Harminchét évvel ezelőtt, július 20-án éjjel meghalt a harcművészetek koronázatlan királya. Bruce Lee 32 évesen, befejezetlenül hagyta életművét, de maga után kitörölhetetlen nyomot hagyott. Ki volt ő? Meglepő tények a legendásan erős, gyors és filozofikus hajlammal is megáldott harcosról.
Amikor Bruce Lee, az
ember meghalt, megszületett Bruce Lee, a
legenda.
A tetőtől talpig realista harcművészből bálványozott világsztár, legyőzhetetlen hős és immár mindörökre megfejthetetlen mítosz keletkezett.
Szelleme eltávozott, de “varázsa” belopódzott rajongói szívébe, hogy egy régen élt titokzatos emberre emlékeztesse őket, aki életét korábban befejezte, mint ahogy elveiből bármit is megvalósíthatott volna, és aki valójában semmit sem szeretett volna kevésbé, mint azt, ami a halála után a személyével és harcművészetével kapcsolatban kialakult.
Lee 1973. július 20-án halt meg, s noha ennek már harminchét éve, a jelek azt bizonyítják, hogy egyéniségének és művészetének hatása az évek múlásával szinte mit sem csökkent.
A világméretű rajongótábor mellett egy sztárnak természetesen ellenségei is vannak, akik legalább olyan hatalmasak, mint ő, és akinek Bruce Lee – sajnos immár tehetetlenül – még halála után is az útjukban áll.
A legtöbb ember, aki hallott róla, igyekszik valamilyen álláspontot elfoglalni vele kapcsolatban: szereti, vagy gyűlöli. De ki az ezek közül, aki ismeri is őt? A nagyközönség csupán abból a néhány kalandfilmjéből tud róla, amelyeket röviddel a halála előtt készített, és – sorsát nem ismerve – korai alkotásoknak minősítette azokat. Felesége, barátai, mesterei, vagy tanítványai, vagy filmes munkatársai mindannyian jól ismerték mindennapi szokásait, és hibáit.
Lee első mesterével, Yip Man-nal
De vajon ki értette meg Bruce Lee-t és filozófiáját?
A róla szóló könyveket, magazinokat, illetve a vele készített cikkeket, riportokat és nyilatkozatokat olvasva állíthatjuk: sajnos nagyon kevesen senki…, és többen maguk is elismerik.
Ezért feltételezhetjük, hogy a harcművészetek első nagy reformátora – a régi kínai mesterekhez hasonlóan – titkai nagy részét magával vitte a sírba.
Bruce Lee életének fő műve az álatal kialakított harci stílus.
A JEET KUNE DO – jelentése: “a megtartóztató ököl útja”.
Bruce Lee szabad-egyéni (free-individual) harcművészete, amely az utcai (valós) harc metodikájával a lehetséges leghatékonyabb küzdelem kifejlesztését és hatékony alkalmazását célozza.
Nevét az úgynevezett megállító ütés, “a megtartóztató ököl” metodikájáról kapta, melynek lényege a támadás elhárítása azonnali ellentámadással: például ütés elől elhajlás, és az elhajlás közben villámgyors ellenütés – de a jeet kune do igazi célja már az agresszió megelőzése, a támadás indítása után közvetlenül az ellenfél harcképtelenné tétele, villámgyors és nagyerejű technikákkal.
Ez azonban a jeet kune dónak csupán egyik jellemzője, e név ugyanis valójában a világ leguniverzálisabb harcművészetét takarja.
A híres egy inch-es ütés demonstrálásaA jeet kune do leegyszerűsítve és a technikákat természetessé téve tulajdonképpen magába foglalja a létező összes harci rendszer valós harcban is alkalmazható mozgásait, nyugati és keleti eredetű elemeket tartalmaz.
Ez a harci forma az Egyesült Államokban jött létre, és a hagyományos keleti harcművészeteket nem tartja alkalmasnak elsődleges funkciójuk betöltésére.
Neve: Bruce Lee (kínai neve: Lee Yuen Kam) Születési éve, helye: 7940. San Francisco (Egyesült Államok) Anyja neve: Grace Lee Állampolgársága: amerikai Anyanyelve: a kínai déli (kantoni) dialektusa az angol hongkongi dialektusa Testvérei: Peter, Robert (fiúk), Agnes, Phoebe (lányok) Vallása: római katolikus Iskolái: Saint Francis XaWer College, (Xavirl Szent Ferenc Kollégium), Hongkong La 5a//* College, (La Sail* Kollégium), Hongkong Ed/ion Technical Vocational School, (Edl$on Technikai Főiskola), Seattle, USA Unlvenlty of Washington, (Washington Egyetem, filozófia szak, négy év, C kategória) Seattle, USA Katonaság: néhány hónapig a vietnami háború idején, (1964) sorkatonaként az amerikai hadseregben Felesége: Linda Lee (Emery), svéd származású amerikai állampolgár Gyermekei: Brandon (1965), Shannon (1969) Lakóhelyei: San Francisco (1940-41), Hongkong, Kowloon City (1941-58), San Francisco (1958), Seattle (1958-64), Oakland (1964-65), Los Angeles (1965-71), Hongkong, Kowloon City (1971-73). Magassága: 163 cm Testsúlya: ítb. 60 kg Foglalkozása: szabad és kreatív harcművész, filozófus, filmszínész, producer Rendfokozata: (a harcművészetekben): nincs, elutasította a fokozatokat |
Bár Bruce Lee halála előtt néhány évvel már sikereinek csúcsán volt mind a film, mind a küzdőművészet területén, viszonylag kevés kézzelfogható örökséget hagyott maga után.
Mindaz, ami filmszínészi pályafutása után maradt: négy teljes és egy húszperces, befejezetlen film, több tucat tv-sorozatban epizódszerepek, továbbá jónéhány nyomtatásban megjelent, illetve magnószalagon őrzött interjú.
Küzdőművészeti munkásságáról kevés írásos dokumentumot hagyott hátra. Közvetlenül halála előtt egy könyvön dolgozott, mely az általa alkotott küzdőművészet, a jeet kune dóval kapcsolatos gondolatait tartalmazta volna.
Ez a könyv a jeet kune do Taója: Lee küzdőművészetéből nemcsak fizikai mozgások rendszerét, hanem jórészt a Zen-buddhizmusból táplálkozó filozófiát is felölelte.
E kettő ötvözete – Lee szerint egymástól elválaszthatatlan egysége
– a Tao.
Ez összefoglalása lett volna életművének, a sok kötetnyi feljegyzésnek és írásnak, melyeket Lee az utolsó éveiben készített.
A klasszikus páros: Lee és Chuck
Bruce Lee halála után özvegye, Linda Lee irányította e kötetek szerkesztését – a Tao 1976-ban jelent meg az USA-ban, s azóta a világ több országában.
Mégis, e viszonylag kevés eredeti forrásanyag is szinte kiapadhatatlan mennyiségű információt, gondolatot közöl Lee-ről, a “kung-fu királyáról”.
Bruce személyiségével, kiváló fizikai adottságaival tovább fejlesztette, formálta, befogadhatóvá tette a kung-fu-t.
10 meglepő tény Bruce Lee-ről
1. A családja lánynevet adott neki
Sosem hívták otthon Bruce-nak. Inkább a becenevén szólították, vagyis Sai Fon-nak, ami egy lánynév, és annyit tesz: Kicsi Főnix. A szülei azt hitték, hogy a rossz szellemek nem kedvelik a fiúkat a családban, mert az elsőnek született fiú még csecsemőkorában meghalt. A Bruce nevet egy nővér adta neki abban a San Fransisco-i kórházban, ahol született. Az apja vándorszínészként kereste a kenyerét, és éppen úton volt, a nővér pedig – a legenda szerint – ezzel szerette volna elkerülni a félreértéseket a kínai származás, de amerikai születési anyakönyvi kivonat miatt.
2. Német ősei voltak
Bruce amerikainak is csapnivaló volt, hiszen anyai ágon a nagyapja félig német volt.
3. Sosem vesztett
Illetve csak egyszer: 13 évesen. Emiatt kezdett el harcművészetet tanulni egy Wing Chun mestertől, Yip Man-tól. Mikor a többi tanítvány megtudta, hogy Bruce nem is igazán kínai, kiközösítették és Yip Man magánórákat adott neki.
4. Rossz tanuló volt
Sosem érdekelte a tudomány. Az általános iskola befejezése után Bruce-t a La Salla College-be vették fel, amely Hong-Kong egyik angol nyelvű középiskolája volt – csak fiúknak. Bomlasztó magatartása miatt aztán ki is rúgták. Miután szülei másik iskolába íratták, folyamatosan utcai verekedésekbe keveredett.
5. Jó táncos és bokszoló volt
Legalább annyira keményen tanult táncolni, mint kung-fuzni: 18 évesen megnyerte az 1958-as hong-kongi Cha Cha Bajnokságot. Ugyanebben az évben kiütéssel győzött a Box Kupán, Hong-kongban.
6. Filozófia diplomája volt
Annak ellenére, hogy a tudomány nem izgatta túlságosan, azért esze még volt… A Washington Egyetemre járt, filozófiából diplomázott. Szakterülete a harcművészetek filozófiája volt. A koleszban harcművészetet tanított, ebből tartotta fent magát. Később ki is rúgták emiatt, mert megnyitotta saját iskoláját.
7. Aki kihívta, a lábával topogott
Miután híres lett, egy csomóan hirtelen meg szerettek volna mérkőzni vele. Ennek állítólag az volt a módija, hogy az ember a közelében dobogni kezdett a lábával. Hírneve akkor szárnyalt igazán, amikor kiderült: nincs nála jobb.
8. Bivalyerős volt
1964-ben egy karatebajnokságra hívták Long Beach-re, Kaliforniába. Ott mutatta be először a híres egy inch-es ütését. A szemtanúk szerint az ilyen közelről mért ütés is hátrarepítette az ellenfelet.
9. Borzasztó gyors is
Nála kezdték el alkalmazni, hogy kilassítják a verekedős részeket, hogy mindenki lássa, mit is csinál.
10. Halála után még játszott a filmjében
A Game of Death (Halálos játék) című filmét forgatta, amikor váratlanul meghalt. Erre a stúdió átírta a forgatókönyvet, miszerint megrendezte a halálát, hogy átverhesse a maffiát. a filmbe meg bevágtak egy részt a temetéséből – az igazi temetéséből, nyitott koporsóval. |
————-
Híres Bruce Lee Idézetek:Ha biciklivel indulsz valahová, nem
Híres idézetekNem nyomhatod le mindkét pedált egyszerre, mert felborulsz. Haladni csak úgy lehet, ha az egyik pedált nyomod, a másikat elengeded. Nyomás és elengedés együtt: ez a haladás titka.
…
Nagy hiba előre számítgatni egy küzdelem kimenetelét, nem arra kell gondolnunk, hogy vajon győzünk-e, vagy sem. Hagyjuk a dolgokat természetesen folyni. A mi feladatunk, hogy ütünk a megfelelő pillanatban.
Légy olyan, mint a víz: kemény és lágy, de tudni kell, mikor kemény és mikor lágy.
…
A konfliktusok megoldásának módszere nem a frontális ütközés, hanem haladás a konfliktusok mellett, miközben megtanuljuk azt kezelni, s lassan magunk mögött hagyni.
…
Az igazságot a sablonokon túl leled meg…