a kick-light a válogatott, lennének többen is, de most a saját költségünkön veszünk részt az EB-n. Kísérleti jellegű ez az indulás, de most kell lépnünk. A magyar kick-box nem engedheti meg magának azt, hogy erről a küzdelmi szabályrendszerről lemondjon! Az aero-kick-boxing is hozott annak idején nem is egy aranyérmet, és dicsőséget Magyarországnak.
– Hogy alakul a válogatott számára a következő mozgalmas hét programja?
– A magyar válogatott hétfőn indul repülőgéppel Athénba, majd onnan Loutrakiba. Még aznap lemérlegel a csapat. Kedden kerül sor a sorsolásra és a bírói értekezletre. Szerdán, a megnyitó után elkezdődnek a selejtezők, amelyek csütörtökön folyatódnak. Pénteken rendezik meg a döntők első részét. Szombaton kerül sor a döntők második részére és vidám búcsúztató, „Sayonara Party” zárja az Európa-bajnokságot.