Kiemelt hírek

Harcművész Világjátékok – dr. Leyrer Richárd értékel Szentpétervár után

2013. november 10. | szerző akadmin | Kick-box

Még frissek az élmények a szentpétervári harcművész világjátékok izgalmai és élményei után, de azért lassan el lehet kezdeni a tanulságok levonását, az elemzéseket is.

 

Második alaklommal rendezték meg ezt a világeseményt, amely – az olimpiai ciklusokhoz hasonlóan – négy évenként állítja csatasorba a különböző harcművészetek és küzdősportok legjobbjait.
A magyar sport a négy évvel ezelőtti, pekingi világjátékokhoz képest nagyobb létszámmal és eredményesebben képviseltette magát. Maga  verseny is nagyobb formátumúnak bizonyult, mint a korábbi, ami nem csoda, hiszen a rendező Oroszország szinte minden küzdősportban nagyhatalomnak számít, s várható volt, hogy mindet megtesz azért, hogy ez az esemény hosszú ideig emlékezetes legyen.
A világjátékok helyszínén dolgozott dr. Leyrer Richárd, akinek több szemszögből is értékelnie kellett a történéseket. Mint a magyar Olimpiai Bizottság nem olimpiai sportágakért felelős alelnökének, az egyik résztvevő sportág, a kick-box magyarországi vezetőjének, s nemzetközi szövetségének, a WAKO-nak az alelnökének és európai elnökének a véleményét érdemes megismerni, hiszen a kulisszák mögé is betekintéssel rendelkezik.

– A magyar kick-box válogatott által elért eredmények mennyire feleltek meg az előzetes elvárásoknak?
– Harmadik helyen végzett a magyar kick-box válogatott. Az elsők, ahogyan az várható volt, az oroszok lettek, másodikak az írek. Az olaszokat viszont sikerült megelőznünk. A Világjátékok előtt dobogós helyre gondoltam, ami teljesült is, de azért az írek szereplése meglepett, szerintem megelőzhetők lettek volna. Így is óriási eredmény, hiszen 124 ország közül szereztük meg a bronzot, ami hatalmas teljesítmény.
– Összességében a magyar csapatból a kick-box és a vívók szerepeltek a legjobban. A vívóknál azért elég nehezen indult be a szekér…
– Azt kell tudni a vívókról, hogy a rendező SportAccord mindent megtett, hogy a sportszakmai színvonal a legmagasabb legyen. A 16 legjobb vívót hívták meg, – s a sportágak közül egyedül – ezek a versenyzők eleve rajtpénzért jöttek Szentpétervárra., a felét a rendezők, a másik felét a Nemzetközi Vívószövetség állta; ez is magyarázza az óriási színvonalat.
– A kick-boxhoz visszatérve itt a különböző szabályrendszerek közül itt a pointfighting és a full-contact legjobbjai küzdhettek meg az érmekért. Mi határozza meg azt, hogy melyik szabályrendszer szerepel a Világjátékok műsorán?Tervbe van e véve esetleg más szabályrendszerek bekapcsolása is?
–  Mindig a WAKO elnöksége dönti ezt el, de egyidejűleg keressük is azt az egy tatamis és egy ringes szabályrendszert, ami a kick-boxot legjobban meg tudja jeleníteni a Világ számára. A mostani  hét szabályrendszerrel házon belül jól megvagyunk, de  azt gondoljuk – az olimpiai kandidálás felé haladva – hogy két szabályrendszerben kell gondolkodnunk,s ezt idővel ki kell alakítsuk. Most úgy tűnik, hogy a ringben a low-kick, a tatamin pedig a pontfighting szabályrendszer az, amelyiknek helye van az ilyen típusú nagy világversenyeken. Persze, versenyeinket könnyen érthetővé, jól láthatóvá, élvezetessé kell tenni!
– A Világjátékokról szólva milyennek látta a lebonyolítást, az orosz rendezők munkáját?
– Nem  véletlen az, hogy ez a rendezvény Oroszországon belül Szentpétervárra került, hiszen a város az idén ünnepelte alapításának háromszáztizedik évfordulóját. Az orosz állam különösen nagy hangsúlyt helyez arra, hogy a sportban világeseményeket rendezzen, elég a közelgő Téli Olimpiára gondolni. A Világjátékok rendezése nagyom színvonalas, atraktív, barátságos volt. Amit szerettünk volna, mindent megkaptunk, magas színvonalon. A négy évvel korábbihoz képest különbség abból is adódik, hogy más a város is, mint Peking. Peking egy hatalmas, gigantomán olimpia után rendezte meg a Világjátékokat. Ez a mostani verseny talán ember közelibb volt. Persze, félreértés ne essék, ez sem kis város, de tele volt a város a Világjátékokkal, mindenki tudott róla segítette, az utca emberétől a polgármesterig. Mindenki érdekelve volt a jó lebonyolításban. A honlapon, a www.worldcombatgames.com címen  is 16 sportág eseményeit lehetett percre pontosan követni, ami jellemzi a megvalósított szerevezettséget, logisztikai hátteret és lebonyolítást.
Az éremtáblázat eredményei:
1.Oroszország
2.Franciaország
3.Japán
4.Irán
5.Kína
6.Ukrajna
7.Olaszország
8.Magyarország (3 arany, 4 ezüst, 1 bronz)
A kick-box sportág éremtáblázata:
1.Oroszország
2.Írország
3.Magyarország (2 arany, 1 ezüst)
4.Olaszország

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.