'Ha van benned tűz, és azt mondod, hogy ez az, amit csinálni akarsz, akkor mindent bele! Nem számít, hogy nyersz, vagy veszítesz, amíg mindent beleadsz és soha nem adod fel!'
Interjúnk első része:
'Készülj fel mentálisan egy háborúra, és a technikád, az állóképességed segíteni fog!'
– Milyen más foglalkozást tudna magának elképzelni, ha nem találkozott volna annak idején a sportággal?
– Nem tudom… Már 7-8 éves koromtól mindig is a harcművészetek vonzottak. Igaz, annak idején futballoztam, szerettem a motokrosszt, és imádtam búvárkodni is. Csak sportolóként tudnám magam elképzelni. Nem hiszem, hogy pl. agysebész válhatott volna belőlem…
– Ha már agy… Hogy készül fel mentálisan egy-egy összecsapásra?
– Mostanában már próbálok minden percet élvezni a ringben, amennyire csak lehet. Az utóbbi tíz évben, majd minden küzdelmem keményebb volt az azt megelőzőnél, így hozzászoktam a nagy nevekhez és a sok szurkolóhoz. Amikor fiatalabb voltam, megpróbáltam többet aludni, de az évek alatt megtanultam, hogy csak az edzésen elvégzett munka számít.
– Mennyiben változott meg a kick-box az idők folyamán?
A nagy ellenféllel, Sakmongkonnal
|
– Az első kick-box fightomra Sydneyben került sor. Csak a lábunkat használtuk. Semmi könyöktechnika. Legalább nyolc alkalommal kellett rúgni menetenként, ellenkező esetben pontlevonás járt. A fighterek ugyanilyen sortokat viseltek, és a technika másodlagos volt – a szív számított igazán. Manapság egy csomó fiatal srác veszi az irányt Thaiföld felé, hogy az ottani mesterektől tanuljon. Ausztráliában pedig rengeteg edző csak tiszta muay thai-t tanít karate, kung-fu, vagy ezek ötvözése helyett.
– Ki az öt legkedvesebb fightere?– 1. Ramon Dekker
2. Danny Bill
3. Sakmongkon
4. Jomhod
5. Peter Aerts
– Kire kell figyelnünk a jövőben, akikből potenciális fighter-csillag lehet?– Itt Ausztráliában rengeteg tehetséggel dolgozunk. Itt van például Soren, Pixie, Aaron Leigh és Preacher. Megemlíteném még a Blake Sloss-t, Shaggy-t, Broody-t – utóbbi ráadásul még csak 15 éves, de óriási tehetség.
– Hogyan telik a ringen kívüli élete?– Saját edzőtermem van a Gold Coast-on. Amikor nem küzdök, akkor is ott vagyok és tanítok. Rengeteg időmet kitölti a sport. Amikor nem vagyok az edzőteremben, akkor a feleségemmel és a kislányommal foglalkozom. Van egy saját boltunk, azzal is törődni kell, így sosem unatkozunk.
– Amikor elkezdett edzeni, volt példaképe?– Nagy rajongója voltam Stan “The Man”-nek és Alex Tui-nak. Akkor még gyerekcipőben járt a sportág, és ez a két srác volt az első két világbajnokunk. Stan egészen lenyűgöző dolgokat produkált a ringben. Mindig izgatottan néztem a meccseit.
– Az évek során milyen típusú fizikai felkészülés vált be az Ön számára?– Amikor 19 évesen Thaiföldre mentem, megtapasztaltam, hogy ott a kőkemény munkában hisznek. Kemény és hosszú edzések vártak, és megpróbáltam tartani az iramot. Mindez már elég volt ahhoz, hogy fitt és erős legyek. Szeretek futni. Egy felkészülési időszakban például Paul Briggsszel hat napon át napi 15 km-t futottam – reggel, edzés előtt.
– Ön az egyik legjobban tisztelt nyugati muay thai harcos Thaiföldön. Milyen érzés ez? Milyen nehéz volt kivívni ezt a megbecsülést?– Jó érzés tudni, hogy ha kiteszed a szíved-lelked valamiért, akkor az emberek emlékeznek rád akkor is, ha szögre akasztod a kesztyűket. Amit megtanultam odaát az az, hogy, ha igazi harcos akarsz lenni a szemükben, akkor öt meneten át teljes szívvel kell küzdeni, mégha a vértől alig látsz is. Ha soha nem adod fel, és küzdesz, akkor tisztelni fognak.
– Amikor a feleségével első gyermeküket várták azt mondta: “Most már van miért harcolnom”. Mennyiben lett motiváltabb?– Amikor fiatalabb voltam, az izgalom kedvéért küzdöttem. Nem kerestem nagy pénzeket, ez csak egy hobbi volt, mielőtt felnőttem és igazi munkám lett volna. Most, hogy családom van és jó meccspénzeket ajánlanak, fontos, hogy minden meccsem megnyerjem, vagy legalább a legjobbam nyújtsam – így fenn tudom tartani a harcos életstílusom, miközben a jövőre, a visszavonulásom utáni időkre is gondolok.
– Ki volt a valaha volt legkeményebb ellenfele? Melyik győzelmét tartja a legnagyobbnak?
A K-1 nemcsak elismerést, hanem anyagi megbecsülést is hozhat
|
– Sakmongkonnal meccseltem Ausztráliában… Az nagyon nehéz volt mentálisan. Előtte többször megnéztem őt élőben és TV-ben is. Nagyon tiszteltem már találkozásunk előtt. A legjobb akarok lenni. Kemény tudok lenni. A legjobb út ennek bizonyítására, ha a legnagyobb nevekkel állok ki.
Sakmongkon olyan erősen rúg, mint egy ló. Mindkét alkarom és a sípcsontjaim feketék voltak a blokkolásoktól, mégis örültem, hogy vele küzdhetek, hogy egy legendával mérhetem össze az erőm.
A legnagyobb győzelmem a thaiföldi S-1 diadal volt. Óriási érdeklődés kísérte a rendezvényt. 1.000.000 Baht volt a tét a nyolcas versenyen. Az orosz Mohammedet három menetben vertem pontozással. A francia Skarbosky-t a harmadik menetben ütöttem ki. A döntőben a thai Nuangtrakan ellen már öt menetet küzdöttem, és pontozással nyertem. Másnap bárhová mentem, mindenki tudta ki vagyok. Szép emlék.
– Mit gondol, mennyire lehet népszerű világszerte a muay thai? Változtatna valamit ezen a stíluson (pénzdíj, szabályok stb.)?– A pénzdíjak terén jó lenne az előrelépés. Egyre jobb lesz a helyzet, de még mindig fényévekkel vagyunk elmaradva pl. a profi boksz mögött. Mindenki szinte szerelemből csinálja ezt a sportot, és teszi ki a testét, egészségét óriási megterhelésnek. Jó lenne, ha ezt kompenzálnák a pénzdíjakkal.
– Hogyan tervezi a jövőjét?– A ringben szeretném továbbra is folytatni a harcot, sokat utazni és a legjobbakkal megmérkőzni. Szeretnék minél tovább K-1 Maxban bizonyítani, mert nagyon professzionális körülményeket biztosítanak, a rajongók pedig a világ minden részéről figyelemmel kísérhetik a versenyeket. A ringen kívül az edzőtermemben szeretném az új tehetségek nemzedékét segíteni a világhírnév felé. Ezek a tervek, a többit meglátjuk…
– Adna valamilyen jótanácsot a férfi és női harcosoknak, akik szeretnének a küzdőtéren bizonyítani?– A küzdelem a legizgalmasabb dolog, amit valaha is csinálhatsz. Ha van benned tűz, és azt mondod: ez az, amit csinálni akarsz, akkor mindent bele! Nem számít, hogy nyersz, vagy veszítesz, amíg mindent beleadsz, és soha nem adod fel!
Comments
comments