Sok mindenre megtaníthat a gyermekkorban kezdett küzdősport – ebben Növényi apuka erősen hisz. Az olimpiai bajnok birkózó kisfia 3 éves kora óta sportol. És, amíg ő edz, addig a papa az utcai harcos, thai-bokszos Kiss Lászlóval edz.
Egymás után érkeznek a fiatalok a kerepesi Shaolin kung-fu iskolába. Az eső zuhog, de ez senki nem tántorít a nap kemény edzéssel való befejezésétől. Begördül egy autó. A szélvédője mögött pókember figura feszít. Megérkeztek a Növényi család férfitagjai.
Hat órakor felsorakoznak a sportolók Si Heng Varga István előtt, majd megkezdődik a két és fél órás edzés.
A sorban a legkisebb fiú – aki nem más, mint az ifjabb Növényi Norbert – is koncentrál a mester utasításaira. Apukája a terem másik végéből, a súlyzós edzőpadról figyeli, majd ő is átöltözik, kezére csavarja a bandázst, és várja edzőpartnerét.
Ifj. Növényi edzésprogramja
…előnyére lesz későbbi élete során…
– Hat éves a kisfiam, 3 éves kora óta jár különböző edzésekre. Először a Dózsába mentünk le birkózni, majd a mellette lévő ökölvívó termet sem hagytuk ki. Jártunk, vagyis Norbi járt tornázni és úszni is. Ja, és előtte kyokusin karatézott, amiben házi, korosztályos versenyeken is indult. Jelenleg “csak” a birkózás és kung-fu van számára. Heti kétszer járunk birkózni és kétszer Shaolin kung-fu-ra. De ma közölte: focizna és balettozna is.
– Most itt vagyunk Kerepesen, shaolin-kung-fu edzésen. A meditációval kezdik a sportolók az edzést. A kis Norbi pedig nagyon fegyelmezetten figyel a mesterre és a társaira.
– Igen, és ugyanilyen fegyelmezetten csinálja végig a két és fél órás edzést is. Én mindig úgy voltam vele, hogy a mozgás részese legyen a mindennapi életének. Persze, 3 évesen még nem a küzdősportok mögött meghúzódó filozófiai hátteret érzékeli, hanem a sportolás varázsát, a mester megfogó személyiségét. De, amit ilyen kis korban a küzdősportokból elsajátíthat, az nagy előnyére lesz későbbi élete során. Engem 6 éves vitt le édesapám edzőterembe, és ez a mai napig meghatározó élményem.
– Gondolom otthon is sokat “harcolnak” a fiával. A gyermekpszichológusok szerint ennek, vagyis az apa-fia közötti játékos birkózásnak nagyon nagy szerepe van a csemete későbbi fejlődése során.
– Teljes mértékben egyetértek ezzel, és ezt csak alátámasztani tudom. Sokat tanulhat a gyerek ezekből a játékos küzdelmekből. Az apa-fiú viszony komoly elmélyítője lehet, amiben a gyerek felméri, tapasztalja határait, erősségeit.
– Milyen harcos a kisfia?
– Jólelkű. Nincs benne semmi rossz szándék bunyó közben sem. Azt nem tudnám megmondani egy gyerekről, hogy milyen sportoló lehetne felnőttkorában, de azt igen, hogy kiből nem lesz az. Engem egyedül csak az bosszant, hogy ha otthon együtt bokszolunk, akkor mindig nekem kell a negatív hősnek lennem, a pozitív csak a fiam lehet.
Id. Növényi thai-boksz edzésprogramja
“Sosem árt némi thai-boksszal tetőzni az ember tudását”
A kis Norbi édesapja a terem hátsó részében készül a rá váró thai-boksz edzésre, melyhez megérkezik edzőpartnere Kiss László, magyar bajnok thai-bokszos, többszörös utcai harc bajnok. Átöltöznek, bemelegítenek, nyújtanak, majd mennek a ringbe kesztyűzni.
Növényi Norbert és Kiss László
– Mind a ketten edzünk külön is. A súlyzós edzéseket külön végezzük.
– Miért thai-boksz edzések?
Gyerekkorban küzdősport “A küzdősportok gyerekkorban javítják az állóképességet, fegyelemre, a mások tiszteletére, toleranciára tanítják a gyerekeket. Jobban boldogulnak az iskolai közösségben, a társas kapcsolatokban, és a teljesítő képességükön is meglátszik, ha valamilyen küzdősportot művelnek” – véli Si Heng Varga István, a Sárkánykard Egyesület elnöke. |