A május 16-án Vácott sorra kerülő torna egyben a Magyar Válogatott Csapat kiválasztásának versenye is. Íme a versenykiírás!
ZEN BU KAN KEMPO Felnőtt Országos Bajnokság 2009
2009. május 16. Szombat Vác, Bán Márton Sportcsarnok
A Magyar Válogatott Csapat kiválasztásának versenye!
Minden versenyszám abszolút kategóriájának első és második helyezettje a 2009-es Magyar Zen Bu Kan Kempo Válogatott Csapat tagja lesz! A válogatott csapat tagjai képviselik a Magyar Zen Bu Kan Kempo Szövetséget a nemzetközi versenyeken, melyeknek kijelölése esetén a válogatottat erről értesíti a szövetség. A Válogatott csapat tagjai részt vehetnek térítésmentesen az ősszel megrendezésre kerülő fekete öves edzőtáborban, és a nyári központi edzőtáborban külön edzési és továbbképzési lehetőséget biztosít a szövetség számukra. Válogatott csapatból kijelölt, nemzetközi versenyen résztvevők költségeit a MZBK Kempo Sportszervezet állja.
Egy lehetőség, hogy elindulj a csúcsra!
A válogatott keret kijelölésének módja:
A technikai számokban a válogatott keret pontszerző versenyszámai közé tartozik a Formagyakorlat, a Fegyveres formagyakorlat, és az önvédelem versenyszám. Ezek helyezettjei az alábbiak szerint érhetnek el pontot:
·Első helyezett 3 pont
·Második helyezett 2 pont
·Harmadik helyezett 1 pont
Minden pontot érő technikai versenyszámban a Barna-fekete öves kategória számít pontszerző kategóriának. A TÖBBI NEM!Így amennyiben valaki övfokozata szerint még nem ebbe a kategóriába tartozna, de szeretne a válogatott csapatba bekerülni, ebbe a kategóriába KELL NEVEZNIE!
Értelemszerűen a versenyegyelőség végett minden ebben a kategóriában nevezett versenyző indulhat egyéni formagyakorlattal.
A küzdelmi számok közül az “A” kategóriás Full-contact, a Földharc és a “B” kategóriás Full-Contact női divíziója tartozik a pontszerző versenyszámok közé. Az elérhető pontszámok az alábbiak szerint alakulnak:
·Első helyezett 6 pont
·Második helyezett 4 pont
·Harmadik helyezett 2 pont
A technikai számokhoz hasonlóan a pontszerző kategória a barna-fekete öves kategória, így aki a válogatott keretbe szeretne tartozni ebbe a kategóriába kell nevezzen, övfokozattól függetlenül. A súlykategóriák természetesen változatlanok maradnak!
A Magyar Bajnokság eredménylistája alapján kerülnek összesítésre a pontok és ez alapján 2009. május végéig kerül fel a válogatott listája a Magyar Zen Bu Kan Kempo Sportszervezet hivatalos honlapjára. (www.zenbukankempo.com)
Verseny rendezője: Magyar ZBK Kempo Sportszervezet
Főszervezők: Kárászi Balázs 3. dan, Márhoffer Márton 2. dan;
A verseny főbírója: Vincze Gábor 3. dan
Szakmai fővédnök: Hanshi, Lévai László 7. Dan
A verseny időpontja: 2009. május 16. Szombat 10 óra
A verseny helye, és címe: Váci Sportcsarnok
Bán Márton u. 1-3.
A verseny fő támogatói: BioTech, DoorMan Sec.
A versenyzők regisztrációja (nevezés, mérlegelés, orvosi vizsgálat és igazolások, a “versenyezhet”- bejegyzés és a tagsági bélyegek ellenőrzése):
-2009. május 16.-án 08:00 – 09:00 óra között a verseny helyszínén.
Versenyszámok:
-Formagyakorlat (Zen Bu Kan Kempo kata, ill. barna övtől kojino, azaz egyéni formagyakorlat is megengedett)
-Fegyveres formagyakorlat
-Szinkron formagyakorlat (2 vagy 3 fő)
-Önvédelem
-Földharc (FILA szabályrendszer szerint)
-B – Viadal (Kesztyűs “B” kategóriás full-contact)
-A – Viadal (Kesztyűs “A” kategóriás full-contact)
-“MMA Viadal”
Díjazás: 1. helyezett: érem, kupa, oklevél
2. – 3. helyezett: érem, oklevél
Nevezés: A nevezés beérkezésének határideje 2009. április 19.
Nevezés írásban, e-mail-ben vagy a nevezési lapon, postán feladva a befizetést igazoló csekkszelvénnyel (vagy másolatával) ill. banki átutalás igazolásával együtt érvényes.
Cím: Kárászi Balázs, 2083 Solymár, Móricz Zsigmond utca 4.
Telefon: 30/258-51-75
E-mail: karo86@freemail.hu
A Sportszervezet bankszámlaszáma:
Citibank 10800014-80000006-10494161
A nevezési határidő lejárata után csak kétszeres nevezési díj megfizetése esetén fogadunk el nevezéseket!
Nevezési díj:
Amely versenyző tagja a Zen Bu Kan Kempo sportszervezetnek, annak az első két versenyszám: 3000 Ft, minden további versenyszám további 1000 Ft/fő.
Más harcművészeti stílusok, küzdősportok versenyzői, (pártoló tagok) csak abban az esetben indulhatnak, ha rendelkeznek érvényes Zen Bu Kan Kempo pártoló-tagsági igazolvánnyal. (1 db fénykép, tagkönyv 600 Ft, 3000 Ft éves tagdíj)+ nevezési díj.
Belépőjegyek a nézők részére: Felnőtt 1000 Ft/fő
Gyerek (14-év alatt) Ingyenes!
Versenyzési feltételek:
-Érvényesített tagsági igazolvány (bélyeg)
-Érvényes sportorvosi igazolás (“versenyezhet”- bejegyzéssel)
-Kitöltött versenyzői nyilatkozat
-Stílusirányzatnak megfelelő öltözet
-Időben leadott nevezés
-Nevezési díj befizetése
-Érvényes egyéni balesetbiztosítás
Versenyszabályzat:
A versenyszámok a Magyar Zen Bu Kan Kempo Sportszervezet hivatalos versenyszabályzata szerint kerülnek lebonyolításra, elbírálásra. A versenyszabályzat részletesen megtalálható a www.zenbukankempo.com internetes oldalon. A hivatalos szabályzat által nem szabályozott, ill. a versenyt kiíró hatáskörébe utalt kérdéseket lásd a következőkben.
Formagyakorlat, fegyveres formagyakorlat és önvédelem kategóriák.
Nemek szerint:
– női
– férfi
Övfokozat szerint:
– 12-10 kyu fehér-citrom-narancs öv és max. 18 hónap a harcművészetben
– 9-6 kyu zöld-kék-lila öv és max. 42 hónap a harcművészetben
– 5-1 kyu barna öv vagy 42 hónap felett a harcművészetben
– Válogatott divízió 1. Dan-tól fekete öv, illetve aki válogatott kerettag szeretne lenni
Szinkron formagyakorlat kategória.
Nemek szerint:
– nő és férfi lehet vegyesen min. 2, max. 3 fő
Övfokozat szerint:
– 12-10 kyu fehér-citrom-narancs öv és max. 18 hónap a harcművészetben
– 9-6 kyu zöld-kék-lila öv és max. 42 hónap a harcművészetben
– 5-1 kyu barna öv vagy 42 hónap felett a harcművészetben
– Válogatott divízió 1. Dan-tól fekete öv, illetve aki válogatott kerettag szeretne lenni
Földharc küzdelem.
-Menetidő 1x3perc
-Hosszabbítás 1perc
Nemek és súlycsoport szerint:
– női: -50kg, 50-60kg, 60-70kg, +70kg
– férfi: -60kg, 60-70kg, 70-80kg, 80-90kg, +90kg
Övfokozat szerint:
– 12-9 kyu fehér-citrom-narancs öv és max. 18 hónap a harcművészetben
– 8-2 kyu zöld-kék-lila öv és max. 42 hónap a harcművészetben
– Válogatott keret divízió 1. kyu felett barna-fekete öv vagy 48 hónapfelett a harcművészetben, vagy válogatott nevezés
Földharc szabályok: FILA szabályrendszer szerint
(rövidtett)
1. A mérkőzés
A mérkőzés tartama: 1×3 perc, döntetlen esetén 1 perc hosszabbítás.
A küzdelem célja, győzelem ténye: Az ellenfél feladásra kényszerítése. A győzelem akkor következik be, ha az ellenfél kopogással, vagy szóban feladja a küzdelmet. Pontozásos győzelem esetén, a küzdelem során összegyűjtött pontok mennyisége dönt.
Hosszabbítás: Pontegyenlőség esetén, a rendes menetidőt hosszabbítás követi. Minden a rendes időtartam alatt szerzett figyelmeztetés valamint szabálysértés tovább vitelre kerül.
A hosszabbítás időtartama nyílt guard pozícióban kezdődik. A versenyző, aki megkapta a választás jogát, akár felül akár alul, a következő kritériumok alapján kerül meghatározásra:
·A legkevesebb passzivitási szabálysértés
·Aki legutoljára szerzett pontot
·Pénzfeldobás.
Az első versenyző, aki pontot szerez, megnyeri a mérkőzést. Ha a pontok még mindig egyenlők a hosszabbítás végén, az a versenyző, aki nem kapta meg a pozíció választás jogát, egy pontot szerez és megnyeri a mérkőzést, mivel ellenfele nem tudott pontot szerezni, annak ellenére, hogy a kezdő pozíció megválasztása folytán előnyben volt.
2. Pontozás:
1 pont – Földre vitel esetén: lesodrás, kis ívű dobás, nagy ívű dobás. (Régebbi versenyszabályzat nem tartalmazza)
1 pont – Kiszabadulás esetén: amikor a hátrányos helyzetben lévő versenyző kiszabadul és semleges pozíciót alakít ki amit 3 másodporcig tart.
2 pont – Oldalsó Mount: amikor a versenyző előnyt szerez azáltal, hogy túljut az ellenfele lábbal való védekezésén és egyben ellenfele hátát 3 másodpercig a tatamin tartja.
3 pont – Teljes Mount: amikor az egyik versenyző felső pozícióból irányítása alá vonja ellenfelét 3 másodpercig, aki a hátán fekszik, miközben a versenyző mindkét térde az ellenfél egyik-egyik oldalán a földhöz ér.
4 pont – Hátulsó Mount: amikor az egyik versenyző hátulról vonja irányítása alá ellenfelét 3 másodpercig, úgy hogy mellkasát ellenfele hátához szorítja és lábaival ellenfele lábait belülről kifeszíti (kifecskézi).
Megjegyzés: A domináns kontroll pozíció kialakítása újrakezdettnek tekinthető, ha a felső versenyző elveszíti a domináns kontrollt és az alsó versenyző – földön vagy állva – újra semleges pozíciót alakít ki 3 másodpercig.
A régi versenyszabályzatban a fél mount (ez lényegében az alsó versenyző védekező pozíciója, egy olyan lábkulcs, amit a másik versenyző egyik combja körül fog be) pozíció 1 pontot ért, melyet eltöröltek.
3. Grappling pozíciók
Semleges álló pozíció: A menet elején felvett pozíció. A két versenyző egymással szemben álló helyzetben. A vezető bíró elrendelheti újrakezdő pozícióként, ha: mindkét versenyző álló helyzetben a tatamin kívülre került vagy az egyik versenyző a tatamin kívülre kényszerítette az ellenfelét, de földre vitel nem történt.
Nyílt guard újrakezdő pozíció: A tatami közepén jön létre. Az alsó küzdő a hátán fekszik, kezei a combján vannak és mind két talpa a tatamin van teljes felülettel. A felső versenyző ellenfele lábfeje előtt térdel, és kezeit az alsó versenyző térdein tartja. Elrendelés: ha mindkét versenyző tatamin kívülre került és a felső versenyző teljes mountot megvalósított.
Fél mount újrakezdő pozíció: A tatami közepén jön létre. Az alsó versenyző a hátán fekszik, keze az ellenfele könyökein vannak és mindkét talpa a tatamin van teljes felülettel. A felső versenyző térdel úgy, hogy a lábai között van az alsó versenyző egyik combja, amin megül. Kezei háromszöget formáznak az alsó küzdő hasán. Elrendelés: ha mindkét versenyző tatamin kívülre került és a felső versenyző fél mountot kontrolt megvalósított.
Oldalsó kontroll újrakezdő pozíció: A tatami közepén jön létre. Az alsó versenyző a hátán fekszik, míg a felső versenyző oldalsó kontroll pozícióban van (térdei és könyökei a tatamin, felsőteste pedig ellenfelén keresztben). Elrendelés: ha az egyik versenyző már pontot kapott oldalsó mount vagy teljes mount pozícióért, de a küzdelem tatamin kívülre került a pozíció megtartásával. Amikor a küzdelem újra indul, akkor már csak a teljes mount vagy hátulsó mount pozícióval szerezhet pontot a felső versenyző.
Hátsó kontroll újrakezdő pozíció: A tatami közepén jön létre. Az alsó küzdő térdel, míg a felső versenyző hátulsó kontrol pozícióban van. A felső versenyző ellenfele karját és fejét Felső/Alsó kulcsba fogja, első térde a tatamin van, a hátsó lába fent van (fél térd). Elrendelés: ha az egyik versenyző már pontot kapott hátulsó mount pozícióért, de a küzdelem tatamin kívülre került a pozíció megtartásával. Amikor a küzdelem újra indul, akkor a felső versenyző domináns pozícióért már nem kaphat pontot.
Megjegyzés: Ha a versenyző annak érdekében, hogy megszabaduljon a lekopogtatástól a tatamin kívülre szorítja a küzdelmet, akkor az a versenyző lekopogtatással elveszíti a küzdelmet. Tatamin kívülinek az számít, ha mindkét sportoló egész teste teljesen áthalad a tatami határvonalán.
4. Technikai szabálysértések
Passzivitás:
·Kitartani egy próbálkozás mellett, amely azt célozza, hogy a küzdelmet vagy előnyszerzést semlegesítse vagy meggátolja.
·A küzdelem késleltetése az edzővel/sarokkal való kommunikáción keresztül.
·Meg sem próbálni a pozíción javítani vagy támadást kivitelezni.
·Szándékosan földre esni.
·Túl sok idő eltöltése újrakezdéskor a tatami közepére történő visszatéréskor.
·Visszaélni az esetleges várakozási idővel.
Elbírálás:
·1. intés: figyelmeztetés
·2. intés: 1 pont
·3. intés: 1 pont
·4. intés: 1 pont
·5. intés: kizárás
A tatami elhagyása: Ha a versenyző annak érdekében, hogy megszabaduljon a lekopogtatástól a tatamin kívülre szorítja a küzdelmet, az a versenyző lekopogtatással elveszíti a küzdelmet.
Pozíció elhagyása: Álló helyzetben: szándékosan földre esés. A bíró megállítja a küzdelmet és álló helyzetben folytatódik tovább a menet. Földön: az egyik versenyző szándékosan feláll a földharc elkerülése érdekében. A bíró megszakítja a küzdelmet és nyílt guard újrakezdő pozíciót rendel el. Mindkét esetben a vétkes versenyző a fent leírt passzivitásért járó intést kapja.
Hibás kezdés, nem megfelelő kezdő pozíció, a tatami elhagyása engedély nélkül: Mind három esetre a passzivitásért járó intés jár.
5. Szabálytalan fogások és támadások
Az első szabálysértés 1 pontot, a második 2 pontot jelent az ellenfél számára, a harmadik kizárást jelent.
Szabálytalan technikák:
·Szándékos csonttörés vagy izület megsértése.
·Ütés, rúgás térdelés, könyöklés, fejelés, rosszindulatú arcba nyúlás.
·Szembenyúlás, hajhúzás, szájba-nyúlás, harapás vagy lágyék támasztás.
·Földhöz csapás és fejnél fogva földre dobás. Egyik versenyző sem csaphatja földhöz, vagy ejtheti a nyakára az ellenfelét, kivéve lekopogtatás elleni védekezésként, mint utolsó eszköz a védekezésre a földhöz csapás megengedhető.
·Hátradobás álló hátsó kontroll pozícióból.
·Kombinált ízületfeszítés és dobás (ízületi hajlásiránnyal ellentétes dobás).
·Sarok-feszítés.
·Áll feszítés.
·Két kar egyidejű hátrafeszítése.
·Dupla Nelson.
·Fej feszítése tarkónál mellkas felé.
·Ujjhúzás. A versenyzők minimum 4 ujjat vagy lábujjat támadhatnak egyszerre, amikor megpróbálnak kitörni egy szerításból.
·Az ellenféllel vagy a mérkőzésvezető bíróval való vita vagy az ő szándékos sértegetésük.
6. Egyenruha és megjelenés (nem FILA szabályzat szerint)
A Gi: pamutból vagy hasonló anyagból kiszült, jó állapotú karate vagy judo Gi. A kabátnak öv alá kell érnie, de nem lehet a combnál hosszabb. Az előre kinyújtott kezek esetén a kabát ujja és a csukló között nem lehet több 5 cm. A nadrágnak bokáig kell érnie és nem lehet se túl szoros, se túl bő. Az övnek elég szorosnak kell lennie, hogy megtartsa a kabátot.
Fülvédő: A FILA által jóváhagyott fülvédő használata engedélyezett.
Cipő: A FILA által jóváhagyott cipő használata engedélyezett, viselete nem kötelező. Cipő használata esetén a versenyző köteles azt leragasztani ragasztószalaggal, a kikötődés elkerülése miatt.
Megjelenés: Bandázs viselése csak sérülés esetén megengedett. Tilos bármilyen tárgyat, amely sérülést okozhat, a versenyzőknek maguknál tartaniuk. A versenyzők körmeiknek rövidre vágottnak kell lenniük, éles végek nélkül. Hosszú hajviselet esetén a bíró kötelezheti a versenyzőt sport-hajfogó viselésére.
A versenyzőknek ápoltnak kell lenniük és hajuk ill. bőrük mentes bármely zsíros, olajos, ragacsos anyagtól. A férfiaknak tisztára borotváltnak kell lenniük vagy amennyiben szakállt viselnek, annak rövidre vágottnak és ápoltnak kell lennie. A versenyzők nem érkezhetnek a tatamihoz izzadva a mérkőzés kezdetekor, ill. a bíró bármikor megkövetelheti a versenyzőtől mérkőzés közben, hogy törölközzön meg. Az egészség, higénia és egészséges környezet érdekében ezen szabályok szigorúan betartandók.
B – Viadal (Kesztyűs “B” kategóriás full-contact)
-Menetidő 2x2perc, 30mp szünet
-Hosszabbítás nincs
-Stílusnak, övfokozatnak megfelelő öltözetben kell versenyezni.
Nemek és súlycsoport szerint:
– női: -50kg, 50-60kg, 60-70kg +70kg
– férfi: -60kg, 60-70kg, 70-80kg 80-90kg +90kg
Övfokozat szerint:
– 12-10 kyu fehér-citrom-narancs öv és max. 18 hónap a harcművészetben
– 9-6 kyu zöld-kék-lila öv és max. 42 hónap a harcművészetben
– 5-tól 2 kyu-ig, barna öv vagy 48 hónap felett a harcművészetben
Fekete öves, és az 1 kyu.-s versenyzők “B” – Viadalba nem nevezhetnek (férfiak) ,Őket automatikusan az “A” – Viadalba soroljuk át!!!
A – Viadal (Kesztyűs “A” kategóriás full-contact) Fejvédő viselése ajánlott!
-Menetidő 3x2perc, 1perces szünetekkel
-Hosszabbítás nincs
-Stílusnak, övfokozatnak megfelelő öltözetben kell versenyezni.
Nemek és súlycsoport szerint:
– férfi: -60kg, 60-65kg, 65-70kg 70-75, 75-80kg, 80-85kg, 85-90kg,
90-95kg, 95-100kg, +100kg
Övfokozat szerint:
– 12-9 kyu fehér-citrom-narancs öv és max. 18 hónap a harcművészetben
– 8-2 kyu zöld-kék-lila öv és max. 42 hónap a harcművészetben
– Válogatott keret divízió 1 kyu felett barna-fekete öv vagy 48 hónap felett a harcművészetben, vagy válogatott nevezeés
“MMA Viadal”(Kis kesztyűs full-contact)Rácsosfejvédő viselése kötelező!
-Menetidő 2x2perc, 1perces szünetekkel (hosszabbítás, ha szükséges 1 perc, de hosszabbítás csak a döntőbe lehetséges)
Súlycsoport szerint:
– férfi: -60kg, 60-65kg, 65-70kg 70-75, 75-80kg, 80-85kg, 85-90kg,
90-95kg, 95-100kg, +100kg
MMA Viadal Szabályok
Védőfelszerelések
Fogvédő
1. Minden versenyző köteles fogvédőt viselni a küzdelem során. A fogvédő megvizsgálásra kerül és hivatalosan engedélyezve lesz.
2.Ha a fogvédő akaratlanul kiesik a versenyző szájából a küzdelem alatt, a bíró köteles időt kérni, letisztítani a fogvédőt és az első alkalmas időpontban – anélkül, hogy a közvetlen akciót megzavarná – visszahelyezni a fogvédőt a versenyző szájába.
Megjelenés (Felszerelés)
1. Minden versenyző köteles gi nadrágot viselni.
2. Gi felső, Kimono vagy póló tiltott a verseny során.
3. Hosszú vagy rövid ujjú szörf felsőt (testhez tapadót) lehet viselni.
4. A küzdelem során tiltott a cipők használata.
Megjegyzés: Versenyzők nem hajthatnak végre támadást az ellenfél ruháját felhasználva.
Kesztyűk
Minden versenyzőnek négy, öt vagy hat unciás nyitott ötujjas kesztyűt kell viselnie.
Megjegyzés: A versenyzők kesztyűjének megfelelősége a verseny napján kerül megvizsgálásra.
Védőfelszerelés
1.Férfiversenyzők kötelesek általuk szabadon választott lágyékvédőt viselni.
Fejvédő
1. Fejvédő viselése kötelező minden versenyző által, a fejvédőt a verseny szervezői biztosítanak, amennyiben a versenyzőnek nincs megfelelő saját fejvédője. Rácsos fejvédő használata kötelező.
Lábszár
1. Minden versenyző köteles lábszárvédőt viselni.
Megjegyzés: A versenyzők megfelelő Lábszárvédője a verseny napján kerül megvizsgálásra.
Választható felszerelés
1. Térd Védő/Könyök Védő
Küzdelmi Színtér
1.A küzdő (szőnyeg) területe kb. 68 m2. (8 X8)
2.Ha a küzdő felek elhagyják ezt a területet, akkor a bíró újraindítja a küzdelmet a szőnyeg középén, ugyanolyan helyzetben, mint amiben a küzdők akkor voltak, mielőtt a szőnyeget elhagyták volna. Ha a küzdők álló helyzetben voltak, akkor a szőnyeg közepén, egymással szemben kezdik újra.
3.Minden menet álló helyzetből indul, úgy, hogy az ellenfelek között kb. 150 cm távolság van.
Szabadon Támadható Felületek
1. Az ellenfél elölről az öv vonal fölött, de a kulcs-csont alatt támadható.
2. Az ellenfél oldala elölről egy képzeletbeli vonal mentén, amely a lapocka közepéről indul a farig (a csípő fölé). A terület a vesét magába foglalja.
3. Külső comb, és belső comb, és a lábszár.
4. Fej, beleértve az arcot is.
Nem Támadható Felületek
1. A nyak bármely része ütéssel, rúgással.
2. Az öv vonaltól lefelé, beleértve a lágyékot is, kivéve a külső és belső combot.
3. A lapockák közti rész.
4. Bármely földön-lévő ellenfél feje és/vagy arca.
Engedélyezett Technikák a test engedélyezett felületére
1. Bármilyen feladásra irányuló technika (feszítések, fojtások, lezárások)
2. Bármely karfeszítés, vállfeszítés vagy csukló feszítés
3. Bármely lábfeszítés vagy bokafeszítés.
4. Ütések, rúgások, akár földön-lévő ellenfél feje és/vagy arca ellen. (kivéve fejrúgás, ha az ellenfél földön van)
5. Könyök és térd támadás a támadható felületekre. (állásban és földön is, fejre is, fogásból is.)
6. Nyakfeszítések.
Nem engedélyezett technikák
1. Bármely technika veszélyes alkalmazása kizáráshoz vezet.
2. Térdre irányuló egyenes és oldalsó rúgások (a sérülés veszélye miatt).
3. Az ellenfél fejének a megrúgása, ameddig az a földön van, úgy hogy a támadó versenyző áll. Földönlét 3 ponton való támaszkodás.
4. Feszítéssel vagy fojtással való dobás.
5. Kontrollálatlan nyakrántás (csavarás).
6. Karmolás, csípés, hús-csavarás vagy kulcscsont megragadása.
7. Szem nyomás.
8. Arcüregbe (száj, orr stb.) nyúlás.
9. Fejelés.
10. Lágyék bármely támadás.
11. Lágyék rész megfogása.
12. Fül megragadása.
13. Hajhúzás.
14. Apró-izületi manipulálás.
15. Hüvelykujjal való nyomásgyakorlás.
16. Karmolás és csípés.
17. Harapás és köpés.
18. Az ellenfél fejjel vagy nyaknál fogva való földhöz szorítása.
19. Az ellenfél bármely testüregébe való szándékos belenyúlás.
20. Becsmérlő szavak használata a küzdőtéren belül.
21. Bármely nem sportszerű viselkedés, ami sérülést okoz az ellenfélnek.
22. Az ellenfél támadása szünet alatt vagy közben.
23. A bírói védelem alatt lévő ellenfél megtámadása.
24. Időhúzás (közvetlen kapcsolat kerülése, vagy a fogvédő folyamatos kiejtése, vagy sérülés szimulálása).
25. Beavatkozás a versenyzői sarokból
26.Kirívó semmibe vevése a bírói utasításnak.
27. Csúszós anyagok használata a versenyző testén nem engedélyezett.
28. Könyök technika földön csak testre engedélyezett.
29. Térd technika földön csak testre engedélyezett
Megjegyzés:
1. Ha a versenyző kétszer megszegi a szabályokat a bíró kizárja vagy a bíró eldönti, hogy a szabálytalanság szándékos vagy kirívó volt-e.
2. Szabálytalanság esetén a hivatalos pontszámoló egy pontot hozzáad a szabálytalankodó MMA versenyző ellenfelének.
3. Csak a bíró mondhatja ki a szabálytalanságot. Ha a bíró nem állapítja meg, akkor a segéd-bírák (pontozók) sem tehetik meg önállóan, és nem vehetik figyelembe a pontszámításnál.
4. Annak a versenyzőnek, akivel szemben szabálytalankodtak, 5 perce van arra, hogy összeszedje magát.
5. Ha szabálytalanság került elkövetésre, a bíró köteles:
·időt kérni;
·megvizsgálni annak versenyzőnek az állapotát és egészségügyi biztonságát, akivel szemben szabálytalankodtak;
·a szabálysértő versenyző szabálysértésének megállapítására, pontlevonásra, tájékoztatni mindkét versenyző sarok-segítőit a döntésről, a segéd-bírák és a hivatalos pontszámoló tájékoztatására.
6. Ha az alsó versenyző követ el szabálytalanságot, amennyiben a felső versenyző nem sérült, a küzdelemnek folytatódnia kell, annak érdekében, hogy a felül lévő versenyző éppen aktuális fölényes pozíciója ne kerüljön veszélybe.
7. A bíró köteles az alul lévőt szóban figyelmeztetni a szabálytalanságra.
8. Ha a menetnek vége van, a bíró megállapítja a szabálytalanság mértékét és egyben tájékoztatja a segéd-bírákat és a hivatalos pontszámolót is.
9. A bíró egy küzdelmet leállíthat a szabálytalanság súlyossága miatt. Ilyen kirívó szabálytalanság esetén a szabálytalanságot elkövető versenyző kizárással veszít.
Győzelem
A győztes akkor kerül megállapításra, ha:
1. Ha a versenyző feladja (Lekopogja vagy szóban feladja).
2. Technikai K.O.:
·Bíró megállítja a küzdelmet;
·Egy engedélyezett manőver okozta sérülés elég súlyos ahhoz, hogy a küzdelem befejeződjön;
·A bíró döntése szerint az ellenfél képtelen a védekezésre,
3. Kiütés azáltal, hogy a versenyző nem tud felállni a szőnyegről;
4. Pontozás alapján történő döntés:
·Egyhangú: ha mind a három bíró ugyannak a versenyzőnek ítéli a mérkőzést;
·Megosztott: Amikor két bíró az egyik versenyzőnek ítéli a mérkőzést, egy másik bíró a másik versenyzőnek ítéli a mérkőzést;
·Többségi döntés: Amikor két bíró az egyik versenyzőnek ítéli a mérkőzést, egy másik bíró döntetlennek ítéli a mérkőzést;
5. Nincs döntetlen.
·Ha bírók az első két menetet döntetlennek ítélik, a küzdők egy harmadik 1 perces menetet folytatnak a győzelem eldöntéséért;
1. Ha egy versenyző képtelen megvédeni magát, vagy ha a bíró úgy érzi, hogy a versenyző egészsége vagy élete veszélyben van, a bíró kimondja a győztest.
2. Véletlen baleset vagy erős vérzéssel járó sérülés esetén a versenyzőnek egy perce van, hogy teljesen megállítsa a vérzést, rendbe szedje magát, különben a bíró kimondja, hogy veszített.
3. A bírók döntése végleges.
4. Versenyfölénnyel való győzelem. (Bírói döntés)
Pontszerzés
Találat a támadható területekre 1 pontot ér
Az erőteljes, tiszta kéz és könyök találatok beviteléért támadható területre. Minden találatnak lehetséges kárt illetve sérülést okozónak kell lennie, és egy pont jár érte. Ez magába foglalja a testre mért ütéseket is.
Határozatlan-bizonytalan ütéskombináció esetén egy pont jár. (Bíró döntés).
Fejre mért és (legalább érintkezésig) bevitt rúgások két pontot érnek.
Bármely támadás kombináció saját jellege szerint kerül eldöntésre – több támadásként vagy egy kombinációként, bírói döntés szerint.
A támadható felületre bevitt kombináció vagy egy erőteljes találat, amelytől az ellenfél földre kerül, két pontot ér.
Megfelelő technikával kivitelezett ütés vagy rúgás testre: 1 pont. Megfelelő technikával kivitelezett ütés vagy rúgás fejre: 2 pont. Lábsöprés, ledöntés, lerántás: 1 pont. Kis ívű dobás: 2 pont. Nagy ívű, akcióból végrehajtott (ippon értékű) dobás: 3 pont. Akcióból, megfelelő ütemben végrehajtott földre vitel, ütés technikával kombinálva (nem szükséges a küzdelem földön történő folytatása): 3 pont. Minden értékelhető akcióért, ellenakcióért (leszorításba, feszítésbe, fojtásba befogás) 1 pont jár. Megfelelő idejű leszorításért: 10 másodperc – 2 pont, 30 másodperc – 3 pont jár.
A szabálytalanságot előtérbe kell helyezni. Négy bíró bíráskodik minden egyes páston (egy vezetőbíró és három oldalbíró). Négy bíróból egy elég a szabálytalanság megítéléséhez.
Levitel Teljes Fölény esetén 2 pont jár
·A levitel megállapításánál a bíró azt fogja vizsgálni, hogy ki kezdeményezte a levitelt és hogy végződött. Ha egy versenyző támad és a másik versenyző hanyatt vágja magát és Guard pozíciót vesz fel, a levitelért jár a pont, mivel a kezdeményező mozdulat a levitel volt. Ha azonban az ellenfélét agresszívan Guard-ba húzza állásból, akkor azért nem jár leviteli pont.
Időhúzás
·A bíró döntése alapján 2 pontot adhat az időhúzó versenyző ellenfelének. Először figyelmeztetni kell a versenyzőt, mielőtt pont megadásra kerül. A bíró maximum háromszor figyelmeztetheti a versenyzőt pontadás előtt. A bíró dönthet úgy, hogy a versenyzőket felállítja vagy abban a pozícióban tartja őket, miután a pontok az ellenfélnek megadásra került.
A kategóriák, és súlycsoportok összevonásának jogát a Rendezőség fenntartja, de csak három versenyzőnél kisebb létszám esetén, ellenkező esetben a divíziók eredeti formájukban maradnak!
Sérülés
Mindenki számára kötelező az orvosi engedély beszerzése. A sportolók saját és edzőjük felelősségére indulhatnak a kiírt versenyen.
Küzdelem közben bekövetkezett sérüléskor a vezetőbíró megállítja a mérkőzést és hívja a verseny orvosát.
Az orvos feladata megállapítani a sérülés súlyosságát. (Tudja-e a versenyző folytatni a küzdelmet, vagy nem)
A verseny területén az orvos igénybevétele nem tarthat tovább 60 másodpercnél.
Óvás
1. A versenyző személyesen nem tiltakozhat a bírói döntés ellen. A csapatvezető (ha nincs jelen, akkor az edző) nyújthat be írásos óvást, a küzdelmet, illetve bemutatást követő 15 percen belül. Az óváshoz óvási díjat kell fizetni. Az óvás összege 10000 Ft.
2. Az óvás tárgya. A verseny rendezésére, téves eredményre, a versenyző indulási jogosultságára, bírói műhibára.
3. A bírói ítéletek – a műhiba kivételével – végérvényesek és megtámadhatatlanok.
4. Elkésett, illetve tartalmilag hibás óvásokat érdemi döntés nélkül el kell utasítani.
5. Érdemi döntésre a Főbíró jogosult.
Mindenkinek sikeres felkészülést, és jó versenyzést kívánunk!