Két bronz- és egy ezüstérmet hoztak haza cselgáncsosaink Rotterdamból.
Ragyogóan menetelt Ungvári Miklós a rotterdami világbajnokságon: a kétszeres Európa-bajnok négy győzelemmel jutott be az elődöntőbe, ott azonban bírói döntéssel kikapott a spanyol Uriartétól. A bronzéremért a román Fasiét vazarival győzte le, így pályafutása során harmadszor állhatott fel a világbajnoki dobogó harmadik fokára.
Jól kezdődött a rotterdami világbajnokság számunkra, hiszen mindhárom magyar induló hozta az első meccsét, csakhogy Burján Lászlónak és Csernoviczki Évának egyaránt esélyesebb ellenfél következett.
A 60 kilogrammos Burján a perui Postigos Acuna elleni villámgyors ippongyőzelem után az idei Európa-bajnoki ezüstérmes ukrán Zantaraját nem tudta feltartóztatni. Legyőzője hiába jutott el a legjobb négyig (mi több, világbajnoki aranyérmes lett…), az új szabályok szerint ez már nem ér visszamérkőzési lehetőséget – így az UTE U23-as Európa-bajnoka helyezetlenül végzett.
Sajnos ugyanígy járt Csernoviczki Éva is, az Ippon Judo Tatabánya 48 kilósa a marokkói Idrisszit ipponnal intézte el, ám a második meccsén – a legjobb nyolc közé jutásért – az olimpiai címvédő, ötszörös Európa-bajnok román Alina Dumitru következett. Bár legutóbb, a tbiliszi Eb-n Csernoviczki már le tudta győzni a súlycsoport egyik legerősebbjét, ez Rotterdamban nem sikerült.
Ungvári Miklós eközben szépen menetelt előre… Az MTK-Erzsébetváros 66 kilogrammos klasszisa az amerikai Fong, majd az indiai Irom ellen sem töltött túl sokat a tatamin, mindkét meccsét ipponnal nyerte. A legjobb nyolc közé jutásért a lengyel Zagorodnik következett, akit két-két intés után vazari értékű dobással győzött le Ungvári.
A negyeddöntőben a moldovai Scvortov ellen kétszeres Európa-bajnokunk nem tudott értékelhető akciót elérni, ám a magyar dzsúdóst kevesebbszer intették, s ez győzelmet – továbbjutást eredményezett.
Az elődöntőben egy “fekete ló”, a spanyol Uriarte várt Ungvárira. A felek még egy tornán sem mérkőztek egymással, de a spanyolról sokat elárult, hogy legutóbbi két erőpróbáján egyaránt döntőt vívhatott, a tuniszi GP-t megnyerte, a moszkvai Grand Slamen pedig – Ungvárit is megelőzve – a dobogó második fokára állhatott.
Sajnos Rotterdamban is Uriarte jutott a döntőbe, méghozzá bírói döntéssel: a küzdő felek az első öt percben, majd az aranypontért zajló három percben sem tudtak a másik fölé kerekedni.
Ungvári Miklós pályafutásának harmadik világbajnoki bronzérméért léphetett tatamira a románok U23-as és junior Európa-bajnoka, a 21 esztendős Dan Fasie ellen. Ezúttal nem hagyta a bírókra a döntést, vazarival győzött!
A rotterdami világbajnokság második napján Ungvári Attila és Karakas Hedvig egyaránt három győzelemmel jutott be a negyeddöntőbe, vagyis a legjobb nyolc közé. Ez azt jelentette, hogy a nap magyar indulói bizonyosan helyezettként zárnak.
A ceglédi Ungvári Attila a chilei Salazar ellen jukóval, a tadzsik Rakimov ellen aranypontos jukóval, majd az izraeliek kétszeres Európa-bajnoki ezüstérmese ellen két vazarival lépett át, a negyeddöntőben az oroszok kétszeres Grand Slam-bronzérmes, GP-győztes fiatalja, Manszur Iszajev azonban feltartóztatta.
Sajnos a vigaszágon sem sikerült továbblépni, a törökök rutinos versenyzője, Sezer Huysuz ipponnal nyert, így ő szerezte meg a bronzmérkőzés “részvételi jogát”. Bíró Tamás mindössze huszonegy esztendős tanítványa ezzel pályafutásának első felnőtt világbajnokságán a hetedik helyezést szerezte meg.
Ungvári Attila (fehérben) szép győzelmekkel
jutott a legjobb nyolc közé
A miskolci színekben versenyző Karakas Hedvig a dél-koreaiak fiatalja, Mjung Dzsi Je, az észt Bezko és a kínai Ma Jing-nan ellen egyaránt ipponnal nyert, s jól harcolt az azeriek Európa-bajnoki ezüstérmese, Gaszimova ellen is, mindkét félnek volt egy-egy vazarija, de Gaszimova egy jukót is begyűjtött. Maradt a vigaszág, ahol az idei Universiade-győztes lengyel Bielak következett.
Tavaly a varsói Világkupán Bielak volt a jobb, most azonban Karakas kerekedett felül: ipponnal nyert, s így a harmadik helyért mérkőzhetett! Kovács Gábor tanítványának ellenfele a japánok Ázsia-bajnoka, a moszkvai Grand Slam-torna győztese, Macumoto Kaori volt.
A magyar Európa-bajnoki bronzérmes ipponnal győzte le ellenfelét, s így pályafutásának első felnőtt világbajnokságán máris felállhatott a dobogó harmadik fokára!
Karakas bronzig jutott
Folytatódott a magyar sikerszéria szombaton, hiszen a mieink megszerezték a harmadik világbajnoki érmet is Rotterdamban, ezúttal egy ezüstöt: a 70 kilogrammos Mészáros Anett nagy skalpok megszerzésével jutott a döntőbe.
Szombaton mindkét magyar induló jól kezdett, de mindenképpen Mészáros Anett diadala “szólt nagyobbat”, a Honvéd-Kipszer 70 kilogrammos világbajnoki és Európa-bajnoki bronzérmese ugyanis elkapta a súlycsoport (s korábban a 63 kilogramm) egyik legfényesebb csillagát, az olimpiai ezüstérmes, világbajnok, négyszeres Európa-bajnok francia Lucie Decosse-t.
A rendkívül kiélezett összecsapás végén bírói döntéssel Mészárosnak adták a győzelmet. A negyeddöntőben a tunéziaiak Afrika-bajnoka, a korábbi junior-világbajnoki bronzérmes Houda Miled következett, aki képtelen volt feltartóztatni Mészárost, Toncs Péter tanítványa ipponnal küldte a vigaszágra.
Az elődöntőben az Ázsia-bajnok japoán Vatanabe volt az ellenfél, ő is ipponnal volt kénytelen búcsúzni, így Mészáros Anett lett a hatodik magyar dzsúdós, aki felnőtt világbajnoki döntőt vívhatott – korábban csak Kovács Antalnak (1993) és Braun Ákosnak (2005) sikerült aranyérmet szereznie.
Ez sajnos Mészáros Anettnek sem sikerült, ellenfele, a Pán-amerikai bajnok kolumbiai Yuri Alvear ugyanis kifogott rajta. A szoros összecsapáson a kolumbiai vazarival szerzett vezetést, amire Mészáros két jukóval válaszolt, de a hajrában kockáztatnia kellett, s ekkor Alvear ipponra döntötte. Így Mészáros Anett Ungvári Miklós és Karakas Hedvig bronzérme után a dobogó második fokára állhatott fel!
Mészáros Anett a dobogó 2. fokán
“Kicsit csalódott vagyok, hogy vereséggel fejeztem be a szereplést, de ez volt az első vb-döntőm, úgyhogy azért természetesen örülök is – nyilatkozta Mészáros Anett a Magyar Távirati Iroda helyszínen tartózkodó munkatársának, Matusz Endrének.
– Nagyon szeretek itt dzsúdózni, fantasztikus a közönség, ez már a 2005-ös Európa-bajnokságon is tetszett. Remélem, egyszer az olimpiát is ide teszik. Végig higgadt, nyugodt voltam, akkor is, amikor a döntőben hátrányba kerültem. A technika mellett ugyanis a hozzáállásban is sokat fejlődtem edzőm, Toncs Péter keze alatt, szóval ez az érem nemcsak az enyém, hanem az övé is!”
“A döntő nagyon jó meccs volt, nem sokat unatkoztunk rajta, de az elején a kolumbiai vazarijába Anett kicsit beleindult, önmagában nem lett volna meg a dobás – értékelt Toncs Péter. – Utána semmi baj nem volt, csinált két jukót, taktikusan küzdött, aztán tizenöt másodperccel a vége előtt kinézett rám, és csóválta a fejét. Valami történhetett, majd megbeszéljük. Talán elfáradt.
A hajrában pedig az ipponnak igazából már nem volt tétje. Összességében mégis elégedett vagyok, hiszen idén Anettnak vakbélműtétje volt, sérüléssel is küszködött, csak két versenyen tudott elindulni, így amikor kedden megláttam a sorsolását, azt gondoltam, hogy csak az első meccset élje túl. Ehhez képest ezüstérmes lett. Ne legyünk telhetetlenek, bőven lesz még alkalma javítani!”
Világbajnokság, Rotterdam (Hollandia)
Eredmények:
FÉRFIAK
60 KG (46 induló)
1. Georgij Zantaraja (ukrán)
2. Hiraoka Hiroaki (japán)
3. Hovannesz Davityan (örmény)
3. Elio Verde (olasz)
5. Nesztor Kergiani (grúz)
5. Vahid Sarlak (iráni)
7. Javier Guedez (venezuelai)
7. Pavel Petrikov (cseh)
BURJÁN LÁSZLÓ (UTE) helyezetlen
66 KG (45 induló)
1. Tsagaanbaatar Hashbaatar (mongol)
2. Sugoi Uriarte (spanyol)
3. UNGVÁRI MIKLÓS (MTK-Erzsébetváros)
3. An Dzsung Hvan (dél-koreai)
5. Dan Fasie (román)
5. Alim Gadanov (orosz)
7. Victor Scvortov (moldovai)
7. Mirali Saripov (üzbég)
73 KG (62 induló)
1. Vang Ki Csun (dél-koreai)
2. Kim Csol Szu (KNDK-beli)
3. Manszur Iszajev (orosz)
3. Dirk Van Tichelt (belga)
5. Sezer Huysuz (török)
5. Rinat Ibragimov (kazah)
7. UNGVÁRI ATTILA (Ceglédi VSE)
7. Kiyoshi Uematsu (spanyol)
81 KG (54 induló)
1. Ivan Nyifontov (orosz)
2. Szergej Szundzsikov (fehérorosz)
3. Ole Bischof (német)
3. Kim Dzse Bum (dél-koreai)
5. Antonio Ciano (olasz)
5. Szrgyan Mrvaljevics (montenegrói)
7. Axel Clerget (francia)
7. Christoph Keller (svájci)
IFJ. NAGYSOLYMOSI SÁNDOR (Kecskeméti JC) helyezetlen
90 KG (45 induló)
1. Li Kju Von (dél-koreai)
2. Kirill Gyenyiszov (orosz)
3. Disod Csorijev (üzbég)
3. Hesam Meszbah (egyiptomi)
5. David Alarza (spanyol)
5. Milan Randl (szlovák)
7. Dominique Hischier (svájci)
7. Sergiu Toma (moldovai)
MADARÁSZ TAMÁS (Debreceni SC-SI) helyezetlen
100 KG (43 induló)
1. Makszim Rakov (kazah)
2- Henk Grol (holland)
3. Ramadan Darvis (egyiptomi)
3. Anai Takamasza (japán)
5. Artyom Blosenko (ukrán)
5. Elmar Gaszimov (azeri)
7. Temuulen Battulga (mongol)
7. Jevgenijs Borodavko (lett)
HADFI DÁNIEL (Honvéd-Kipszer) helyezetlen
+100 KG (35 induló)
1. Teddy Riner (francia)
2. Oscar Brayson (kubai)
3. Marius Paskevicius (litván)
3. Abdullo Tangrijev (üzbég)
5. Daniel Hernandes (brazil)
5. Martin Padar (észt)
7. Gankhuyag Dorjpalam (mongol)
7. Andreas Tölzer (német)
BOR BARNA (Paksi Atomerőmű SE) helyezetlen
NŐK
48 KG (31 induló)
1. Fukumi Tomoko (japán)
2. Oiana Blanco (spanyol)
3. Csung Dzsung Jon (dél-koreai)
3. Frederique Jossinet (francia)
5. Alina Dumitru (román)
5. Sara Menezes (brazil)
7. Birgit Ente (holland)
7. Volja Lescsenka (fehérorosz)
CSERNOVICZKI ÉVA (Ippon Judo Tatabánya) helyezetlen
52 KG (34 induló)
1. Nakamura Miszato (japán)
2. Yanet Bermoy (kubai)
3. Romy Tarangul (német)
3. Ana Carrascosa (spanyol)
5. Hi Hong-mej (kínai)
5. Dzso Szong Huj (KNDK-beli)
7. Kitty Bravik (holland)
7. Bundmaa Munkhbaatar (mongol)
57 KG (38 induló)
1. Morgane Ribout (francia)
2. Telma Monteiro (portugál)
3. KARAKAS HEDVIG (Miskolci VSC)
3. Kifajat Gaszimova (azeri)
5. Rafaela Silva (brazil)
5. Macumoto Kaori (japán)
7. Malgorzata Bielak (lengyel)
7. Lien Csen-ling (tajvani)
63 KG (30 induló)
1. Ueno Josie (japán)
2. Elisabeth Willeboordse (holland)
3. Claudia Malzahn (német)
3. Alice Schleisinger (izraeli)
5. Vera Koval (orosz)
5. Urska Zolnir (szlovén)
7. Ana Cachola (portugál)
7. Kong Dzs Jung (dél-koreai)
SZABÓ FRANCISKA (Leányvár-Egerági Üstökös SE) helyezetlen
70 KG (27 induló)
1. Yuri Alvear (kolumbiai)
2. MÉSZÁROS ANETT (Honvéd-Kipszer)
3. Houda Miled (tunéziai)
3. Vatanabe Mina (japán)
5. Erica Barbieri (olasz)
5. Sally Conway (brit)
7. Juliane Robra (svájci)
7. Rasa Sraka (szlovén)
78 KG (24 induló)
1. Marhinde Verkerk (holland)
2. Marina Priscsepa (ukrán)
3. Szun Ji (kínai)
3. Heide Wollert (német)
5. Celine Lebrun (francia)
5. Esther San Miguel (spanyol)
7. Kaliema Antomarchi (kubai)
7. Amy Cotton (kanadai)
+78 KG (24 induló)
1. Ven Tong (kínai)
2. Karina Bryant (brit)
3. Idalis Ortiz (kubai)
3. Cukada Maki (japán)
5. Gülsah Kocatürk (török)
5. Franziska Konitz (német)
7. Marina Prokofjeva (ukrán)
7. Vanessa Zambotti (mexikói)
Forrás: Judoinfo.hu