Kiemelt hírek

Folyadék- és elektrolit háztartás

2010. június 15. | szerző akadmin |

Sporttevékenység közben jelentős folyadék és elektrolit vesztés következik be, elsősorban az erős izzadás miatt. A nyári hőségben végzett edzés fokozott folyadékfelhasználása miatt különösen aktuális alábbi cikkünk.

Sporttevékenység közben jelentős folyadék és elektrolit vesztés következik be, elsősorban az erős izzadás következtében. amikoris a szervezetből víz, elektrolitok ( nagyobb mennyiségben nátrium, kálium, klór, magnézium) távozik.



Az emberi szervezet 40-60%-a víz, amelynek nagyobb része a sejteken belül (u.n. intracelluláris folyadék), kisebb hányada a sejteken kívüli térben (extracelluláris folyadék) helyezkedik el. A benne oldott ásványi anyagok az elektrolitok. Amennyiben a víz vesztése a testtömeg 2%-t meghaladja romlik a sportoló teljesítménye, ennél nagyobb fokú folyadékvesztés (dehidráció) súlyosabb következményekkel járhat: emelkedik a testhőmérséklet, gyengeség, görcsök, pszichés tünetek, szapora légzés léphet fel. A szapora légzés miatt a szervezet vegyhatása lúgos irányba tolódik el, s akár életet veszélyeztető állapot is kialakulhat.

A dehidráció veszélye miatt fontos tehát a kellő folyadékpótlás, amely a víz mellett kellő mennyiségben elektrolitokat is tartalmazzon. Ez utóbbiak közül leginkább a nátrium, klór és magnézium pótlása lényeges, mivel legnagyobb menniségben ezek ürülnek ki a szervezetből a verítékkel.



Edzést, mérkőzést megelőzően tanácsos 2-3 órával 4-600 ml folyadék fogyasztása. Sorttevékenység közben 15-20 percenként – a páratartalomtól és hőmérséklettől függően – 150-300 ml folyadék fogyasztása javasolt, amely tartlmazzon jól felszívódó szénhidrátot. Egy óránál tovább tartó fizikai aktivitás esetében szükséges a nátrium pótlása, 0,5-0,7 g/l mennyiségben.

Edzést, mérkőzést követően a mozgás közben létrejött testsúlyvesztés 150%át kell folyadékkal pótolni. A rendelkezésre álló sportitalok általában tartalmaznak kellő mennyiségben szénhidrátot, elektrolitokat, esetleg a nátrium pótlására szükséges magasabb konyhasó tartalmú ételek (leves, hús, pizza, stb.) fogyasztása.

www.sportorvos.hu

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.