Szeptember 19-én, Győrben, a KO Gladiator – Rybnik mérkőzéssel rajtol a BoxingONE Championship – amatőr csapatbajnoki liga őszi szezonja, amely bajnokságban már öt közép-európai ország, Magyarország, Szlovákia, Lengyelország, Csehország és Koszovó érdekelt. A bajnoksággal kapcsolatos változásokról kérdeztük a BoxingONE egyik megálmodóját, Bolla Szilárdot.
– Hamarosan elrajtol a BoxingONE őszi szezonja. Mi változott a korábbi kiírásokhoz képest?
– Az elmúlt két szezonban mindig volt valami módosítás a kiírásban, most is 3-4 fontos, a jövőbe mutató változást eszközöltünk. Először is, ami talán a legfontosabb: egy új ország csapatának nevezését fogatuk el, ez pedig Koszovó. Júliusban már volt egy próbarendezvény, ahol megtapasztalhattuk, milyen színvonalon tudnak ők rendezni, illetve milyen erős csapattal állnának fel a BoxingONE ligában. Megfelelőnek találtuk őket, és mivel már az előző szezonokban is jelezték, hogy szeretnének csatlakozni, örömmel fogadtuk a nevezésüket.
– Változás, hogy a BoxingONE bővülésével más lesz a lebonyolítási szisztéma…
– Valóban, ahogy bővül a liga úgy kell a szabályokat és kondíciókat is alakítanunk. Az új rendszerben területi alapon szerveztük a résztvevő csapatokat, az “A”-jelű északi-csoportba tartozik a Rybnik, a Prostejov és a K.O. Gladiátor, míg a “B”-jelű déli-csoportban versenyeznek a koszovóiak, a Debrecen és a Kecskemét. A csoportokon belül körmérkőzések döntik el melyik két csapat megy tovább az elődöntőkbe – a harmadik kieseik – és a fociból ismert szisztéma szerint az egyik csoport első helyezettje játszik majd a másik csoport második helyezettje ellen a döntőbe jutásért. Így alakul majd ki a december 19-i nagydöntő párosítása.
– A csoportgyőztesek lesznek majd az elődöntők házigazdái?
– Jelen állás szerint sorsolással döntjük el, hogy ki rendezheti majd az elődöntőt, míg a finálé valószínűleg semleges helyszínen, Budapesten kerül lebonyolításra.
– Milyen változások lesznek még?
– Mint azt már említettem egy új csapattal, egyben egy új országgal bővült a BoxingONE mezőnye, így már öt ország képviselteti magát a bajnokságban, illetve mindenképpen szeretném kiemelni a bíróküldés szabályaiban beállt változásokat is. A mindenkori két hazai bíró mellett, két semleges – a BoxingONE által delegált – és egy a vendégcsapat által megnevezett bíró gondoskodik arról, hogy véletlenül se fordulhasson elő igazságtalanság a ligában. Ez talán költségben és szervezésben egy kicsivel több odafigyelést igényel, de minden csapat egyetértett abban, hogy csak így érdemes versengeni. A kieséses rendszernek köszönhetően könnyebb új csapatoknak csatlakozni a bajnoksághoz és nem utolsó sorban így emelni tudjuk a tétet és a motivációs juttatásokat.
– Az eddig befejeződött szezonokból milyen tapasztalatokat vontak le a szervezők a liga jövője, és fejlődési irányvonalát illetően?
– Mindenképp hasznos tapasztalatokat szereztünk az eddigiek folyamán. Az tisztán látszik, hogy a klubok, és a sportolók egyéni fejlődésére is nagyon jótékony hatással van egy folyamatos erőpróbát jelentó régiós bajnokság. Ennek okát nem kell ecsetelnem. Az ökölvívók nem csak a hazai versenyeken megszokott, és jól ismert ellenfelekkel szemben lépnek ringbe, hanem ismeretlen, kiszámíthatatlan riválisokkal szemben is bizonyítaniuk kell. Talán az előző szezon volt az, amikor már az országos szakszövetségek is felfigyeltek a BoxingONE-ra, és örülünk neki, hogy jó kezdeményezésnek tartják. Az a célunk, hogy a régióban összefogjuk az ökölvívást, és egy nagyon erős regionális ligát hozzunk össze.
– A bajnokság során többször volt rá példa, hogy profi mérkőzések is helyet kaptak a programban.
– A mostani szezonban is marad ez az irányvonal. Vannak olyan bajnoki fordulók, ahová érdemes rászervezni hivatásos küzdelmeket, mert a helyi csapat olyan színvonalon szervezi meg a rendezvényét, míg vannak olyanok, ahol ez nem térülne meg. Az elődöntőkre, döntőre mindenképp tervezünk profi ökölvívó mérkőzéseket is.
– A BoxingONE ma már egy öt országot érintő igazi közép-európai bajnokság. Mégis, mint üzletembert kérdezem, gazdaságilag is érdemes az amatőr ökölvívásba fektetni?
– Nagyon bízunk benne, hogy igen, ezért is szervezzük a BoxingONE-t ennyire komoly alapokon. Tudom, hogy még nagyon sok éven át tenni kell bele az energiát, de mi egy régiós kitekintésben gondolkodunk. A világon mindenütt kihasználják az ökölvívásban rejlő lehetőségeket, itt nálunk ebben még lehet fejlődni. Abban bízunk, hogy ez pár éven belül gyökeresen megváltozik, és a BoxingONE mögé azonos értékeket valló támogatói bázis párosul, mivel a “fair play” és a minőség a gazdasági élet számára is vonzó lehetőséget teremt.
– A világon mindenütt a televíziós támogatáson áll, vagy bukik egy sportvállalkozás sikere…
– Nyilvánvaló, hogy az ökölvívás a televíziók nélkül nem az az ökölvívás, amit mi szeretnénk. De hogy ha ránézünk a reklámpiaci változásokra, akkor látnia kell mindenkinek, hogy a digitális televíziózás terjedésével a 20-30 másodperces spotoknak egyre kisebb jelentőségük lesz. Csak egy gombnyomás, és reklámblokkok nélkül nézhetjük majd végig a filmet. Így viszont a sportesemények által nyújtott felületek felértékelődnek, hiszen például egy bokszgálán folyamatosan a képernyőn van a reklámozó.
– A BoxingONE mérkőzéseit ősszel is figyelemmel tudja majd követni a magyar sportrajongó?
– Természetesen, hisz Magyarországon a SportKlub sugározza a mérkőzéseket továbbra is, felvételről, de természetesen tárgyalunk arról, hogy a döntőt, ami egy nagyobb gálarendezvény lesz, élőben lehessen figyelemmel követni.
Friss híreket, versenynaptárt, és egyéb információt a BoxingONE Championship bajnokság hivatalos oldalán, a boxingone.com címen lehet találni.