A minap beszélgettem egy karatés barátommal, akinek a szemléletmódját szeretném veletek összegezve megosztani a Karate és a gyermek kapcsolatában. Természetesen ez nem csak a karatéval van így szerintem, sok olyan mozgás, hobbi van, ami a gyereket feltölti, jó irányba terelheti, csak meg kell találni a számára legmegfelelőbbet, ahol ki tud bontakozni, élvezettel csinálja.
Óvodás és kisiskolás gyermekeknél kiemelten fontos a különféle készségek megfelelő fejlesztése és gyakorlása a megfelelő módszerekkel. Mivel mindegyik készség más módon fejleszthető, ezért a mai anyagi körülmények között a szülőknek fontos tényező, hogy ezeket ne öt-hat különböző helyszínen, más-más díjakon, hanem lehetőleg egy foglalkozás keretén belül tudják biztosítani gyermekük számára.
Sajnos a fiatalok egyre kevesebb hangsúlyt fektetnek a különböző mozgásoknak. Egyre kevesebbet olvasnak, és inkább a televízió és a számítógép előtt töltik szabadidejük nagy részét. Ezzel szemben a heti néhány órás edzés lehetőséget biztosít mindegyikük számára, hogy megfelelően elvezessék a felesleges energiáikat, miközben biztosítva van számukra személyiségük, fizikumuk, mozgásuk megfelelő fejlesztése
A karate e módszerek nagy részét alkalmazza, megfelelően és gyorsan segíti a gyerekek fejlődését, emellett a szülőnek is egy biztosíték, hogy tudja, hogy hol van a gyereke iskola után, miközben ő maga esetleg még dolgozik.
Fontos szerepet játszik az iskolában végbemenő elsődleges szocializálódás mellett, mivel az edzésen új embereket ismernek meg, új barátságok köttetnek. Az új mozgáskultúra elsajátítása segíti a koncentráció fejlesztését, ezáltal az iskolában is jobban tudnak teljesíteni, jobban oda tudnak figyelni az órákon elhangzottakra. Több, kissé dekoncentrált fiatalról kaptak már olyan pozitív visszajelzést, hogy egyre jobban jeleskedik az iskolában, mióta rendszeresen látogatja az edzéseket.
A koncentráció mellett a megfelelő koordináció kialakulásában is fontos szerepet játszik a karate. A különféle játékok, az elsőre kissé mozgásidegen gyakorlatok hamar kialakítják a gyermekekben a koordinációhoz szükséges térlátást és egyensúlyt.
A sok, néha ismétlődő gyakorlatok által fejlődnek a motorikus képességek, a lágy és dinamikus mozgások váltakozása pedig segíti a finommozgások kialakulását, fejlődését.
Mivel a karatéban fontos az ízületek megfelelő mozgékonysága, a szalagok, izmok lazasága és erőssége, ezért az edzésen fontos szerepet kapnak a különböző nyújtó- és erősítő gyakorlatok. Figyelni kell azonban arra, hogy se a nyújtás, se az erősítés közben ne legyenek a karatékák túlterhelve. Nem szabad 17-18 éves kor alatt súlyokkal dolgoztatni őket, mivel akkor pont a kívánt hatást ellenkezőjét fogjuk elérni. Az ízületek felnőttkorban így hamarabb elkophatnak, a növekedés lassabban megy végbe és hamarabb áll le.
Erősítés közben külön-külön kezelik a különböző erő fajták fejlesztését, ugyanis nem lehet egy gyakorlattal azonos szinten fejleszteni a gyors erőt, a maximális vagy dinamikus erőt és az állóképességet. Más módszert kell alkalmazni a mély izmok fejlesztésére is.
A rengeteg készségfejlesztés mellett igen fontos az is, hogy megtanulják megvédeni magukat a sajnos sokszor egyre agresszívabb, atrocitásokkal teli életben, és kontrollálni tudják a később esetleg kialakulható helyzeteket, miközben megmarad az önuralmuk, és reálisan át tudják gondolni a lehetséges megoldásokat.
A karate azon kis csoportba tartozik, mely komplexen, egy helyen is időben képes akár játékosan is fejleszteni a gyermekeknek számára szükséges készségeket.
Remélem sokaknak érdekes volt a téma, és nem hagyják, hogy a gyerekeik a tv, számítógép rabjai legyenek…
Forrás: http://oktinf.elte.hu/blog2010osz/?p=2278