A Dobrotka Béla judo mester által kidolgozott program fogyatékos gyermekek, fiatal felnőttek számára nyújt lehetőséget a speciális mozgás előnyeinek kiaknázására.
Dobrotka Béla, az Esések Iskolája ötletgazdája, egyik alapítója, és szakmai vezetője. Felismerte, hogy a küzdőgyakorlatok élettani szempontból jól illenek az iskolai testnevelés keretébe, hiszen majd minden izomcsoportra hatással vannak: fejlesztik az erőt, az állóképességet és a mozgáskoordinációt.
Mindez és ennél sokkal több igaz azokra a Dobrotka mester által 2003-ban irányította a terápiás cselgáncs-foglalkozásokat, amelyek a kaposvári Bárczi Gusztáv Módszertani Központ és a kaposvári Nehézatlétikai Sportegyesület Judo Szakosztály együttműködésével valósult meg annak idején.
– A judo terápiás foglalkozásai Magyarországon évek óta sikeresek voltak a fogyatékos gyermekek, fiatal felnőttek körében. Ez elsősorban mozgáskorlátozott, illetve vak fiatalok esetében jellemző. Azonban az értelmileg sérült tanulóknál – ez a kaposvári kezdeményezés – országosan egyedülálló volt 2003-tól 2006-ig. – mutatott rá a harcművészeti stílus terápiás hasznára az Esések Iskolája ötletgazdája.
A látottak hazai alkalmazása több mint egy éves előkészítő munka eredménye. Ebben az időszakban megoldódott a hely, idő, felszerelés, szakember problémája. Összeállt az a szakmai team – edző, gyógypedagógus, testnevelő tanár, orvos – ami a foglalkozások előkészületeit koordinálta, az edzéseket figyelemmel kísérte, a tapasztalatot összegyűjtötte.
A menetrend értelmében a szegregált edzéseknek a Módszertani Központ adott helyet. Az integrált foglalkozások a judo szakosztály edzéseihez igazodva, a dojo-ban kerülnek lebonyolításra. A kezdeti, 2003/2004-es tanévben heti két óra rendszerességgel tartottak terápiás foglalkozásainkat tanulásban és értelmileg akadályozott tanulók számára.
– Az egy év tapasztalata azt mutatja, hogy mind mozgás, mind szociális képességek, mind kognitív funkciók terén mérhető eredményeket értek el tanulóink. A judo által nyújtott új mozgásmintákat (alap-, támadó-, védőállás, követő lépés, forduló lépések előre-hátra, védekezőkúszás, esések, gurulások, egyensúlyvesztés stb.…) a tudatosan felépített, korrigált óraterv alapján elsajátították. Erről publikáció is jelent meg a Fejlesztő Pedagógiai folyóiratban.
A terápiás munkán túl versenyeken is bizonyítottak a programban részt vevő gyerekek: – 2003-ban – egy év terápiás judo foglalkozás után – Ravennába hívtak meg. 6 gyereket vittem – 6 aranyérmet hoztunk el. Mellette törekedtem arra, hogy megismerje jobban és bevonjam az iskola testnevelő tanárát is a judo tanításába, s ez maximálisan sikerült is.
A küzdősportok mindegyike rendelkezik olyan gyakorlati ismeretekkel, melyek a testet felkészítik az egyensúlyvesztés esetén a földre érkezésre, talajfogásra.
A cselgáncs szisztematikusan kidolgozta a tompító gyakorlatokat, melyek zuhanásokra, csúsztatott esésekre és gurulásokra épülnek. Ennek a technikának az elsajátításával a zuhanás után a sérülés szinte minimális, pl. horzsolás, vagy egyáltalán nem keletkezik sérülés a testen.
– A judo szakmának mi a véleménye e tevékenységről?
– Jelenleg több országos szövetségben tevékenykedem, mint judo szakmai vezető, kifejezetten olyan területtel, ahol értelmileg, mozgásban, hallásban, látásban sérült, és hátrányos gyerekek vannak. Idén az MPB edzőbizottságába is meghívtak ahol szintén a judo sportágat képviseljük Bíró Norbert ifjúsági keretedző kollégámmal. Most alakítjuk át az MJSZ fogyatékos bizottság nevét, struktúráját, ami harmonizálni fog az MPB – MHSSZ – FMSZ – el, s így MJSZ Judo Parasport Bizottság leszünk.
Dobrotka Béla nagyon büszke arra is, hogy az Esések Iskolája “talpra állni” is segít a rászorulóknak: – Nagyon fontosnak tartom, hogy az elesett gyerekeket – felnőtteket és időseket felkaroljuk a szó szoros értelmében.
Dr. Simicskó István ismerkedik a technikákkal
Mégsem a judo területén szeretnék segíteni a HEGYEM táboraiban nyaraló gyerekeknek (mivel Büki Péter remek emberként, csodálatosan képviseli), hanem az általam kidolgozott Esések Iskolájával.
Párhuzamos ezzel kapcsolatos munkám, Esések Iskolája vezetése, szervezésén túl a judóval, de nagyon komoly perspektívát látok benne azon a területen is, hogy a küzdősportokat szimpatikusabbá tegyük a gyerekeknek, és az őket féltő szülőknek is.
Sok statisztikai adattal rendelkezünk az Esések Iskolájában, amit az OEFI-től kaptam. Országos szervezetekkel vettem fel a kapcsolatot, és együttműködési szándékkal megállapodásokat kötünk. Van még olyan út, amit végig kell járnom, de igyekszem jó emberekkel ezt meg is tenni.
– Honnan a sok tudás és tapasztalat, nem is beszélve a motivációról?
– Kaposvár 2003 – 2006 között a fogyatékos judo fellegvára volt, míg ott voltam, majd ezt Gódor László a jelenlegi MHSSZ – FMSZ elnöke tudomásomra is hozta, és megbízott mindkét szövetség judo szakmai vezetésével 2011-ben, amit megtisztelésnek véve, elvállaltam. Azt gondolom, hogy értek mindahhoz, amit képviselek, hisz sok jó judós került ki mindazon műhelyekből, ahol voltam. Sokszor kellett következetes döntést hoznom, amit az edzőkollégák nehezen toleráltak, de az idő engem igazolt.
A siketlimpiai felnőtt válogatottunkat felkészítettem, és nemcsak jelen voltunk, hanem az eddigi legjobb eredményt értük el, Japánt, Mongóliát, Koreát magunk mögé utasítva a csapatversenyben. Kiválasztásnál a keretedzéseken történő munka alapján döntöttem, és előre leírtam a várható eredményünket ( 1 db érem) az elnökségnek, amit a csapat V. hellyel meglepetésemre is megtoldottuk. Nagyon képzett edző kollégát is választottam magam mellé, aki maximálisan segíti a munkámat, ő Papp Zoltán a Csík DSE egyik edzője.
1973-tól judózom, 1980-ig voltam aktív versenyző, és az akkori aranyjelvényes sportolói szintet értem el, majd családalapítás következett és elköltöztem Kaposvárról Budapestre, és abba kellett hagyni a sportot. 23 év kihagyás után tértem vissza 2003-ban, de azt gondolom érettebben, és hasznosabban, amivel a Jigoro Kano által megjelölt utat járhatom, ha már ez lett a rendeltetésem.
Névjegy:
Dobrotka Béla
MHSSZ – Magyar Hallássérültek Sport Szövetségének judo szakmai vezetője
FMSZ – Fogyatékkal Élők Sportszervezeteinek Magyarországi Szövetsége judo szakmai vezetője
2013-as Siketlimpiai judo válogatott szövetségi kapitánya
MPB – Magyar Paraolimpiai Bizottság Edzőbizottsági tag
MJSZ – Magyar Judo Szövetség Parasport Bizottsági tag
Esések Iskolája alapító és vezető