Csernoviczki Éva arany-, Joó Abigél és Bor Barna bronzérmet szerzett a hazai rendezésű kontinenstornán.
(Fotó: MJSZ/Horváth György)
Az eredményhirdetéseket követő sajtótájékoztatón a versenyző, és edzője, Toncs Péter is lógatta az orrát, érthető, karnyújtásnyira volt tőlük az érem. De nézzük inkább innen: Zámbori Bence három ippongyőzelemmel és két vereséggel (az olimpiai bajnoktól és a világranglista első helyezettjétől azért ki lehet kapni) az ötödik helyen végzett, vagyis pontszerzőként zárta a budapesti Eb-t, pályafutásának első felnőtt világversenyét…
A hölgyeknél nagy várakozás előzte meg Karakas Hedvig szereplését. No nem azért, mintha rögtön érmet vártak volna az operációt követő hét hónapos kényszerpihenő után visszatérő judóstól, hanem azért, vajon mire lesz képes ennyi szünet után. Nos, Hédi nem véletlenül döntött az indulás mellett, nagy szívvel próbálta meg ellensúlyozni a kihagyott versenyek miatt hiányzó „szőnyegbiztonságot”. A svájci Csatári és a román Ohai ellen intésekkel nyert a magyar versenyző, majd a sors újra összehozta a francia Paviával, aki a londoni bronzmeccsen legyőzte judósunkat. Pavia ezúttal is jobb volt, ehhez kellett Hédi hibája is, szerencsére hamar sikerült javítani, a vigaszági döntőben karfeszítéses ipponnal nyert Karakas Hedvig a szerb Rogics ellen.
Toncs Péter tanítványa hét hónapnyi kihagyás után bronzéremért léphetett tatamira, az Eb-harmadik orosz Zablugyina ellen. Négy percen át egyik judós sem tudott előnybe kerülni, akkor azonban megintették az orosz riválist. A „láthatatlan” előnyt nem sikerült a végéig megőrizni, ezúttal Zablugyináé volt a karfeszítés, övé lett a bronzérem is.
Karakas Hedvig az ötödik helyen végzett, s bár elsőre az ő arcán is csalódottság látszott az elszalasztott lehetőség miatt, ez az ötödik hely sokkal értékesebb, mint hinnénk: azt jelzi, hogy Hédi visszatért a judo élmezőnyébe, s ha több mérkőzést is vívhat, újra az élre verekedheti magát!
A súlycsoport másik magyar indulója, Szabó Katinka (57, Leányvár-Varga Csepp) nem járt sikerrel, a még mindig junior korú judós a svájci Amarontól küzdelmes összecsapáson vazarival kapott ki.
A 48 kilogrammos Erdélyi Lillának (Ippon Judo Tatabánya-Leányvár) sem hozott szép élményeket a verseny, csupán hajszállal, egyetlen intéssel maradt alul a lengyel Koniecznyvel szemben…
Az 52 kilogrammos Maros Barbara (KSI SE) nem teljesen egészségesen vállalta a küzdelmeket, ennek ellenére szép győzelemmel kezdett a német Coban ellen, majd valósággal lehajtotta a szőnyegről az olimpiai bronzérmes francia Gnetót, ezzel bejutott a legjobb nyolc közé. A további bravúr ezúttal nem sikerült, de neki is erőt adhat ez a hetedik helyezés a folytatáshoz.
A nap magyar szenzációját Csernoviczki Éva produkciója jelentette. Bár nem is olyan nagy szenzáció már, hogy az Ippon Judo Tatabánya csillaga remekel, hiszen 2002 óta minden évben hozott érmet valamelyik világversenyről, az elmőlt öt évben minden Eb-n dobogós volt, közben nyert olimpiai és világbajnoki érmet is. Csak az arany hiányzott nagyon. Most azonban eljött az ő ideje: megszerezte Magyarország tizenhatodik judós Európa-bajnoki aranyérmét!
Két látványos és rövid meccsel „melegítette be magát” egészen az elődöntőig, az egyik „áldozat” az orosz Kuznyecova, a másik a német Kraus volt. A döntőbe jutásért aztán kiegyenlítettebb meccs következett, de a török Sahin is kénytelen volt fejet hajtani Csernoviczki Éva tudása, rutinja és akaratereje előtt – pedig vesztett helyzetből sikerült néhány másodperccel a vége előtt megfordítani a meccset.
A finálé meglehetősen egyoldalú küzdelmet hozott, Csernoviczki Csaba lánya-tanítványa szóhoz sem engedte jutni az ugyancsak olimpiai bronzérmes belga Van Snicket, s a hazai publikum nagy-nagy örömére megszerezte Európa-bajnoki címet, amely egyben a magyar judosport tizenhatodik kontinensbajnoki aranyérme a felnőttek között.
„A mai napom egyik kulcsmomentuma az volt, hogy felépültem a középfül-gyulladásból, de aztán az elődöntőm előtt volt egy kis holtpontom, tompának, álmosnak éreztem magam. A döntőben végig úgy éreztem, hogy jobb vagyok az ellenfelemnél, uraltam a meccset. Boldog vagyok, hogy három ezüstérem után végre összejött az arany!” – nyilatkozta Csernoviczki Éva az eredményhirdetés előtt.
„Nem volt könnyű az olimpia után megfelelő motivációt találni, de egy hazai Eb elég ösztökélő volt Évi számára. A felkészülésünket nehezítette egy középfülgyulladás, de szerencsére Évi a versenyen ebből semmit sem érzett. A győzelem kulcsa az első mérkőzés volt, ott elhittük, hogy meglehet az aranyérem. Fantasztikus volt edzőként és apaként is hazai közönség előtt megnyerni az első Európa-bajnoki aranyat. Ilyenkor apaként számomra is megengedett, hogy kicsit jobban elérzékenyüljek a megszokottnál. Nagyon örülünk, hogy Évi és a többi versenyzőnk rá tudta irányítani a figyelmet sportágunkra” – nyilatkozta Csernoviczki Csaba, az aranyérmes Csernoviczki Éva édesapja.
Cirjenics Miklós ippongyőzelemmel folytatta a moldovai Coreac ellen, ám a harmadik fordulóban ő is búcsúzott – legyőzője, Lukas Krpalek néhány órával később huszonöt éves szünet után újra Európa-bajnoki aranyérmet szerzett Csehországnak.
„Jó is ez az eredmény, meg nem is. Életem első felnőtt Európa-bajnoksága volt, az első két meccs parádés volt. Ha nem lett volna a bemérkőzés, most ott lennék a vigaszágon” – vélekedett Cirjenics Miklós.
A nehézsúlyú Bor Barna izgalmas meccsen mutatkozott be a Sportaréna ötezres közönsége előtt, az osztrákok junior Európa-bajnoka próbált túljárni a paksi judós eszén. Erre azonban nem sok esélye volt, Allersdorfert többször is intették, majd az utolsó percben az Atomerőmű SE világbajnoki ezüstérmese kirúgta a lábát, s ipponnal megnyerte az összecsapást.
Hidegzuhanyként érte a publikumot az orosz Szajidov elleni folytatás: a legjobb négy közé jutásért a 192 centiméteres Bor Barnánál egy fejjel magasabb rivális egy kaszáló csípődobással legyőzte reménységünket, aki így a vigaszágra került. Ott azonnal sikerült javítania, a német Zimmermann ellen gyors ippongyőzelemmel jutott tovább. Mindez azt jelentette, hogy éremért léphet tatamira a budapesti Eb-n.
A bronzmérkőzésen a szlovén Ceraj volt az ellenfél, Szlovénia válogatottja kiemelkedően szerepelt Budapesten, szerencsére Ceraj most sem tudta megszerezni az első kontinensbajnoki medálját. Ez a meccs sem tartott sokáig, a szlovén támadását kivédte Bor Barna, majd rögtön ebből leszorítást indított, amit sikeresen végig is vitt. Pályafutásának negyedik felnőtt Európa-bajnoki érmét szerezte meg, három ezüst után egy bronzot.
A döntőbe jutásért a franciák kétszeres Eb-érmesével, Lucie Louette-tel kellett megmérkőznie. Ez a párharc sem hozott akciót, ám ezúttal a magyar versenyző kapott több büntetést, így Joó Abigél a bronzmeccsen keresett vigasztalódást. Az Eb-bronzérmes német Malzahn ellen a KSI SE sportolója uralta a meccset, jukóval előnyt szerzett, amit meg is tudott őrizni a meccs végéig: Joó Abigél a két Európa-bajnoki címe mellé egy bronzérmet is szerzett.
Joó Abigél bronzérmet szerzett a budapesti Eb-n
„Ahhoz képest, hogy mennyire vártam a hazai rendezésű Európa-bajnokságot, a végére inkább már teher lett számomra. E pillanatban úgy érzem, soha többet nem szeretnék itthon versenyezni. Az első meccs előtt még sírtam is. Nehezen bírtam elviselni, hogy ez a rengeteg ember miattam is jött ki. Ez az első alkalom, hogy bronzérmet szereztem Európa-bajnokságon, úgy látszik, az arany csak a páros években jön össze…” – nyilatkozta az újdonsült bronzérmes, Joó Abigél.
A magyar válogatott az előzetes elvárásokat túlteljesítve, egy arany- és két bronzéremmel, továbbá két ötödik és két hetedik hellyel fejezte be az egyéni küzdelmeket.
Férfi válogatottunk Lettország ellen kezdett, a magyar csapat Gorjánácz Zsolt (66 kg, Honvéd-Kipex), Ungvári Attila (73, Közgép-Ceglédi VSE) és Csoknyai László (81, Atomerőmű SE) győzelmével elhúztak, s bár a lettek Fogasy Gergő (90, Kecskeméti JC) és Cirjenics Miklós (+90, Honvéd-Kipex) ellen szépítettek, a mieink bejutottak a legjobb nyolc közé.
A nőknél a sorsolás a későbbi győztes holland válogatottat állította a sérülésektől tizedelt fiatal csapatunkkal szembe, sajnos Balogh Daniella (52, Mohácsi TE), Szabó Katinka (57, Leányvár-Varga Csepp), Gercsák Szabina (63, Hell-Miskolci JC) és Szabó Franciska (70, Leányvár-Varga Csepp) sem tudta feltartóztatni holland ellenfelét. Az utolsó párharcban „örökrangadó” következett: Edith Bosch és Mészáros Anett utoljára találkozott. A 70 kilogrammos súlycsoport két klasszisa számtalan nagy meccset vívott már egymással, a háromszoros olimpiai érmes, világ- és Európa-bajnok a budapesti Eb után visszavonul. Bosch ipponnal nyert, de a felek az eredményhirdetésnél összeölelkeztek, a holland talán azt mondta Anettnek, én végleg elbúcsúzok, most már tiéd a pálya!
„Furcsa volt Edith (Bosch) ellen küzdeni, hisz rengeteg nagy csatát éltünk meg egymás ellen. Mivel ő visszavonul a verseny után, a meccs végén el is köszöntünk egymástól. Biztosan más lett volna, ha kettő-kettőnél állunk szőnyegre, így viszont nem volt igazi tét” – mondta Mészáros Anett a hollandok elleni meccs után.
A vigaszágon Ausztria volt a magyarok ellenfele, Tóth Patrícia (52, Ippon Judo Tatabánya) és Szabó Katinka veresége után Gercsák Szabina ellenfelét tiltott fogás miatt leléptették, de a sorsdöntő csatát Baczkó Bernadett (70, KSI SE) nem tudta hozni egy súlycsoporttal nehezebb ellenfelével szemben. A már tét nélküli ötödik meccsen Mészáros Anett lépett tatamira az osztrák Lechenauer ellen, s a magyar csillag ipponnal nyert. Sikerült szépíteni, de a vége Ausztria-Magyarország 3-2. A magyar lányok a Hollandiától és Ausztriától elszenvedett vereségekkel a hetedik helyen zárták a kontinensbajnokságot.
„A terem berendezésében segédkező fiataloknak, akik reggel öt órától a helyszínen dolgoztak, mondtam is, remélem, négy év múlva nekik rendezhetjük majd be a Papp László Arénát.”
Az Európa-bajnokságnak lesz folytatása, jövőre már Grand Prix-viadalt rendezne az MJSZ.
„Most már elárulhatom, amikor a sportágfejlesztésről tárgyalhattunk Orbán Viktor miniszterelnök úrral, a személyes kérése volt, hogy a következő években se maradjunk rangos verseny nélkül. A budapesti Judo Grand Prix lesz ez a verseny, amely megfelelő felkészülést is jelent majd szervezőként a 2017-es világbajnokságra.”
Ami a szakmát illeti, dr. Tóth László – aki az Újpesti Dózsa válogatott kerettag judósa volt –, elmondta, hogy a maga részéről mindig is három éremben bízott, mert ez takarja a realitást, erre volt képes ez a válogatott.
„Különösen örülök az ötödik és a hetedik helyezéseknek, mert ezek jelzik, hogy jönnek föl a fiatalok, akik nélkül nem elképzelhető a jövő. Örülök, hogy lehetőséget tudtunk adni a bemutatkozásra olyan ígéretes versenyzőinknek, mint Zámbori Bence, Gercsák Szabina, Gorjánácz Zsolt vagy Tóth Krisztián, ők eddig nem szerepelhettek felnőtt világversenyen. Remélem, őket sikerül majd beépítenünk a riói csapatunkba.”
Forrás: www.eurojudo2013.hu / Judoinfo