Kiemelt hírek

Évadnyitó gálával ünnepelt a 40 éves magyar karate

2012. február 17. | szerző akadmin | Karate

A jubileumi programsorozat hivatalos megnyitóján az elmúlt négy évtized legendás mesterei és a jelen hősei találkoztak.

40 ÉVES A MAGYAR KARATE (1972-2012)

 
Nagyszabású évadnyitó rendezvényt szervezett a Magyar Karate Szakszövetség, Újbudán, a Trófea étteremben, ahol hivatalosan is megnyitották a 40. éves jubileumi rendezvénysorozat eseményeit.
 
Több mint 150 meghívott vendég, karate szövetségi vezetők, edzők, bírók, versenyzők, támogatók és a szövetség munkáját önzetlenül segítő közreműködők és a média képviselői kaptak meghívást, ahol a negyven éves időszak eseményeit és eredményeit végigtekintve és értékelve, különböző díjakkal és elismerésekkel is jutalmazták az elmúlt évtizedek legjobb versenyeredményeit és munkásságát.
 
Az évadnyitón Dr. Mészáros János elnök úr köszöntötte a megjelent vendégeket és a média képviselőit, valamint kihangsúlyozta a kezdeti lépések fontosságát, amelyben kiemelt szerepe volt a TF-nek és Dr. Galla Ferencnek, az akkori Küzdősport Tanszék vezetőjének, a karate sportág hazai meghonosításában nyújtott segítségéért és közreműködéséért, mely 1972-tól egészen napjainkig tart. Méltatta az elmúlt 40 évben, a magyar karate sikeréért és eredményeiért küzdő mestereket, sportvezetőket és a támogatókat is, hiszen nélkülük nem lett volna ilyen sikeres a magyar karate.


 

A karate szövetség három versenyrendszerének, a WKF, az Ippon-shobu és a Knock-down verseny-szabály versenyzői, S. Kovács Ádámmal az élen, – aki a nem olimpiai sportágak világjátékán egyedüli magyarként szerzett 1. helyezést, – számos Európa- és Világbajnoki címmel és dobogós helyezéssel büszkélkedhetnek versenyzőink, amelyről egy kisfilm összeállítást is megnézhettek a résztvevők.       

A csütörtöki rendezvényre számos kiváló mester, a sport és a közélet neves szereplői is meghívást kapott, így Furkó Kálmán 7 danos mester, a híres korábbi kommandós-kiképzőtiszt, Markos György és Badár Sándor színművészek, Simicskó istván Parlamenti Államtitkár, Dr. Garamvölgyi László és Dr. Dobozi József tábornokok, akik maguk is aktívan gyakorolják még a karatét és a különböző harcművészeteket.
 


 
A szövetség jelenleg mintegy 500 klubban közel 50.000 fős aktív taglétszámmal dolgozik, melynek jelentős része az igazolt versenyző, hazánk egyik legnagyobb tömegbázisú sportszövetségeként.
 
Az idei jubileumi versenysorozat a kiemelt hazai eseményekből áll össze, az egyes szabályrendszerek magyar bajnokságaiból, valamint EB, Világkupa, karate-maraton, sport nap, túlélési gyakorlat, guiness-kísérlet, szemináriumok és edzőtáborok formájában, amelynek kezdeti eseménye a mai nap.
 
Karate Maraton – A rekord

         

           
           A MAGYAR KARATE TÖRTÉNETI LEÍRÁSA
 
A múltra visszatekintve,  a karate magyarországi története 1972 -ben kezdődött, amikor  a TF Judo-szakosztályának edzésére ”betévedt ” Mészáros Attila, Svédországban élő, akkor 2 danos kyokushin karate mester, aki egyeztetve Dr. Galla Ferenccel, a TF akkori küzdőport tanszék vezetőjével, egy színvonalas bemutatót tartva, elkápráztatta a jelenlévőket. Különösen két érdeklődő volt, akik fogékonyabbak voltak a karate mozgásanyagára, azok Furkó Kálmán és Adámy István voltak, akik dr. Galla mester támogatásával és gyakorlási lehetőség biztosításával, valamint Mészáros Attila mester iránymutatásai alapján elkezdték akkor a gyakorlásokat, immár az új sportág, a karate rendszerében.
 
Az évente hazalátogató mester tovább koordinálva, segítve és rendszeresen vizsgáztatva őket, sikerült lerakni a hazai kyokushin karate alapjait, mely azóta is meghatározó stílusa a magyar karaténak.
 

 
Ezt követően már kellő tudással és tapasztalattal rendelkezve megalakultak az első kyokushin edzőtermek is, először Adámy István révén Budapesten, majd Furkó Kálmán vezetésével Szolnokon..
 
Vele szinte párhuzamosan 1973-ben a shotokan karate is megjelent hazánkban, az akkoriban Belgiumban élő mester, Antal János révén, aki szintén a TF-en jelentkezett Galla mesternél, majd végül Budapesten indította meg kezdeti tevékenységét, ahol aztán Kecskés Sándor munkásságának köszönhetően alakult meg az első shotokan karate klub, MUTEX színeiben..
 
Ebben a karate hőskorában előfordult, hogy többször együtt edzettek a különböző stílusok akkori gyakorlói, vezetői is, ahol későbbi nagy legendák is találkoztak az akkori edzőtermekben.. mint pl Polyák József, aki külföldről hazatérve próbálta a karatét és a harci művészeteket elterjeszteni, vagy Bujtor István, Papp László, Popper György is,  akik azóta ismert emberek lettek saját területükön.
 

 
A kezdeti lépéseket követően gomba módra szaporodtak az edzőtermek, és lassan nálunk is kialakultak a világban is jellemző és meghatározó stílusok, mint pl shito-ryu, goju-ryu, wado-ryu, stb.
 
1980-tól a judoszövetség égisze alatt, mint karate szakbizottság tevékenykedtünk, majd ezt követően 1984-től a Karate-Kickbox-Taekwon-do és más harci művészetek szövetségeként működtünk tovább.
 
1989-ben megalakult a Magyarországi Harci Művészetek Össz-Szövetsége, amely összefogta a Mo-n működő karate és harcművészeti szervezeteket, és állami jogosítványokat is kapott működéséhez.
 
1994-től az új Sporttörvény adta lehetőségek miatt a karate különvált a harci művészetek szövetségétől, és az olimpiai irányt kitűzve ezt követően Magyar Karate Szakszövetség néven folytatta működését a mai időszakig, először Popper György, majd Dr. Mészáros János vezetésével.

 

A Magyar Karate Szakszövetség jelenleg mintegy 500 klubban közel 50.000 igazolt és szabadidő sportolóként nyilvántartott tagsággal rendelkezik. A rendszeres edzések és próbatételek következtében hozzájárulnak olyan , a társadalom számára hasznos pozitív személyiség jegyek fejlesztéséhez, mint fegyelem, tisztelet, kitartás, szorgalom akaraterő, mások megbecsülése, az idősebbek, és a gyengébbek tisztelete és segítése, amelyek hiányoznak most a társadalomban, és a fiatalok nevelésében. Ezeket az értékeket szeretnénk közvetíteni az eseményeinken és a médiában.
 
Az eltelt időszakban számos nagyszabású hazai és nemzetközi versenynek és eseménynek voltunk házigazdái a közönség és a média kiemelt népszerűségével, valamint versenyzőink számtalan Európa-bajnoki és világbajnoki helyezéseket értek el a különböző hazai és nemzetközi porondon egyaránt.   
 
A hazai karate-stílusok vezető mesterei között számos nemzetközi szinten is elismert mester és sportszakember található, akiket rendszeresen hívnak hazai és nemzetközi kurzusok vezetésére is.
 
A szövetség a World Karate Federation (WKF) alanyi jogán működő olimpiai karate szakága, a WKF szabályrendszerű küzdelemben, az elmúlt években Európa és a Világ élmezőnyébe verekedte be magát számos EB, és VB érmet szerezve, amelyek közül kiemelkedik S. Kovács Ádám teljesítménye, aki az elmúlt időszak legjobb teljesítményét szerezte meg a nem olimpiai sportágak világjátékán.    
 
A fiatalabb versenyzők között kiemelkedik Tadassy Martial, Szegedi Döme, Metzger Szandra valamint az új generáció versenyzőinek teljesítménye, akik letették a névjegyüket a nemzetközi színtéren is.
 

 
Az eredményesség tekintetében az ippon-shobu és a knock-down szakág versenyzői is jeleskedtek az elmúlt időszakban, számos nemzetközi, EB, -VB,- Világkupa dobogós helyezést szervezve hazánknak.
A 2012-es jubileumi évben a 40. évforduló jegyében számos rendezvény, verseny kerül megrendezésre, amelyekről a budomagazin.hu folyamatos tájékoztatást ad.

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.