A Nippon Seibukan nagymestere a múltbéli élményekről, a mai fiatalokról és a harcművészet filozófiájáról beszélgetett Gregor Lászlóval.
A Kyoto-ban megrendezett
Nippon Seibukan Sai és Soburen harcművészeti fesztivál szoros programja alatt Sensei Gregor Lászlónak sikerült riportot készíteni Kancho Yasuo Kawano IX.DAN karate mesterrel, a a Nippon Seibukan Akadémia vezetőjével, aki egyben az Össz-Japán Harcművész Szövetség (Zen Nihon Sogo Budo Renmei) első számú alelnöke is.
A kancho a legendás Suzuki Masafumi nagymestert követte a Nippon Seibukan élén. A 71 éves harcművész a mai napig nagy türelemmel oktat óvodás, kisiskolás korú kis nebulókat, emelett fúvócsővel halálos pontossággal juttat célba tűket egy bemutatón, s átszúrja ujjheggyel a deszkát.
Suzuki Masafumi nagymester nyomdokain
Kawano mester nagyon ritkán mosolyog, s még ritkábban ad interjút. Ezúttal azonban sikerült rábírni, hogy meséljen az edzésekről és a megszokottól jócskán eltérő, rendhagyó harcművész pályafutásáról.
– Tisztelt Kawano Kancho! Ahogyan láttuk az edzésén – a Zurinji-ban -, nagyon fiatal kisgyermekekkel is foglalkozik. Mi a módszere?
– Nagyon-nagyon játékosan próbáljuk oktatni őket az elején. Aztán a játék egyre kevesebb lesz ahogy idősödnek, egyre komolyabbak az edzések, mind többet és többet dolgoznak.
– Hogyan vizsgáztatja a gyermekeket. Hány éves korban van az első vizsgájuk?
–
Öt éves koruktól kezdik a kyu vizsgákat.
– Mennyire mások a mai japán gyermekek ahhoz képest, amilyenek a Kancho gyermekkorában voltak?
– Teljesen mások a maiak, nem olyanok, mint annak idején. Nagyon különböznek attól.
– Mennyire nehéz kisgyermekeket tanítani?
– A kicsikkel nehezebb dolgozni, mint a nagyobb gyerekkel és a felnőttekkel. Amikor először jönnek a dojo-ba, szertelenek, mert mindenki nagyon vigyáz rájuk az életben és úgy érzik, itt nincsenek viselkedési korlátok… De ha megfelelően nevelem őket már az elejétől fogva, akkor jó japán harcosok lesznek belőlük.
– Térjünk át a Seibukan Sai-ra! A Kancho most ismerte meg a külföldi résztvevők legnagyobb részét. Mi az általános benyomása róluk?
– Azoknak, akik most jöttek és részt vettek edzéseimen, az a legfontosabb, hogy lássák, miben áll a karate lényege. Ebben partnerek voltak.
– Nemrégiben beszélgettem egy hasonló korú japán goju-ryu mesterrel, ő azt mondta, a mai japán fiatalokban nem nagyon látja az ő nemzedékének és a tradíciók tiszteletét.
– Nekem más a tapasztalatom. Ha a tanítványok azt csinálják, amit szeretnek, akkor lelkesen edzenek. Ezért én nem tapasztalok ilyen problémát.
– Ezt a mostani harcművész fesztivált a Zen Nihon Sogo Budo Renmei (Soburen), az Össz-Japán Harcművész Szövetség rendezte. Milyen a Nippon Seibukan Akadémia és a Soburen viszonya?
– A Nippon Seibukan a Soburennek egy része amelyben karate, judo, aikido, iado található. Ezen kívül az egyes japán harcművész irányzatok saját szövetségei is tagjai a Soburennek. Viszonyunk megfelelő.
– Kancho Kawano harcművész életének melyek voltak a legfontosabb állomásai?
– Tizennyolc éves koromban kezdetem a harcművészettel foglalkozni – többek között birkózással is. Harmincnégy évesen egy emlékezetes nagy profi mérkőzésem volt a Budokanban. Ez szabályrendszerét tekintve hasonlított egy mai MMA vagy ju-jitsu küzdelemhez.. A továbbiakban tanulmányoztam a különböző harcművészeteket – nem csak a japánt, hanem más országokét is: jártam Tajvanon, Malajziában, Honkong-ban, Szingapúrban.. Később elkezdtem a goju-ryu karatét.
– Hogyan lett a Nippon Seibukan Akadémia vezetője?
– Találtam egy nagyon jó seibukan dojo-t harminc kilométerre Kyoto-tól, Sugamo-ban. Ott oktatott Suzuki Masafumi nagymester. Azért mentem oda, hogy tanuljak tőle. Hosszú ideig edzettem ott, s idővel én lettem a rangidős a dojo-ban, s Suzuki nagymester rám bízta a Seibukan Dojo vezetését.
Suzuki Masafumi sok harcművésszel ápolt jó kapcsolatot, ismert harcművész volt, mindenki ismerte, tisztelte. Minden edzésen, minden kiemelkedő harcművész rendezvényben szerepet kapott. Például ő volt a megszervezője az akkor világszerte feltűnést keltő Antonio Inoki – Muhammad Ali vegyes szabályrendszerű mérkőzésnek is. Azon én is ott voltam versenyzőként, de az én mérkőzésem után kezdődött csak a televíziós közvetítés.
Később is kapcsolatban maradtam Suzuki Masafumi Nagymesterrel, hiszen ez volt talán a legnagyobb dojo Japánban és az egész világon! Itt nagyon nagy versenyeket rendeztek, de ma már csak zeneoktatás folyik ott..
A második legnagyobb dojo Kyoto-ban található. Ott tartjuk az edzéseket most.
– Mindenkinek van valami célja azzal, hogy a harcművészetet gyakorolja. Kancho Yashuo Kawano miért ezt az utat választotta?
– Miután bajnokként abbahagytam a küzdelmet, kerestem a további edzés-lehetőségeket. Ekkor találtam meg Suzuki Nagymester dojo-ját, akkor kezdtem el a karatét. Úgy éreztem, fontos a gondolkodásnak, a szellemnek az, hogy a test is edződjön. Ez így van egységben!
Balról: Koji Uchijama, Gregor László és Kancho Yasuo Kawano
Comments
comments