A 48 kilogrammos Csernoviczki Éva ragyogó teljesítményt nyújtva bronzérmet szerzett a párizsi világbajnokság nyitónapján.
Az Ippon Judo Tatabánya sportolója Mészáros Anett, Baczkó Bernadett és Karakas Hedvig után a negyedik magyar női judós, aki felállhatott a világbajnoki dobogóra.
Csernoviczki az örmény Arutyunyan ellen lépett elsőként szőnyegre, s a mérkőzést végig kézben tartva két intéssel meg is nyerte az összecsapást.
Még kevesebb problémát okozott a második körben a szenegáli Seydi, aki két intés után ipponnal kapott ki Csernoviczki Évától.
Tartottunk egy kicsit a nyolcaddöntőtől, ott ugyanis a hazaiak judósa, az U23-as Európa-bajnok, felnőtt Eb-bronzérmes Laetitia Payet következett. Két intéssel a magyar versenyző került előnybe, ám az utolsó perc közeledtével egy kicsit lanyhult a figyelme, amit Payet ki is használt, eldobta Csernoviczki Csaba tanítványát, az így kapott jukóval kiegyenlített.
A hosszabbításban már Csernoviczki Éva akarata érvényesült, a francia csak bontott és menekült, amit a bírók végül megelégeltek, s az újabb intés már a továbbjutást jelentette.
A negyeddöntőben a brazil vb-bronzérmes Sarah Menezes következik. A pekingi olimpián Csernoviczki Éva győzött, ám a brazil lány egyre jobb formát mutat, a vb-bronz óta négy Grand Slam-tornából háromszor dobogós volt… Sajnos igazolta is a hírét, pillanatok alatt ipponnal nyerve jutott be az elődöntőbe.
A tatabányaiak büszkesége elmondta, hogy a saját dzsúdóruháját a bírók túl keménynek találták, így egy másikat kellett felvennie, amely viszont túl nagy volt rá. „Az ujjam végéig ért a köpeny, még azzal voltam elfoglalva, amikor a brazil megfogott, nem tudtam kiszabadítani a kezem, és odavágott – mondta az MTI-nek. – Most kölcsönkértem egy lengyel lánytól az ő dzsudogiját, arra meg rá kellett még varratni a nevemet, szóval nem volt egyszerű…"
A vigaszágon a kínai Vu Sugen következett, akit 2008-ban Hamburgban ugyancsak legyőzött Évi, de a korábbiakból kiderült, ez nem feltétlenül jó előjel. Ezúttal azonban a magyar judós akarata érvényesült, három intés után vazarival nyerte a csatát, méghozzá hatalmas küzdelemben. Az utolsó másodpercekre nagyon elfáradt a tatabányai judós, de a szíve egyre vitte előre: pályafutásának első világbajnoki érmes meccsére!
A bronzéremért a belga Európa-bajnoki bronzérmes Van Snicket kellett legyőzni. Csernoviczki Éva mellett szólt, hogy eddigi két összecsapásukon ő nyert, ugyanakkor Van Snick pihentebben léphetett tatamira.
Fantasztikus meccset vívtak a felek, amelyet Csernoviczki Éva végig kézben tartott, két szőnyegszéli akcióért kapott két vazarival meg is nyerte pályafutásának eddigi legfontosabb csatáját! Mészáros Anett, Baczkó Bernadett és Karakas Hedvig után ő a negyedik magyar női judós, aki felállhatott a világbajnoki dobogóra…
Edzője és édesapja, Csernoviczki Csaba elégedetten nyilatkozott az MTI-nek: „Egyértelműen belülről indult mindkét akció, ehhez kétség sem fér. Ez a második judóruha már jó lett, bár nem értem, a sajátját miért érezték a versenybírók keménynek. Sportdiplomáciailag ebben is előre kell lépnünk, a színfalak mögött megkezdődött a harc az olimpiai kvótákért, kis nemzet vagyunk, Londonban biztosan nem lesz magyar bíró, így ahol tudnak, kicsit keresztbe tesznek nekünk. Évi ma kissé enervált volt, tegnap ugyanis szétszedték a szállodánkat, nem lehetett pihenni. Technikailag nem volt a topon, de jól megoldotta a meccseket, ezzel szerintem megvan a kvótája. A továbbiakban nyugodtabban készülhetünk.”
Csernoviczki Éva számos viszontagságról beszámolt az éremátadás után: „Hajnalban fél négy körül felébredtem, ráálltam a mérlegre, és kicsit aggódtam, hogy nem lesz meg reggelre a súlyom, tizenöt deka plusz volt rajtam. Aztán a kék judóruhámmal akadtak problémák, azt mondták, hogy túl kemény, pedig ugyanolyan ruha, mint a többieké. A meccsek előtt mindig átgondolom a megbeszélt taktikát, ez a brazil lány ellen nem sikerült, mivel a túl nagy kabáttal voltam elfoglalva, rá is ment a mérkőzés. Aztán szereztünk egy jobbat egy lengyel lánytól, abban már jól éreztem magam. Elmondhatatlanul örülök ennek a bronzéremnek.”
Ungvári Miklós a legjobb tizenhat között az azeri Karimov ellen búcsúzott, míg Burján Lászlónak csak egy meccs jutott a vb nyitónapján.
A nyitónapon tatamira lépő magyarok közül a 60 kilogrammos Burján László szerepelt a legkevesebbet, a svájci Michael Iten – akinek eddigi legjobb eredménye egy Világkupa-bronzérem volt San Salvadorból – ipponnal legyőzte az UTE U23-as Európa-bajnokát, így ő helyezetlenül zárta a világbajnokságot. A londoni olimpia kvalifikációs időszakából hátralévő nyolc hónapban igen nehéz feladat vár a magyar válogatott szép reményű 60 kilósára.
A világbajnokság második versenynapján egyetlen judósunk lesz érdekelt, a világbajnoki bronzérmes, kétszeres Eb-harmadik Karakas Hedvig. A Miskolci VSC reménysége az elmúlt hónapokban nem tudta megközelíteni korábbi kirobbanó formáját, a világranglistán is veszített pozíciójából, és néhány – gyengébbnek tartott – ellenfelének önbizalmát is növelte.
A sorsolás nem volt túlságosan kegyes hozzá, már az első meccse sem lesz könnyű a török Zehir ellen, utána pedig – a papírforma szerint – a franciák világbajnoki címvédője, Morgane Ribout következne. A sikeres szerepléshez bravúrra van szükség, fantasztikus lenne, ha éppen a világbajnokságon térne vissza Hédi a győztes útra.
Forrás: Judoinfo.hu
Comments
comments