A magyar judo történetének egyik legsikeresebb időszakát éli, de a háttérben a még eredményesebb jövő alapjait rakják le. Ehhez járulhat hozzá, hogy a Nemzetközi Judo Szövetség (IJF) Dunavarsányban indította el nemzetközi edzőtáborát, a Testnevelési Egyetemmel együttműködve Magyarországon üzemelteti a felsőfokú képesítést nyújtó Judo Akadémiát, Referencia Iskola programjában pedig tíz megye tíz iskolájában tanítják a judót. A Magyar Judo Szövetség Mini Judo programjának, az Edzők az iskolában programjának és a “Sport legyen a tied!” programjának köszönhetően immár az ország 247 oktatási intézményében van jelen a judo.
A fenti témák kapcsán megtartott keddi sajtótájékoztatón jelen volt Marius Vizer, a Nemzetközi Judo Szövetség elnöke, dr. Tóth László, a Magyar Judo Szövetség elnöke, Szabó Bence, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára, Kozmann György, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős helyettes államtitkára és dr. Bartha Csaba, a MOB sportigazgató-helyettese, a Testnevelési Egyetem edzéselméleti és módszertani kutató központjának igazgatója.
A Nemzetközi Judo Szövetség által támogatott Referencia Iskola program első ütemében 10 megye 10 iskolája kapott támogatást. Az együttműködő egyesületek edzőinek feladata volt, hogy az iskolákban megalapozzák a judo tanítását. Ehhez minden esetben tatamit és 50-50 judo ruhát biztosított az IJF. A most induló második ütemben további 22 iskola kap eszközöket, közreműködő edzőink pedig munkájukért díjazást.
Az év elején nyitotta meg kapuit a Nemzetközi Judo Szövetség nemzetközi edzőtábora Dunavarsányban, ahol 800 négyzetméternyi küzdőfelületen tréningezhetnek a világ minden részéről érkező versenyzők.
A tábor nagy előrelépést hozhat a magyar judónak, a dunavarsányi edzőtáborban tarthatja válogatott keretünk a tréningjeit, megfelelő edzőpartnerek várják őket. A hazánkban tartózkodó külföldi judósok részt vehetnek az országos versenyeken is, emelve ezzel azok színvonalát.
„Kiemelt iskolai programunkat Magyarországon indítottuk el, és eddig itt a legsikeresebb és legszervezettebb ez a program. Nem is véletlenül, hiszen méretéhez és gazdasági lehetőségeihez képest Európában Magyarország fordítja a legtöbbet sportra. A judósok az elmúlt hónapokban kiemelkedő eredményeket értek el a nemzetközi versenyeken, kívánom, hogy ez a lendület kitartson a riói olimpiáig” – mondta Marius Vizer.
“A dunavarsányi edzőközpont a nemzetközi és a magyar judo számára egyaránt komoly hozzáadott értékkel bír, reményeim szerint a magyar válogatottak felkészülésében is nagy segítséget nyújt.” – tette hozzá az elnök.
A Nemzetközi Judo Szövetség Judo Akadémiája 2013 óta működik hazánkban, és 12 hetes felsőfokú képzése a Magyar Judo Szövetséggel együttműködve 2016-ban már magyar nyelven is elérhető! Az első magyar nyelvű elméleti képzés 2016. február 22-én indult és 2016. május 15-ig tart, a sikeres vizsgázók a gyakorlati képzést májusban Dunavarsányban kapják majd.
„Az edzőképzésben egy új dimenziót nyitott meg a judo, ami valóban példaértékű, nagyon jó a sportág gondolkodása abban a tekintetben, hogy a jelen sikerei mellett a szakembereknek tovább kell képezniük magukat, a sporttudomány meg is követeli, hogy az edzők tudása nap mint nap megújuljon” – vélekedett dr. Bartha Csaba.
A Magyar Judo Szövetség iskolai Mini Judo programjában pedagógusok számára tart akkreditált továbbképzést. A szövetség által biztosított tatamikon és judo ruhákban kezdhetik meg az iskolások a sportág alapjainak elsajátítását. Eddig 143 pedagógus tett vizsgát, és 112 iskola kapott eszköztámogatást.
Az Edzők az iskolában program keretében megerősítik az egyesületek és az iskolák közti kapcsolatot. Az intézmények a megfelelő termet biztosítják az edzések megtartásához, míg a szövetség a tatamit és a judoruhát. Az idén már 45 iskolában számíthatnak edzőink szaktudására.
A Sport legyen a tied! programnak köszönhetően 19 kiemelt megyei és 10 iskolai színterű sporteseményen mutatták meg a sportágat élsportolóink, olimpikonjaink közreműködésével. Ezáltal újabb 58 iskola vehetett használatba 50-50 négyzetméternyi tatamit és 20-20 judogit.
Az összetett programoknak, a Nemzetközi Judo Szövetségnek és a Nemzeti Sportágfejlesztésnek köszönhetően 2016-ban már 247 iskolában folyik a judo oktatása.
„A mindennapos testnevelés keretében különböző sportágakkal ismerkedhetnek meg a diákok. A 2013/2014-es tanévtől a testnevelésórákon például kötelező tananyag az eséstechnika, egyes judofogások, a nagyobbaknál az önvédelem – emelte ki Kozmann György.
“Az elmúlt néhány hónapban lehetőségem nyílt egy kicsit alaposabban is megismerni a sportágak helyzetét, és nem mondhatok mást, ez egy sikertörténet. Azok a fejlesztések, amelyek 2010 óta a magyar kormány segítségével, támogatásával a judóban megvalósultak, illetve, amik előttünk állnak, mind ezt igazolják. Megismerve az egyes sportágakat, nyugodtan mondhatom, a judo nagyon jó kezekben van, nagyon jó irányítással, nagyon jó jövőbe látással igyekszik kihasználni a számára megnyíló lehetőségeket, amelyekkel valóban a jövőt építi.”
Fotók: Fotó: MJSZ, Horváth György