A nálunk még kevésbbé ismert stílusok gőzerővel törnek előre – legalábbis ez derül ki miniinterjúinkból. A budomagazin.hu a szumó, a savate, a canne és a doce pares eskrima hazai vezetőit kérte fel évértékelésre.
2005-ben a harcművészet történetében első alkalommal Magyarország rendezett
Szumó EB-t.
A visegrádi torna nagyszerűen sikerült, és sok érdeklődőt vonzott. Azonban úgy tűnik: ezt a
népszerűségi hullámot nem sikerült meglovagolni. A női szumóversenyzők számát továbbra sem sikerült
Talpon kell maradni
|
bővíteni, ráadásul idén még kevesebb anyagi forrás állt a sportolók, szervezők rendelkezésre, mint tavaly. És az az igazság, hogy ez érződött a versenyzők
teljesítményén is…
Tar Mihály, a Magyar Szumó Szövetség elnöke tavaly ilyenkor nem véletlenül
emelte ki az anyagi háttér biztosításának fontosságát. Nade, lássuk mi történt 2006-ban!
– A 2006-os év kiemelkedő, a magyar szumó versenyzőket is érintő legfontosabb eseményei a június 24-25-én, Krotoszynban megrendezett Kadet, Junior Női és Férfi Európa-bajnokság, a szeptember 2-3-án, Riesa-ban megrendezett Európa-bajnokság, valamint az október 16-án, Osakában megrendezett felnőtt világbajnokság volt – kezdte évértékelését Tar Mihály.
– A kadet Európa-bajnokságon Pécz Lilla és Pócs Gergő révén egyéni bronzérmet szereztünk. Kadet korcsoportban Szanyi Mónika, Szelp Dénes, Prim Roland Mensch Károly ötödik helyen végzett. A kadet női és a férfi csapatunk pedig egyaránt az ötödik helyen végzett.
Junior csapatversenyben a női és férfi csapat szintén ötödik helyet ért el. A felnőtt EB-n Kalmár István -115 kg-ban ezüstérmet, Libor Dezső duplázott: +115 kg-ban és open kategóriában is bronzérmet ért el. Németh Melinda -65 kg-ban, Kálló Gyöngyi +85 kg-ban és open kategóriában, Földesi István pedig open kategóriában végzett ötödik helyen. Az osakai VB-én Kálló Gyöngyi open kategóriában a harmadik, Libor Dezső +115 kg-ban az ötödik helyen végzett. A Libor Dezső és Kalmár István összeállítású férfi csapatunk szintén az ötödik helyen végzett.
Az elnök elmondta: eredményesség szempontjából az előzetes várakozásaikkal ellentétben közepes évet zártak – a korosztályos és felnőtt világversenyekre történő közös felkészüléseket forrás hiányában nem tudták megtartani. Ezen felül jó néhány sérülés és betegség is közrejátszott az eredményesség elmaradásában.
A 2006-os évben a szakosztályok bővültek ugyan, de a női szakág szűkülése nyomasztóan érzékelhető.
– A 2007-es évre nagyon készülünk. Ugyanis Budapesten rendezzük meg a Kadet, Junior, Felnőtt női és férfi Európa-bajnokságot. Egy jó rendezés mellett szeretnénk egy visegrádi szintű EB-eredményt elérni, esetleg azt
túlszárnyalni – bizakodott Tar Mihály.
A Doce Pares Eskrima elsősorban
Zohner Szilárdnak köszönhetően vetette meg lábát hazánkban. A főleg a gyorsaságra és ügyességre épülő fülöp-szigeteki harcművészet Európa-szerte tömegeket vonz. A stílus hazai szervezete komoly fejlődést mutatott idén. Erről Zohner Szilárd számol be.
Zohner Szilárd
|
– 2006 mozgalmas, tevékeny évnek számít a magyarországi Doce Pares Eskrima történetében. Meghívásomat elfogadva áprilisban
Frans Stroeven holland mester, valamint asszisztense Marcel von Dangen volt vendége Budapestnek. Színvonalas, kétnapos edzőtárbort tartottak, amelyen Németországból, Ausztriából és Romániából érkező
eskrimadorok is részt vettek. Az edzőtábor egyébként egyben felkészülésként is szolgált a későbbi (I. Osztrák és I. Magyar Bajnokság) viadalokra. Augusztus elején a hazai Doce Pares Eskrima alapítójaként többnapos holland edzőtáborban vettem részt, ahonnan új és még pörgősebb technikákkal jöttem haza.
A magyar edzőtáborok természetesen alkalmazkodva az itthoni
sajátosságokhoz ezeknél (és itt árakra gondolunk!) jóval szerényebbek – nyilatkozta lapunkban Zohner.
Az év legkiemelkedőbb eseményeit időrendi sorrendben a Bécsben,
október derekán megrendezett I. Osztrák Doce Pares Eskrima Bajnokság, majd az október végén itthon Budapesten megrendezett I. Magyar Doce Pares Eskrima Bajnokság jelentették. A magyar versenyzők a bécsi Bajnokságon is
szép sikereket értek el.
– Az I. Magyar Doce Pares Eskrima bajnokságra talán méltán lehetünkbüszkék, hiszen a rendelkezésre álló csekély anyagi keretek ellenére, sikerült színvonalas versenyt rendeznünk, amely első bajnokságként mindenképpen emlékezetes marad – mondja a hazai stílusalapító.
A savate hazai képviselői minden eddiginél eredményesebb időszakot tudhatnak maguk mögött. Ennek bizonyítéka, hogy rövid idő alatt ezüstérmes világbajnoki fightert neveltek ki…
Lovászi Viktor, a hazai savate szövetség főtitkára örömmel számolt be az idei év sikereiről:
– A magyarországi
savate egy rendkívül jó és eredményes évet tudhat maga mögött. A tavaly elkezdett
nemzetközi kapcsolatépítés idén meghozta a gyümölcsét: a magyar savate-ot már elismeréssel
Ferencz József
|
jegyzik nemzetközi szinten – több gálára kaptunk meghívást többek között Belgiumba, Szlovéniába. Versenyzőket indítottunk a nyáron rendezett kiütéses (Combat) Európa-bajnokságon, az ősszel rendezett
Assault Világbajnokságon, ahol egy ezüstérmet (Ferencz József) és egy ötödik helyet szereztünk – büszkélkedett Lovászi.
Hazánk egyébként delegálta magát a nemrégiben megrendezett Canne de Combat Európa-bajnokságra is, Tarpai Flórián és Tarpainé Bruszt Ildikó személyében. Ráadásul még előttünk van egy kiütéses verseny Szlovéniában, amelyet december első hétvégéjén rendeznek meg. Egy kisebb csapat részt vett egy nyári nemzetközi edzőtáborban, a
Szlovén tengerparton, ahol a sok edzés mellett, két csapattag nemzetközi bírói tanfolyamot is elvégzett, és ők már a világbajnokságon pontozó bíróként képviselték hazánkat.
– A
hazai munkánk eredménye, hogy egy új klubbot tudtunk nyitni az ősz folyamán, és számos új tanítványt toboroztunk. Ezt a munkát 2007-ben is szeretnénk folytatni, és vidéken is
terjeszteni a stílust. Terveink szerint jövőre még több súlycsoportban tudunk majd indítani versenyzőket, mind a nők, mind a férfiak között. A nyáron pedig szeretnénk Magyarországon rendezni egy nemzetközi edzőtábort, ahová francia mesteredzőket és a környező országok sportolóit is meghívjuk – mesélte Lovászi.
A canne a francia boksz rendszerében a fegyveres ágat képviselve,
Tarpai Flórián vezetésével bontogatja szárnyait idehaza. A kis csapat még nagyon az elején tart az építkezésnek, de hogy jó irányba halad, az Flóri szavaiból is kecseng.
Balról: Tarpai Flórián és Gerhard Schmitt, a Nemzetközi Francia Boksz Szövetség főtitkára
|
– A canne de combat az idei évben jelentős lépéseket tett az ismertetés és a haladás irányába. A nyáron egy szlovéniai edzőtáborozáson vettünk részt, amely nagyban szolgálta a fejlődésünket. A tábor utolsó napján egy barátságos mérkőzést vívtunk szlovén barátainkkaL – mesélte lapunknak Tarpai.
A legjelentősebb esemény a
hazai canne-hívőknek a sportág történetében először megrendezett Európa-bajnokságon való részvétel volt. Itt a magyaroknak sikerült olyan barátságokat kötni a külföldi szövetségekkel, ami minden bizonnyal nagy segítségükre lesz majd a későbbiekben.
– Jelentős helyezéseink az idén egy
EB-hatodik hely és egy szlovén-magyar barátságos veseny második helyezése. Véleményem szerint nagyon pozitív évet zártunk, hiszen, amit a fejünkbe vettünk erre az évre, azt sikerült teljesíteni. A jövő évtől pedig leginkább azt várjuk, hogy talán több lelkes sportoló csatlakozik majd a kis csapatunkhoz, ahol a hangulat sem mindennapi! – jegyezte meg a végén Tarpai.