"A tudatos világképed kiteljesedik, jobban megismered önmagad, és a téged körülvevő világot, amelynek egyúttal hasznosabb tagjává válsz." – írja
Takayuki Mikami.
>>> Olvasd el! FILÓ: Elménk, mint a víz…
A harcművészetekről…
Minden művészet lényegében egy rendszer. Gyakorlással a tudásunk erről a rendszerről egyre mélyül. Ez nem holmi jópofa időtöltés, hanem nagyon komoly tevékenység, amely erőfeszítéseket, türelmet, elkötelezettséget és időt igényel.
Miért gyakoroljunk harcművészeteket?
Egy sportoló pályafutása lényegében véget ér egy bizonyos kor betöltésekor, míg egy harcművész egész életében gyakorolhat és fejlődhet. A teste, a mozgása az évek múlásával lassulhat, de az elméje gyorsul, lelke kiteljesedik, tudása nő. Megtanulja, hogyan kontrollálja saját magát és a különféle szituációkat. Önbecsülésre tesz szert, és – ami nagyon fontos – a közös gyakorlások során megtanul tisztelni másokat. “Edzek egyet” – mondjuk így egyszerűen, ám közben egyre értékesebb emberekké válunk.
A harcművészek ezért nem a nemzetközi sportbizottságokhoz fordulnak útmutatásért, hanem az idős, tiszteletre méltó mesterekhez. A stílusvezetőkhöz, vagy akár a nagy XVII. századi szamurájhoz, Musashi-hoz, aki Az öt gyűrű könyvében olyan gondolatokat fogalmazott meg, amelyek ma, három évszázad múltán is követendő példát mutatnak mindenki számára. A harcművészet gyakorlása során sokkal többet tanulsz, mint pusztán küzdeni.
A célod nem egy érem megnyerése – bár ez egy része lehet a folyamatnak.
A következetes gyakorlás jutalma maga a fejlődés. A karatét például élvezheted, mint sportot is. Javul az egészségi állapotod, nő az önbizalmad. A tudatos világképed kiteljesedik, jobban megismered önmagad, és a téged körülvevő világot, amelynek egyúttal hasznosabb tagjává válsz.
A rendszeres közös gyakorlásokkal felfedezed önmagad és edzőtársaid értékeit. Az idő előrehaladtával, sok verejték és sajgó izmok árán lelsz megelégedésre.
Takayuki Mikami