A kyokushin karate legnagyobb próbatétele sokak számára legendaszámba megy. Íme az egyik legértékesebbnek tartott Masuda-féle küzdelemsorozat krónikája. Hátborzongató részletek.
Akira Masuda 1991-ben, 29 éves korában teljesítette a legendás a 100 ellenfeles küzdelmet. A próbatétel krónikáját Sensei Stefanovics József jóvoltából ismerhetjük meg.
“Mikor majd megküzdök 100 emberrel, biztos elérek valamit. Hogy mit, azt nem tudom, de úgy gondolom: saját magam számára feltétlenül valami pluszt fogok adni. Most tele vagyok szorongással. Az eszem azt súgja: 99%, hogy lehetetlen megcsinálni”- Masuda Sensei ezt nagyjából egy hónappal a nagy próba előtt mondta.
Ez a beszéd még az önbizalomhiányt tükrözte, de a küzdelmeket megelőző napon már eltökélten szólt.
“Egész Japán lázban ég. Mivel még nem tudom, mire számíthatok, ugyanúgy szorongok. De, ha már idáig eljutottam, valahogyan meg akarom valósítani. Biztos, hogy ájulásig küzdeni fogok.”
A nagy napon Masuda fekete edzőruhában, fekete cipőben, hátán fekete sporttáskával, egyedül jelent meg a nagyteremben délután 1 óra 45 perckor. Az ismerősök és a nagyterem előtt gyűlni kezdő tanítványok mosolyogva “Yoroshiku onegaishimasu!”-szal köszöntötték. A várható megpróbáltatásokra utalt az akkoriban gyakran elhangzó “pokolbéli száz ellenfél ellen”-mondás.
Az alagsori öltözőben három banánt evett, árpateával öblítette le.
“Az előző egy hónapban egymásba folytak az edzések, és megváltozott a száz emberrel szembeni hozzáállásom. Hogy miért? Abbahagytam a nyavalygást, panaszkodást. Úgy érzem, nagy eredményt érek el.”
Délelőtt 2 óra 10 perckor egy dzsekit és még egy nadrágot felvéve 15 percet futott a kinti kis parkban. Amikor kimelegedett, ismét az öltözőbe ment.
Ettől kezdve arcán, ha csak kicsit is, de látszott a feszültség.
Akira Masuda Sensei
A tervezett kezdés ideje, 3 óra előtt pár perccel a kétemeletes dojóban (a szokásosnál) háromszor, négyszer nagyobb tömeg jelent meg. Fülledt volt a levegő.
Végre megjelent Masuda. Kis idő múltán belépett Oyama Sosai is, és az esemény elnökeként beszédet mondott.
“Tájékoztatok mindenkit, hogy Masuda Sensei száz ellenféllel egyedül fog megküzdeni. Ez még a miniszterelnökké válásnál is nehezebb feladat. Masudának szívből kívánom, hogy a megpróbáltatásokon túljutva, elérje a célját!”
A tiszta verseny érdekében kizárták Masuda klubjának, a Szaidzso (sibu) csapat tagjait.
“A küzdő felek teljes erővel harcoljanak! Kemény küzdelmeket várok!”- szólt a kezdés előtt Mas Oyama.
1991. május 19-e, délután 3 óra 30 perc volt.
Kezdetét vette Masuda magányos harca.
A kezdetek: 1-10. ellenfél
A kezdés nem tűnt keménynek. Az első mérkőzés döntetlennel végződött. A másodikat egy asikake kadancuki (alsó lábrúgás) -technikával nyerte meg a sensei, ezzel visszaszerezve az ipponkacsit.(vezetést). A végén nagyot fújt, ruhájából folyt az izzadság.
A harmadiktól a tizedikig, a 8 emberből hatnál ipponkachit ért el. A kiválasztott technikák olyan változatosak, mint egy balett mozgásanyaga.
Főleg a csudan mavasigeri – (középmagas forduló körrúgás) és a szempillantás alatt végrehajtott szeiken masakobusi (az igazság ökle) ereje bámulatra méltó.
A tanítványok között a csodálat hangjai röppennek fel.
A tizediket Denko Sekika Hidari dzsodan mavasigerijével (bal felső fordulórúgás) fekteti el. A legyőzött
ellenfelet megkérdezi: “Jól vagy? Minden rendben?”
Az első tíz párharcot így értékelte a rövid pihenőben Masuda:
“Gondoltam, beosztom az erőmet, ezért nem mozgok annyit. Eddig ez csak bemelegítés volt. Azt hiszem, az asikake-kadancuki, a csudan-mavasikeri meg a többiek jól sikerültek. Ha a mozgásom még simábbá válik, akkor rendben lesz minden.”
…
Indulatok: 51-60. ellenfél
Pihenő. Miközben a szétizzadt ruhát a dojo sarkában levette, így buzdította egyik ellenfelét, Matsuit:
“Addig csináld, míg ki nem fekszem. Mostanra elgyengültem.” Matsui nevetve biztatta: “A megmaradt erőd bőven elég!”
Masudának megsérült a bal karja. Ekkor 5 óra 4 percet mutatott az óra, mindossze 8 perc szünet után az ellenfelek folytatták a küzdelmet.