Év vége lévén itt az összegzés ideje. Sorozatot indítottunk, amelyben az egyes stílusok, sportágak vezetői mérleget vonnak a 2005-ös esztendőről. Harmat Lászlót, a Magyar ITF Taekwon-do Szövetség elnökét egy sikerekben gazdag év végén szólaltattuk meg.
– Úgy gondolom, igen sikeres évet zártunk. Soha rosszabbat. Az évek óta tartó szisztematikus építkezés, a követelmények lépésről-lépésre történő szigorítása kezdi meghozni az eredményét.
– Amelyek látszanak a színvonalas rendezvényeken is…
– Kétséget kizáróan a legnagyobb esemény a május 8-ai Taekwon-do Szupershow volt, ahol a teljes hazai élvonal megmutathatta, mit tud. 50 éves a taekwon-do, és úgy gondolom ezzel a rendezvénnyel
Egy kis móka a VB-ről: Harmat László a Mátrix bemutató két résztvevőjével, Pataki Krisztiánnal (balról) és Szász Péterrel
|
méltó módon sikerült megünnepelnünk. Megmutattuk, hogy még mindig az ITF taekwon-do az egyik legnagyobb és legerősebb harcművészeti szervezet Magyarországon. 28 éve létezik a stílus hazánkban, túlélve minden megpróbáltatást. A munka hosszú távon kamatozik, és rendkívül boldog vagyok, hogy ennek a nagy családnak én lehetek a feje.
Idén Európa- és világbajnokságot is rendeztek, szerencsére ez utóbbi is Európában volt, így mindkét versenyre közel teljes csapattal tudtunk kiutazni. A nemzetközi mezőnyt ismerve nagyon szép eredmények születtek, amelyek köteleznek bennünket a jövőre nézve is. Idén próbaként visszahoztuk a régi idők szellemét, és full-contact versenyt is rendeztünk. Ez olyan jól sikerült, hogy mostantól kezdve minden évben megismételjük. Aki látta a küzdelmeket Hatvanban, mind azt mondta: full-contactban ennyire technikás küzdelmeket ritkán lehet látni. Igazi kemény, ugyanakkor közönségszórakoztató mérkőzéseket produkáltak legjobbjaink.
Az országos bajnokságot végre olyan körülmények között tudtuk megrendezni, ahogyan az a világversenyeken is szokásos. A technikai felszereltség, amely az egyenlő esélyek megteremtését szolgálja, immár nem állhat a felkészülés útjába. Ezentúl mindig megrendezzük az erőtörés és a speciál technika versenyszámokat is, melyekre rekord mennyiségű nevezés érkezett, és nagyon magas színvonalú versenyt hoztak.
– Kik voltak a legeredményesebb taekwon-dósok?
– Nehéz kiemelni bárkit is. Az Európa-bajnokságon Rajkai Andrea ismét szállította az érmet (ezúttal egy ezüstöt). Andrea nem csak azért kuriózum, mert személyében minden idők legeredményesebb magyar versenyzőjét tisztelhetjük, hanem az is, hogy
Rajkai Andrea
|
gyermekvállalás után is folytatta, nem is akárhogy. Itt, ennél a hozzáállásnál kezdődik a harcművészet, legyen ez példa mindenki számára! A férfiaknál Szalay Gábort emelném ki, aki a világbajnokságról hozott egy ezüstöt, mégpedig a “Királykategóriából”. Túlzás nélkül állíthatjuk, felfigyelt rá a világ. A hazai mezőny erősségét jól jellemzi, hogy Gábor az országos bajnokságon viszont nem tudott nyerni, a hasonlóan magas szinten formagyakorlatozó Poós Péter ezúttal maga mögé utasította. Büszke vagyok arra, hogy ebben a klasszikus versenyszámban két világszínvonalú taekwon-dósunk is van. Az ifi lányok között Szőke Nikolettet emelném ki, aki az Európa-bajnokságról is arannyal tért haza, az OB-n pedig tarolt, a négy versenyszámból hármat megnyert (küzdelem, erőtörés, speciál technika), és formagyakorlatban is második tudott lenni. Ez egyedülálló sorozat.
Szőke Nikolett
|
A legutóbb megrendezett országos bajnokságunk legjobbjai: Szőke Nikolett (Pilisszentkereszt), Bures Tamás (Gödöllő), Darnai Péter (Herend), az ifiknél, illetve Mucsy Petra (Veszprém) és Herbák Tamás (Sasok Budapest) a felnőtteknél.
Emlékezzünk meg a legeredményesebb klubról is. A Buday fennállásának 10 éve alatt mindig is a tiszta harcművész hagyományokat követte, mára pedig a megalkuvás nélküli munka meghozta a gyümölcsét, a versenyeredményeket tekintve egyértelműen a legerősebb felnőtt klubbá váltak.
– Hogyan fejlődött idén az utánpótlás?
– A juniorok az Európa-bajnokságról négy aranyat és két bronzot hoztak el. Ez magáért beszél. Közülük többen már betöltötték a 18 évet, így a felnőttek között indulnak. Azon vesszük észre magunkat, hogy felnőtt egy újabb generáció, akik lassan átveszik a szakmai stafétabotot a szövetségben, az ő tanítványaik pedig a versenyeken. Azon dolgozunk – és ennek van is látható eredménye -, hogy minél
Mucsy Petra
|
többen életformaként tudjanak tekinteni a taekwon-do-ra. Nálunk nem ér véget az élet a
versenyzőkor végével. Nincs olyan, hogy kiöregedés. Az utánpótlás jó kezekben van, van kitől tanulniuk a tanítványoknak. Idén is több új klub indult, melyek közül a budapesti Tigers máris figyelemreméltó eredményeket tud felmutatni. Több kiemelkedően tehetséges tanítvány bukkant fel az idei évben is. Az a feladatunk, hogy megtartsuk őket, ami a mai világban, ahol a gyermekeinket rengeteg hatás éri, nem egyszerű. Mi a tradícióra, a munkára, a minőségre építünk, ez pedig hosszú távon, generációkon át kamatozik.
– Milyen nehézségekkel kellett idén szembenéznie a szövetségnek?
– Mindig nehéz az anyagiak előteremtése, ezért különösen szeretnénk megköszönni azoknak az önkormányzatoknak, cégeknek, és nem utolsó sorban a szülőknek az áldozatvállalást. Ők tették lehetővé, hogy legjobbjaink eljuthassanak a világversenyekre. Mély hálával tartozunk annak a szponzori csoportnak, akik bár nevük mellőzését kérték, de nélkülük a Szupershow nem jöhetett volna létre. Mindössze két hét volt hátra az országos bajnokságunkig, amikor egyszer csak ott álltunk terem nélkül. Szeretnénk megköszönni az ORFK-nak, hogy segítségükkel úrrá tudtunk lenni a teremgondokon, és megrendezhettük az OB-t.
– Milyen pozitívumokat tud említeni 2005-ből?
– Végre véget ért külföldön a végeláthatatlannak tűnő pereskedés. Alapítónk halálát követően többen is maguknak követelték az ITF
Szalay Gábor (jobbról a második) és Poós Péter (jobb szélen) a dortmundi VB-n a lengyel Jaroslaw Suska-val és a lengyel válogatott edzőjével
|
vezetését és a világszervezetet. Három évig tartó, rengeteg pénzbe és energiába kerülő eljárás során az Osztrák Szövetségi Bíróság (az ITF központja Bécsben van) kimondta: egyetlen ITF létezik, az, amelyhez a magyar taekwon-do mindig is tartozott, valamint, hogy az ITF legitim elnöke Tran Trieu Quan 8 danos mester. Minket illet az ITF összes szellemi terméke, a logók, az emblémák, a névhasználat, sőt, a székház is. Véget érhetnek a találgatások is, lesz-e egyesülés a WTF-fel (nem lesz), véget érhetnek az olyan híradások – köztük a hazaiak is – melyek folyamatosan az erről folyó tárgyalásokról tudósítottak. Az ITF erős és egységes szervezet, többé nincs észak-koreai befolyás alatt, évről évre jobban szervezett és ezáltal évről évre erősebb.
Így év végére nagyon szép karácsonyi ajándék ez nekünk, megnyugvást hoz.
– Mit vár a következő esztendőtől?
– 2006. alapvetően az építkezés, a tanulás éve lesz. Először is Budapesten tartja nemzetközi bíróképző és versenyszervező szemináriumát az ITF, melyre igen sok magas rangú vendéget várunk. Ilyen jellegű oktatás, továbbképzési lehetőség évek óta nem volt, és egy kicsit most megint Magyarország lehet az ITF-világ közepe. Világbajnokság nem lesz, az ifjúsági VB-t pedig Közép-Amerikában rendezik, amely sajnos nem elérhető számunkra. Így marad az EB, melyre ismét teljes csapattal kívánunk utazni. Ősszel megrendezzük a full-contact versenyt, és természetesen lesz csapat és egyéni OB is. Klubjaink egyre többször keresik fel a szomszédos országok nyílt versenyeit, így lesz ez idén is. Részletes naptár itt
http://www.taekwondo.hu/subsites/itfhun/itfhungary.htm érhető el. Tehát 2006 nagyrészt felkészülés lesz a 2007-es évre, amikor is a magyar taekwon-do 30 éves fennállását fogjuk ünnepelni, monstre dan-vizsgával, újabb Szupershow-val. Addig is tovább járom a klubokat, ellenőrzöm a fejlődésüket, tanítok, segítem őket, ahol csak tudom.
– Mi tenné elégedetté jövő ilyenkor?
– Azt szeretném, ha semmi sem zavarná meg az építkezés, a tanulás folyamatát, és úgy fejlődnénk, ahogy eddig. Ha jól dolgozunk, lesznek eredmények is. Ha készen állunk 2007-re, amikor nagy dolgok várnak ránk, és közben szépen gyarapodik a taekwon-dósok családja, elégedett leszek.
További információ itt:
http://www.taekwon-do.hu/
Comments
comments