Részletes beszámoló a magyar ITF Taekwon-do küldöttség németországi világbajnoksági szerepléséről. A magyar csapat egy ezüst- és egy bronzéremmel tért haza.
Július 28-án, a megnyitó napján
Pataki Krisztián és
Szász Péter tartott bemutatót a közönségnek.
XIV. ITF Taekwon-do Világbajnokság Westfalenhallen, Helmut Körnig-Halle, Dortmund, Németország 2005. július 28-31. |
A május 8-án a budapesti Körcsarnokban, a Taekwon-do 50 éves születésnapja alkalmából rendezett
Szupershow-n már nagy sikert aratott számukat, a Mátrix című film egyik híres jelenetét mutatták be, utcai ruhában.
Mindezt trükkök nélkül, humorosan.
A közönség nagyra értékelte a teljesítményt, még az utolsó napon is autogramokért és közös fotókért könyörögtek a bemutatóknak. Remek reklám volt a magyar csapatnak és Magyarországnak.
A világbajnokság második napján szereztük az első érmet. A férfi csapat speciáltechnika versenyszámban (ügyességi és akrobatikus törés) Csehországgal holtversenyben a harmadik helyet szerezte meg az ezüstérmes brazilok és az első helyezett Új-Zéland csapata mögött.
A harmadik napon a késő esti órákban Szalay Gábor a negyedik danosok számára kiírt egyéni formagyakorlat versenyszámban (amely a verseny legmagasabb kategóriájának számít) második helyezést ért el.
A győzelmet a lengyel Jaroslaw Suska szerezte meg.
Szalay lábtechnikája mindenkit elkápráztatott
|
Magyar versenyző még nem végzett ilyen előkelő helyen ebben a versenyszámban (első és második danosok között két éve Varsóban Kasza Péter és Nagyfügedi Hajnalka ért el második helyezést).
Szalay dinamikusan és hibátlanul bemutatott formagyakorlataival a közönséget ugyan a maga oldalára állította, a jelenlevő vezető mesterek szerint azonban a két versenyző a döntőben azonos szinten dolgozott.
Az értékelés során – úgy tűnik Suska hírneve és sokszoros világ- és Európa-bajnoki címe miatt – az elbírálásnál a lengyel versenyző javára billent a mérleg nyelve.
Szalay Gábor teljesítménye, tekintve a rendkívül erős mezőnyt és a teljesen eltérő felkészülési körülményeket, szinte hihetetlennek számít. Gábor, a magyar csapat legtöbb tagjához hasonlóan munka mellett készül és nagyrészt saját költségén kénytelen versenyezni, míg a lengyel válogatott gyakorlatilag profi státuszban tartja legjobbjait.
Magyarország az egyetlen ország volt a világbajnokság résztvevői között, amely nem részesítette semmilyen központi támogatásban ITF Taekwon-do harcművészeit. (Így a szövetség köszönet mond annak a néhány önkormányzatnak és cégnek, amely egy-egy versenyzőt tudott támogatott). Románia sportminisztériuma pl. szinte teljes egészében fedezi a külföldi versenyekre utazás költségeit, Lengyelország pedig kb. évi 150 ezer dolláros támogatásban részesíti az ottani ITF Taekwon-do szövetséget.
Ennek meg is látszik az eredménye.
Az utolsó napon, 31-én a férfi csapat sajnos két éremesélyt is elszalasztott. Küzdelemben csak hosszabbításban – és a vezető bíró kifogásolható ítéleteivel – maradtunk alul Romániával szemben; a csapat erőtörésben (ebben hagyományosan jók a magyarok) pedig nem sok hiányzott az aranyéremhez. Több rutin, több esély, magasabb ismertség kell, a tehetség és a tudás megvan a csapatban.
Érdekesség, hogy az egyéni erőtörést is magyar nemzetiségű versenyző nyerte, Incze Szilárd személyében, aki román színekben versenyez.
Maga a világbajnokság rendkívül jól szervezett volt, nem csak a német házigazdák okán, de az ITF évek óta jelentős erőket mozgat meg annak érdekében, hogy a nagy versenyek gördülékenyen és tervszerűen legyenek megrendezve. A szakmai színvonal nagyon magas, eredményeket elérni a sűrű mezőnyben csak egyre nagyobb edzésmunkával lehetséges – mondják a szakértők.
A magyar válogatott
Szabálymagyarázat:
Az ITF Taekwon-do formagyakorlat versenyszámában a versenyzők páronként küzdenek meg egyenes kiesési rendszerben, mindig egy szabadon választott és egy sorsolt gyakorlatot bemutatva. Az öt bíró az erőt, a légzéstechnikát, az egyensúlyt és a technikai kivitelezést pontozza.
A speciáltechnika versenyszámban öt különféle ugró technikával kell a rugós célpontot, illetve a törőlapot szabályosan eltalálni. Egyenes, fölfelé tartó rúgás (nopi chagi), köríves rúgás (dollyo chagi), forduló oldalrúgás (pandae yop chagi), forduló köríves rúgás (pandae dollyo chagi), repülő oldalrúgás
(nomo yop chagi). Egyenlő teljesítmények esetén a magasugráshoz hasonlatosan emelik a magasságot, vagy növelik a távolságot, azonban mindig csak egy kísérletet lehet tenni.
A célpont részleges behajlása 1, eltörése/teljes behajlása 2 pontot ér. Az eredményeket összesítik.
Ez egy igen látványos versenyszám, az ITF Taekwon-do egyik különlegessége.
Comments
comments