Suryadi „Eddie” Jafri az egyik legismertebb oktatója az indonéziai harcművészetnek, a Pentjak – vagy Pencak – Silatnak. A Pentjak a küzdősport részekre utal, míg a silat a „spirituális” útra. Jafri pencak silat stílusa, a pera taki sendi, egy szoros küzdelmi stílus, mely pusztakezes és hagyományos fegyveres technikákat is alkalmaz. A rendszerében néhány részlet a fülöp-szigeteki arnis stílusból származik, úgy, ahogy számos klasszikus jávai, szumátrai és borneói silat stílusból is merít – írja az aikimag blogján Pető Richárd.
A stílus nagy népszerűségnek örvend a filmvásznon, így nem véletlen az sem, hogy a Star Wars hetedik részének folytatásában nem kaszkadőröket, hanem ízig-vérig valódi pencak silat harcművészeket fogunk látni. Lássuk hát, hogy honnan ered, illetve mi jellemzi ezt a stílust!
A pencak silat eredeti rendszere négyezer éve kezdett el kialakulni: kezdetekben az első mozdulatok olyan állatok mozgását utánozták, mint a majmok, tigrisek vagy a kígyók. Elsősorban vadállatok, banditák, őrültek és külföldi betolakodók elleni önvédelmi technikák voltak ezek. A stílus alapvető fegyverei a bot és különböző pengéjű eszközök.
A tradicionális stílusok beolvadtak a modern hadviselésbe először a hollandok, aztán később a japánok ellen. A cél az ellenség soraiba való tökéletes beszivárgás volt úgy, hogy az ne tudja használni a lőfegyverét. A holland hódítás korai éveiben ez egylövetű puska elleni védekezést jelentett, a cél az első lövés és a bajonett elkerülése volt. Később az éjjeli támadás, az őrök követése és a tisztek megmérgezése lettek a választott taktikák.
Még ma is tanítják a mérgezés technikáját a silat legmagasabb szintjein, mint a legádázabb ellenségek elleni fellépést. Suryadi „Eddi” Jafri Fülöp-szigeteki bot technikákat tanít a diákjainak, mert az indonéz harcművészet nem tulajdonít kiemelt szerepet a botnak. Rendőrtisztek és azok, akik nem szorulnak rá a halálos önvédelmi technikákra, jó hatásfokkal használhatják a silatot.
A pencak silat vezető szervezete Indonéziában az IPSI (Ikatan Pencak Silat Indonesia), a harcművészeti stílus világbajnokságát, a Pencak Silat World Championshipet két-három évente rendezik. Legutóbb, 2010 decemberében több mint harminc nemzeti csapat vett részt.