Korábban egy vb-n legfeljebb két érmet tudtak szerezni a magyar dzsúdósok, tizenöt esztendővel a barcelonai aranyolimpia után a mieink újra meglepték a dzsúdós világot!
Csúcstalálkozó
A sportág történetének egyik legnagyobb versenye volt az idei riói világbajnokság: a szervezők tájékoztatása szerint 129 ország 776 dzsúdósa lépett tatamira a csütörtöktől vasárnapig tartó viadalon. A vb jelentőségét növelte, hogy a súlycsoportok legjobbjai olimpiai kvalifikációt is szerezhettek.
Az olimpiai kvalifikációs világbajnokságnál már csak egy rangosabb esemény van a dzsúdóban, az pedig maga az olimpia – nem véletlen, hogy hatalmas volt az érdeklődés a brazíliai vb iránt.
A riói viadalon az “Öreg kontinens” képviseltette magát a legtöbb csapattal: 45 küldöttség érkezett Európából, míg Ázsiát 31 ország képviselte. A férfiaknál a nyolc súlycsoportban (beleértve a nem olimpiai versenyszámnak számító Open-kategóriát is) összesen 467 dzsudoka lépett tatamira, míg a nőknél ugyancsak nyolc kategóriában 307 versenyzőt szólítottak a szőnyegre.
Előzetesen várható volt, hogy borzasztó nehéz lesz jó eredményt elérni, de olyan csapat utazott Brazíliába, amelynek több tagja is képes lehetett a bravúrra – három-négy versenyzőnk éremszerzési eséllyel indult harcba. Más kérdés, hogy a sűrűbb súlycsoportokban akár 15-20 hasonlóan kimagasló képességű dzsúdós reménykedett ugyanebben…
Esélylatolgatás
A szakvezetők közül Nagysolymosi Sándor, a férfiak irányítója volt előzetesen bizakodóbb: a hét indulótól öt kvótát várt – azzal a megjegyzéssel, hogy talán nem mind az öt Rióból származik majd, lesz, akinek a világbajnokságot követő kvalifikációs versenyeken kell “pótvizsgáznia”. A szakágvezető emellett két érem megszerzésében reménykedett, visszatekintve Kairóra, az idei Világkupa-viadalokra vagy a belgrádi Európa-bajnokságra – nem is alaptalanul.
Csák József, a nők szakágvezetője Mészáros Anett jó szereplésében bízott, őt tartotta előzetesen a leginkább esélyesnek arra, hogy kiharcolja a pekingi indulás jogát.
Menetelés
Nos hamar érkezett a jó hír: Hadfi Dániel világbajnoki bronzérmet és kvótát szerzett!
Hadfi az első körben jukóval legyőzte az amerikai Volmart, majd a második fordulóban vazarival az osztrák Birkfellner skalpját is begyűjtötte. A legjobb nyolc közé jutásért az ukrán Bubonnal mérkőzött, s végül aranyponttal sikerült továbbjutnia. Európa-bajnokunk a negyeddöntőben a holland Elco van der Geestet legyőző szlovákiai Pálkovács Zoltánnal találkozott – vagyis elérhetőnek látszott az elődöntő.
A világbajnoki dobogón: a brit Cousins (balról), a brazil Correa, a kubai Despaigne, no és természetesen Hadfi Dániel
Hadfi jukóval legyőzte gyakori edzőpartnerét, így bejutott az elődöntőbe. Toncs Péter tanítványa tehát a második világbajnokságán éremért mérkőzhetett, azonban az elődöntőben a brazil Luciano Correa lett az ellenfele, őt pedig egy győzelemért nagyon meg kellett verni a hazai közönség előtt…
Az elődöntőben sokáig úgy látszott, Correa él a hazai pálya előnyével. A bíró nem díjazta Hadfi stílusát és már a második percben intette a magyart, a brazil pedig próbált ráülni az eredményre, húzta az időt. Hadfi többször is intésért reklamált, s már-már úgy látszott, hiába, ám 18 másodperccel a vége előtt Correa is kapott egy sidót. Következett az aranypontért zajló öt perc, ami sajnos csak fél percig tartott, Correa ipponnal harcolta ki a döntőbe jutást, ahol a brit Cousins-szal csapott össze.
Hadfi Daninak a bronzmeccs maradt, ahol a bosnyák Mekics várt rá. A felek ebben az évben Rómában már találkoztak, akkor Amel Mekics örülhetett. Most nem! Hadfi gyorsan túltette magát az elveszített elődöntőn, s egy vazarival legyőzte bosnyák riválisát. Ő a magyar dzsúdósport 13. világbajnoki érmének a tulajdonosa, ez a bronzérem egyben azt jelenti, hogy Hadfi Dániel biztosan részt vehet a jövő évi pekingi olimpián!
A második
A lányoknál a mindössze húsz esztendős Mészáros Anett szállította az első érmet: óriási bravúrral bronzérmet szerzett.
Az első fordulóban Mészáros Anett szép győzelmet aratott, a kínai Vang Csüant kokával verte, s továbblépett a lejobb 16 közé, ahol a szenegáli Mendy ellen is diadalmaskodott, méghozzá ipponnal. Így egyetlen győzelemre állt Pekingtől: igaz, ehhez a negyeddöntőben a kétszeres Európa-bajnok, világbajnoki ezüstérmes francia Gevrise Emanét kellett volna legyőzni. A feladat amúgy nem volt megoldhatatlan: a felek az elmúlt hónapokban kétszer is találkoztak, a belgrádi Eb-n Emane nyert, a párizsi Szuper Világkupán viszont Anett legyőzte a hazai pályán szereplő franciát. Gondoltuk, most is sikerülhet!
Mészáros Anett (balról a harmadik) a világbajnoki dobogón
Sajnos nem sikerült, nagy csata után egy jukóval Emane jutott be az elődöntőbe, míg Anett a vigaszágra került, ahol először az olimpiai és vb-bronzérmes német Anett Böhm volt az ellenfele. A pekingi repülőjegyért most már két meccset kellett volna nyerni…
Ez viszont sikerült! Mészáros Anett a vigaszágon a német Böhm és a spanyol Iglesias testén átgyalogolva eljutott a bronzmérkőzésig, amelyen a korábbi világ- és Európa-bajnok holland Edith Bosch várt rá, akitől a rotterdami és a tamperei Európa-bajnokságon is kikapott…
Ezúttal fordult a kocka! Hangyási László 20 esztendős tanítványa vazarival szerzett vezetést, ami mellé egy kokát is begyűjtött, s végül ezt az előnyét megőrizve megszerezte a bronzérmet!
Bronzszombat
Hadfi Dániel és Mészáros Anett sikere után szombaton a mieink megduplázták a világbajnoki bronzérmek számát: a Rio de Janeiróban zajló olimpiai kvalifikációs világbajnokság harmadik napján a 21 esztendős korábbi junior és ifjúsági Európa-bajnok Baczkó Bernadett, illetve a két évvel ezelőtti vb bronzérmese, Ungvári Miklós állhatott fel a dobogó harmadik fokára – az érem mellé mindketten részvételi jogot kaptak a jövő évi nyári olimpiai játékokra!
Baczkó Berni egészen káprázatos teljesítménnyel előrukkolva jutott be a legjobb négy közé! Az első körben az idei hamburgi Szuper Világkupa győztese, a lengyel Inga Kolodziej (korábban Golaszewska) várt Baczkó Bernadettre. A KSI SE fiatalja másfél perc után ipponnal vetett véget a mérkőzésnek. A második körben a török Serap Billor következett. A 22 esztendős ellenfél tavaly, a moszkvai U23-as Európa-bajnokságon már beleszaladt Bernibe, de akkor simábban hajtott fejet előtte – Rio de Janeiróban aranypont döntött kettejük csatájában, a magyar lány javára.
Baczkó Bernadett a riói tatamin nem tisztelte a nagy neveket
A harmadik fordulóban a papírforma alapján már nem Berni volt az esélyes, a német Yvonne Bönisch ugyanis a súlycsoport legnagyobbjai közé tartozik, elég róla annyi, hogy ő az olimpiai bajnoki címvédő, s a legutóbbi két világbajnokságon döntőt vívhatott… A magyar fiatal csöppet sem tisztelte a tekintélyes eredménysort (tavaly, a tamperei Európa-bajnokságon már egyszer legyőzte Bönisch-t), ipponnal verte a németek csillagát.
A negyeddöntőben egy újabb klasszis, a kétszeres Európa-bajnok francia Barbara Harel következett, aki aranypontos mérkőzés után hajtott fejet Berni előtt. A kegyetlen sorsolást látva alighanem kevesen adtak volna esélyt a magyar sportolónak arra, hogy eljut a legjobb négy közé – óriási bravúr! A döntőbe jutás még az eddigieknél is nagyobb bravúrt jelentene, az elődöntőben ugyanis a női dzsúdó egyik legnagyobb alakja, a spanyol olimpiai és világbajnok, hatszoros Eb-aranyérmes Isabel Fernandez következik. Fernandez az idei és a tavalyi Eb-n is legyőzte Baczkót, és ezúttal sem hagyott kétséget klasszisa felől, vazarival győzte le 21 esztendős kihívóját.
A bronzmérkőzésen Baczkó Berni a tavalyi U23-as Eb ezüstérmesével, a finn Nina Koivumakival került szembe, akit korábban már kétszer legyőzött. És most a világbajnoki bronzéremért megtette harmadszor is!
Ungvári Miklós ugyancsak bravúrt bravúrra halmozva jutott el a legjobb nyolc közé: legyőzte vazarival a nyitókörben a kétszeres Európa-bajnok (jelenleg is címvédő) grúz Kedelasvilit, a második körben ipponnal az üzbég Saripovot, majd jukóval a japán Akimotót is, az elődöntőbe jutásért – és a biztos olimpiai kvótáért – az olimpiai bronzérmes, háromszoros vb-bronzérmes kubai Arencibiát kellett volna legyőznie. Többször is sikerült már neki (kettejük párharca Világkupákon és világbajnokságokon magyar szempontból 4-3-ra állt, de a legutóbbi három meccset Ungi nyerte).
Ungvári Miklós nagy skalpokat gyűjtött Rióban
Sajnos Arencibia egyenlített, ő jutott be a legjobb négy közé, Ungvári a vigaszágon javíthatott, ott két meccset kellett nyernie a pekingi kvótáért és a bronzmérkőzésért. Az első összecsapásán a görögök 19 éves junior-világbajnoka, Tariel Zintiridisz volt az ellenfele, akit ipponnal győzött le. A vigaszág döntőjében a kanadai Sasha Mehmedovic következett, aki egy Ungvárit már legyőzött ebben az évben, csakhogy az Ungvári Attila volt, Miklós öccse, a budapesti Hungária-kupán. Most a bátyján volt a sor! A meccs tétje: belépőjegy a bronzmérkőzésre, no és a pekingi olimpiára..
Ungvári Miklósnak sem kell tovább figyelnie az európai olimpiai kvalifikációs rangsorra (persze, elég jól állt ott is): övé a negyedik olimpiai kvóta a magyar dzsúdósok közül. A ráadás ezután következhet: a bronzéremért az azeri Nazarjan ellen lép tatamira. A rivális 2005-ben egy súlycsoporttal lejjebb Európa-bajnok lett, azóta a felek kétszer találkoztak, mindkétszer Ungvári nyert. Ahogyan most, harmadszor is! Két magyra bronzérem egyetlen napon!
Korábban egy vb-n legfeljebb két érmet tudtak szerezni a magyar dzsúdósok, tizenöt esztendővel a barcelonai aranyolimpia után a mieink újra meglepték a dzsúdós világot! A záró mérleg Rio után: négy bronzérem – négy olimpiai kvalifikáció.
Forrás: Judoinfo