Kiemelt hírek

Hogyan legyünk gyorsabbak? Könnyen elvégezhető gyakorlatok itt!

2006. december 20. | szerző akadmin |

A harcművészetek titkainak újabb fejezetét ütjük fel. Íme négy kínai goyu ryu gyakorlat az ütések sebességének és pontosságának javítására.

Mindenki, aki harcművészet tanulásába kezd, személyes célokat állít maga elé. Nagy valószínűséggel egyik célunk, hogy növeljük ütéseink erejét. Ennek jelentősége egyértelmű.
Gyakrabban szerzünk pontot a ringben, és sokkal hatékonyabban leszünk képesek megvédeni magunkat az utcán, ha a sors úgy hozza.






Tökéletes
Az erős ütés kulcsa az összpontosításban, a sebességben és a pontosságban rejlik. Az összpontosítás egy olyan attribútum, amely idővel fejleszthető.
A sebesség és pontosság szintén könnyebben fokozható a megfelelő gyakorlatok rendszeres végzésével.
 
Ebben a cikkben négy ilyen gyakorlatot mutatok be. Elmagyarázom, miért tökéletesek bárki számára, aki szeretné megtanulni hogyan üthet úgy, mint egy bajnok.

A megfelelő partner

A sebességet a technika kivitelezése alatt eltelt idő mennyiségével határozzuk meg. Az az idő, amely egy ütés célba juttatásához szükséges, csak egy része ennek. A reflexszerű válasz, vagy az üzenet agyból az idegeken át az izmokba történő továbbításhoz szükséges idő mind növelik az összidőt. A pontosság alatt azt a képességet értjük, amely segít eltalálni azt, amit megcélzunk ütéskor.
Nem nehéz kitalálni – a pontosság romlik, ha mozgó célpontot a célunk. És a legtöbb ellenfél mozog küzdelemkor. A jó hír az, hogy mivel sebesség és pontosság tanulható képességek, gyakorlással fejleszthetők.
A legegyszerűbb és legjobb módszer, ha találunk egy megfelelően felszerelt edzőpartnert, aki tudja, hogyan viselkedjen megfelelő célpontként. Ahhoz, hogy minden a lehető legvalósághűbb és leghasznosabb legyen, alkalmasnak kell lennie hang- és képjelzések adására az előre megtervezett támadó technikáink elindításához.
Ez lehetővé teszi számunkra a lehető leggyorsabb fejlődést.







Gyorsrántás


Az egyik legjobb sebességnövelő gyakorlat a gyorsrántás. Ez ahhoz hasonlít, mikor a vadnyugaton párbajnál két fegyveres nézett egymással farkasszemet, és kirántottak a pisztolyt.
Álljunk a partnerrel szembe. Kezek a törzs mellett. Relaxáljunk és számoljunk háromig. Háromra mindketten üssünk egymás hasába.
A cél az, hogy gyorsan mozduljunk, és elsőként üssünk. Ez az egyszerű gyakorlat minden edzésen szerepeljen!
Először jobb-, majd balkézzel üssünk!
Ne üssünk teljes erővel a sérülésveszély miatt!
Mi több, elsőre egyáltalán ne érintsük meg partnerünket! Gyakoroljuk az ütés megállítását közvetlenül a cél előtt! Ahogyan az ügyességünk fokozatosan nől, minimális erejű találatot bevihetünk. Sok mester egyetért abban, hogy nem tesz jót az egészségnek, ha a gyakorlatot mindig maximális fizikai kontaktussal végezzük.







Nagy négyes


A következő gyakorlat klasszikus elülső kezes ütéssel indul. Addig gyakoroljuk a technikát egyedül, míg képesek nem leszünk ostorcsapás-szerűen ütni és ugyanilyen gyorsan visszahúzni a kezünket! Minden egyes ütésnél fújjuk ki a levegőt! Ne feledjük!
A természetesebb, folyamatos légzési ritmus jobban működik kombinációk kivitelezésénél. Semmilyen körülmények között ne tartsuk benn a levegőt ütéskor, vagy rúgáskor!







A gyors ütés a kombináció következő gyakorlatát bevezető nyitó mozdulat. A nyitó mozdulatból emeljük fel mindkét kezünket, mintha a fejünket védenénk! Tartsuk a könyököket leszorítva, védve a bordákat, és szorítsuk állunkat a mellkasunkhoz!
Vegyünk mély lélegzetet és szegezzük szemünket a célra!
Üssük meg balkézzel a pajzsot, ügyelve arra, hogy a csípő és a vállak kövessék a mozgást! Így maximális erőt tudunk kifejteni. Ahogy túlütünk a célon, tartsuk a mási kezünket védekező tartásban magunk előtt. Azonnal váltsunk át jobbkezes ütéshez! Mozdítsuk előre testünk abba az abba az irányba, melybe erővel akarunk ütni! Ne feledkezzünk el elforgatni a törzsünk, hogy természetes, könnyed mozgással tudjuk kivitelezni a technikát! Amint a balkéz üt, a jobbal vegyünk fel védőpozíciót! Következő mozdulattal a jobb kéz folytatja a mozdulatsort. és üt egy horgot. Forduljunk bele az ütésbe és fújjuk ki a levegőt! Egész testünket vessük be az ütőpajzs leamortizálásába!
Egyszer Muhhamad Ali mondta, hogy “egy ütés a padlótól indul felfelé s így az egész test részt vesz benne”.
Azonnal repozicionáljuk jobb kezünket egy felütéshez! Még egyszer vezessük túl öklünket a célponton! Térjünk vissza kiinduló állásba! Ezt a gyakorlatot minimum hússzor egymás után végezzük el mindkét oldalra! Kezdetben a partnerünk tartsa az ütőpajzsot szilárdan, de ahogy fejlődünk, mozogjon el körbe mérsékelt sebességgel! Ahogy egyre jobbak leszünk, variáljuk az ütéseket!

Dupla felütés

A gyakorlatnál a partner ütőkesztyűket visel, és arcmagasságban tartja kezeit. Üssünk keresztbe a jobboldali ütőkesztyűbe, miközben balkezünk védőhelyzetben van! Mozgassuk testünket az ütéssel – ne az ütés után! (Gyakori hiba, hogy a test az ütés előtt, vagy után mozog. Az ütő mozdulatnak összhangban kell lennie a test fordulásával).







Menjünk át egy balkezes felütésbe, mely a balkezes ütőkesztyűbe megy, amit a partner mellmagasságban tart! Fordítsuk a testet az ütés irányába és tartsuk a jobb kezet védőállásban!
A lábainkat enyhén hajlítsuk be a stabilitás miatt!
A szemeket szegezzük a célpontra!
Folytassuk jobbkezes felütéssel, mely a mellmagasságban tartott jobb kesztyűbe megy! Ezután térjünk vissza kiinduló állásba! Nehezítésképpen kérjük meg partnerünk, hogy tartsa még szilárdabban a kesztyűket! Tovább nehezítve a gyakorlatot a partner mozdítsa a kesztyűket az ütés felé! Így tovább fejleszthető a kiinduló akció-sebesség! (Ebből azt is megtapasztalhatjuk, milyen megütni egy felénk mozgó ellenfelet.) Mikor már mindez könnyen megy, kérjük meg a partnert, hogy mozogjon körbe!

Dupla ütés

Az utolsó gyakorlat kiinduló állásból indul. Abban a pillanatban, mikor a partner jelet ad, indítsunk egy alulról induló ütést, vagy keresztütést az ütőpajzs irányába!






Amint keresztülhaladt ütésünk a célon, a partner hátrahúzódik. A partner azonnal vegye fel a pozíciót a követő ütéseinkhez! Ezután forgassuk testünket az óramutató járása szerinti irányba, és üssünk egy balhorgot a pajzsba! A nem ütő kezünket tartsuk védőállásban! Térjünk vissza kiinduló állásba! Az intenzitás növelése érdekében végezzük a gyakorlatot egy-, kettő-, majd háromperces menetekben! Vegyük tudomásul, hogy a fent említett kombinációk tökéletesítéséhez sok száz óra fegyelmezett gyakorlásra van szükség!
Nem számít melyik képességedet akarod fejleszteni, csak olyan jó vagy, mint a legutolsó edzéseden!

(Ron Van Clief 45 éve foglalkozik harcművészetekkel. A kínai goju ryu alapítója. A “Harcművészet Fekete Hősei” szerzője.)

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.