A karate első nagy, több stílust tömörítő világszervezete, a World Karate Union 1970-ben alakult, ennek a jogutódja a ma működő, több mint 170 országot tömörítő egységes szövetség, a World Karate Federation (WKF). Ismerjük meg közelebbről!
A WKF székhelye Madrid, soros elnöke Antonio Espinos.
A szövetség 35 éve fáradhatatlanul dolgozik a karate elismertetéséért, egységesítéséért világszerte.
Munkájának kiemelkedő eredményét a Nemzetközi Olimpia Bizottság 1999-ben azzal ismerte el, hogy felvette teljes jogú tagjainak sorába, a múlt évben pedig azon öt sportág közé sorolta, amelyekből a nyáron az olimpia új számait választják ki.
FeladatokA WKF állásfoglalásában a következő feladatokat vállalja magára:
Világszerte kormányozni és irányítani a karate minden formáját
Elősegíteni a sportolók edzését, mentális és fizikai fejlődését nemzetközi rendezvényeken keresztül
Klíma Zsuzsanna
|
Jó kapcsolatot kialakítani a tagszövetségek és ezek tagsportolói között világszerte
Felügyelni a karatés eseményeket, rendezvényeket a világban
Biztosítani a folyamatos érdeklődést a karate iránt
Megszervezni a világ karateéletét, fejleszteni a karatetechnikákat és hirdetni szellemiséget, a “karate útját”
Kidolgozni a karate nemzetközi technikai szabályait
A tagszövetségekkel együttműködve megszervezni a sportág világbajnokságait
Bevinni a karatét az olimpiai programba
CsatlakozásA WKF-nek minden országból egy tagja lehet, az ország államilag is elismert, hivatalos karate szövetsége. Az egyes karate stílusszervezetek ezeken a nemzeti szövetségeken keresztül csatlakoznak a világszervezethez. Következésképpen a WKF versenyein egy nemzetnek csupán egy, stílusoktól független összetételű válogatott indulhat, az ország hivatalos karate válogatottja, azokból a versenyzőkből, akiket a nemzeti karate szövetség delegál.
Hazánkban 2004-ben a Magyar Karate Szakszövetség által kijelölt felnőtt válogatott keret a következő versenyzőkből állt:
Tóth Beatrix (-53 kg) KEK
Klíma Zsuzsanna (+60 kg) ESE
S. Kovács Ádám (-65 kg) Maccabi VAC
Ruzsinszki György (-70 kg) HKA
Papp Miklós (-75 kg) Budai XI.
Ehhez elengedhetetlen volt az, hogy a karate egy modern sporttá váljon, és eleget tegyen azon szigorú és összetett feltételrendszernek, amelyet a NOB támaszt az olimpiai sportágakkal szemben. Szükség volt egy látványos, objektív és a sérüléseket elkerülő szabályrendszer kidolgozására is az elimsert egységes szervezeti struktúra mellett.
A WKF 2000-es müncheni kongresszusán elfogadott szabályok értelmében a szervezet versenyein két versenyszámban indulhatnak a sportolók:
· kumitében, azaz küzdelemben
· katában, azaz formagyakorlatban
S. Kovács Ádám
|
SzabályokA kumite versenyek a hölgyeknél 2, az uraknál 3 percig, illetve 8 pont különbség eléréséig tartanak. A versenyek egyenes kiesési rendszerben folynak; a férfiaknál 6, míg a nőknél 3 súlycsoportban, illetve mindkét nemnél létezik az open kategória is.
A két harmadik hely sorsa vigaszági mérkőzéseken dől el.
Az ellenfélen végrehajtott technikákat – amennyiben azok megfelelnek a találatokkal szemben támasztott kritériumoknak – a következők szerint pontozzák:
1 pont értékű találatok:
oütések testre, fejre
2 pont értékű találatok:
orúgások testre
odupla ütések
oaz ellenfél kibillentése vagy kifordítása után végrehajtott technikák
3 pont értékű találatok:
orúgások fejre
oföldrevitel utáni befejezett akció
A kata versenyszámban a bírók a precíz végrehajtást, a helyes ritmust, a formai tökéletesség figyelik. A versenyek zászlós bíráskodással, egyenes kiesési rendszerben folynak, szintén vigaszággal. A csapat formagyakorlatnál a döntőkben a versenyzőknek a mozdulatok értelmezését is be kell mutatniuk, ami küzdelemszerű, és a bajnokságok egyik leglátványosabb eleme.
VersenyekA WKF versenyei közül a kétévenkénti világbajnokságok, és az EKF által évente megrendezett Európa-bajnokságok a legrangosabb megmérettetések. A vb-ken rendre 120 ország közel 1000 sportolója vesz részt. Ezekrőla versenyekről hoztak el tavaly hat érmet is hazánk legjobbjai:
Tóth Beatrix EB bronzérmes, Klima Zsuzsa kétszeres vb bronzérmes, S. Kovács Ádám vb ezüstérmes, a Régiók EB-jén a női csapat bronzérmes és a juniorok között Baranyai Dávid szintén bronzérmes lett.
A WKF erőfeszítéseinek eredményeképpen megszűnt szervezeti széttagoltság, valamint az egységesés modern szabályrendszer bevezetése után a világ karatésai joggal várhatják, hogy munkájuk gyümölcseként a jövő évet követően bekerüljenek az olimpiai programba és ezzel egy új fejezet kezdődjön a sportág történelmében.
(Külön köszönet Ruzsinszki Györgynek és S.Kovács Ádámnak)
(Címlapfotó: maccabi.hu)
Comments
comments