Kiemelt hírek

Kalmár Árpád: „A karate kifejez, a tartalom maga az élet”

2004. november 29. | szerző akadmin |

A harcművészetek össz-szövetségének vezetője, saját egyesülete van és a Sport1 küzdősport-műsorának atyja. Kalmár Árpád szerint a legfontosabb feladat egységbe forrasztani a hazai szövetségeket, s ezáltal kiszűrni a kóklereket.

– Ön a Magyarországi Harci Művészetek Össz-Szövetségének elnöke. Mivel foglalkozik ez a szervezet és mit takar az, hogy össz-szövetség?

– Összefogja a Magyarországon található szinte összes harcművészeti szövetséget. Afféle keretszövetség, amely az önálló szövetségeket tömöríti. Így azok egységesen tudnak megjelenni vagy fellépni. Úgy is mondhatnám, hogy a sportszövetségek szövetsége.

– Mi a cél? Miért kell a szövetségeket egységbe forrasztani?






Kalmár Árpád és Dr. Gubacsi Attila, az Axel Média igazgatója
– A szövetség két fő feladata az erkölcsi és a szakmai segítségnyújtás. Ami az erkölcsi támogatást illeti – a harcművészetekkel foglalkozó hazai szövetségek pozitív társadalmi jegyeket magába foglaló életformát képviselnek. A világ azonban éppen ezzel szemben halad. Ezért van szükség a folyamatos erkölcsi segítségnyújtásra. Szakmai segítség alatt pedig az oktatást, az edző- és bíróképzést értem. Ez utóbbira azért van nagy szükség, mert ki kell szűrni a hozzá nem értő kóklereket. Ezáltal tehát az össz-szövetség kontrollszerepet is játszik.
 
– S hogy lett Ön ennek az elnöke?

– Ez egy többlépcsős folyamat volt. A budapesti szövetségnek már 12 éve a főtitkára vagyok, itt ugyancsak versenyszervezéssel és médiakapcsolatokkal foglalkozom. De azt is tudni kell, hogy az össz-szövetség az elmúlt másfél évtizedben átalakult. Alapítói, Popper György és Somogyi Géza jó kapcsolatot alakítottak ki a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal Schmitt Pálon keresztül. Az volt a cél, hogy a karate kerüljön be az olimpiai számok közé. Ez végül nem sikerült, mert a diplomáciai tárgyalásokat folytató japán üzletember meghalt. Popper György és az akkori vezetőség vezetésével végül kivált a karate szövetség, az össz-szövetségre pedig kevesebb figyelmet fordítottak. Somogyi Géza bácsi minden igyekezete ellenére nem tudta a szövetséget életben tartani. Hivatalosan nem szűnt meg, de nem működött.

– S ekkor jött Ön…

– A budapesti szövetség vezetői közül néhányan úgy döntöttünk, hogy felélesztjük az össz-szövetséget. A folyamat 2001-ben indult el. A régi vezetőkkel egyetértésben volt egy közgyűlés, ahol új vezetőség alakult. Ez egy 15 fős, teljesen demokratikus vezetés, a kornak megfelelő célokkal.

– Jelesül?

– A feladat az volt, hogy “rendet csináljunk”. Adminisztrálni azokat, akik a harcművészetekkel foglalkoznak Magyarországon. Ez kb. ötven stílust jelent. Jelenleg 30 jelentős szövetség tartozik hozzánk, mintegy ötvenezer aktív sportolóval. Ám ha az érdeklődőket is ideszámoljuk, akkor 100 ezer emberről beszélhetünk. A másik igen fontos feladat az volt, hogy kiszűrjük azokat, akik képzettség nélkül végeznek edzői tevékenységet. Fontos tudni, hogy ezek veszélyes sportok, amelyek szakszerűtlenül végezve maradandó károsodást is okozhatnak. Még a képzettek esetében is előfordulhatnak balesetek, amit az is bizonyít, hogy én magam is megsérültem fél éve.

– Említette, hogy versenyeket, rendezvényeket is szerveznek.

– November 27-én lesz egy harcművész-szeminárium, amelyen 12 japán küzdősport mutatkozik be. Ennek elsődleges célja, hogy a versenyzők megismerjék a többi harcművészetet. December 19-én viszont lesz egy Össz-Harcművészeti Bajnokság, amely egyben fesztivál is. Ez tehát már inkább a nézők és a média számára készül.

– Apropó média! A sajtó mennyire érdeklődik?

– Kiemelkedő rendezvényeket szervezünk, exkluzív helyszíneken. Legutóbb például a Pilvax Kávéházban rendeztünk színvonalas sajtótájékoztatót. Ezáltal igyekszünk a harcművészeteket méltó helyre emelni. Az a célunk, hogy az értéket találja meg a média.
 
– Ha már a médiánál tartunk; Önhöz tartozik a Sport1 Karateka című műsora is.

– Ez külső gyártásban készül és folyamatos munkát jelent. A feladat sokoldalú, de rájöttünk, hogy a Karateka cím már nem fedi le a tartalmat. Be akartunk kapcsolódni az egyre népszerűbb K1-es rendszerbe. Így vetődött fel, hogy új műsort indítunk. Így volna egy műsor, amely kifejezetten a versenyekről, sportolókról szól, s lenne a budo magazin, amely a harcművész életmódot, a sport lényegét állítaná középpontba. A műsor terveit januárig kell leadni.
 
– Térjünk vissza a szövetségekhez. Ön az össz-szövetség mellett a Stabilitás egyesület vezetője is. Ennek keretében mivel foglalkozik?

– A Stabilitás sportversenyeket rendez, menedzsel és rendezvényeket szervez. Szabadidő- és versenysportokkal foglalkozik kezdő, haladó és profi szinten. Mind amatőr, mind profi versenyzőkkel foglalkozunk. Tizenkét edzőteremben, húszféle sportágban vagyunk jelen, a keletiek közül keményebb és lágyabb stílusokban is. Ez persze gazdasági tevékenység, de mindent visszaforgatunk a sportba. A klub élversenyzőinek
felkészülésében a hihetetlenül kemény munka és az abba vetett töretlen hit, az akarati erőfeszítések okozta szilárd, győzelembe vetett hit a mozgatórugó, a motiváció. Ez az oka annak a  kimagasló
versenyteljesítménynek, amelyeket versenyzőink teljesítettek, amikor EB vagy VB címeket nyertek.

 – Melyik korosztályt foglalkoztatják leginkább a küzdősportok?

– Leginkább a gyerekeket, majd a huszonéveseket. A 18 éves korosztály a kritikus, ők éppen az érettségivel, az életbe való beilleszkedéssel vannak elfoglalva. De visszajárnak a seniorok is, azaz a 28-45 éves korosztály.






Tanítványai körében
– 28 évesen senior?


– Versenysportolóként igen, de ez nem azt jelenti, hogy őket már nem lehet versenyeztetni. Nálunk ez másként működik, mint az olimpiai sportágaknál. Mi úgy fogjuk fel, hogy az ember teljesítménye a fizikai lehetőségeiből, s az ezt mozgató akaratából áll össze. Nekik tehát nem az olimpiai mércét kell megütniük, hanem a sajátjukat. Emellett persze mindig magasabbra kell tenni a lécet. Ez az akarat nagyon fontos, mert nemcsak a versenyen kapott rúgásokat segít elviselni, hanem az életben kapottakat is. Ezen akaratnak a kifejezése a karate, tartalma viszont maga az élet.

– Ön hogyan került kapcsolatba a karatéval?

– Jászberényben születtem, ott is jártam iskolába. Beteges gyerek voltam; hormonokkal kezeltek, amitől elhíztam. Nekiálltam futni, majd focizni. A futballal azonban elégedetlen voltam. Hamarosan a Shihan Furkó Kálmán féle szolnoki karateiskolában kötöttem ki, ahol gyakorlatilag megalapoztam karate-pályafutásomat. Az iskola, majd a munka és a család miatt Budapestre jöttem, de a karatét folytattam. Három év múlva az akkori klubom vezetőjének családi elfoglaltsága miatt én vettem át az edzések vezetését. Jelenleg épp egy együttműködési megállapodást készítünk elő egy bécsi edzőteremmel; ennek keretében oktatási, versenyszervezési és menedzseri tevékenységet folytatnánk. Hosszabb távó terveink között pedig egy újabb budapesti küzdősport-centrum létrehozásában való aktív közreműködés is szerepel.

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.