A harcművészek világában háromféle tanítómester létezik. Aki túl hamar, aki túl későn, és aki a két végpont közötti tempóban lépteti új övfokozatra a tanítványát. Most azokkal foglalkozunk leginkább, akik könnyedén adogatják az újabbnál újabb öveket, mert talán a mai világban sajnos erre vágynak többen.
Aki túl gyorsan szerez meg egy övet – az annak a bizonyos színnek megfelelő készségek (hozzáállás, tudás, ügyességi szint, stb.) nélkül –, az nem csak az adott személynek, de magának a harcművészeti stílusnak is rosszat tesz. Az egyik külföldi szaklapnál összegyűjtötték az idő előtti kinevezések négy legfőbb ártalmát – mutatjuk, mik azok.
1. Más tanulók munkája elértéktelenedhet
Ha valaki magasabb övfokozatot kap annak ellenére, hogy nem tett meg érte meg mindent, ami a szintlépéshez valójában kellett volna, azt más tanulók is észre fogják venni. Ők úgy érzik majd, hogy a munkájukat nem becsüli meg a mesterük, akiről végül mindenkinek rossz véleménye lesz. Extrém esetben a tanulók elveszíthetik a lelkességüket, motivációjukat is.
2. Nem csak a mester, de az egész rendszer megítélése is károsodhat
Ha a harcművészek övfokozata nagyobb tudást, tapasztalatot és ügyességi szintet mutat, mint ami a valóság, akkor nem csak a mester, de az egész dojo/szervezet/akadémia hírneve is romba dőlhet. A tanítványok a mester tükörképei, tehát minden, amit tesznek (akár a dojón kívül, akár azon belül), a mester iránymutatása alapján teszik. Nem kell ecsetelnünk, hogy mekkora felelősség nyugszik tehát a vállukon, ezért fontos, hogy a tanítványaik a megfelelő oktatásban részesüljenek, hogy valóban kiérdemeljék azt a bizonyos övet.
3. A tanítvány megalázottnak érezheti magát, ha egy versenyen nem tudja azt a szintet “megütni”, amit elvileg már elsajátított
Bár már jó ideje tudjuk (főleg a lelkes fightermagazin.hu olvasók), hogy a karatéban nincs helye az egónak, nincs annál nagyobb megaláztatás, amikor valakit egy nálánál (látszólag) alacsonyabb szintű versenyző ver meg. Azért használtuk a “látszólag” kifejezést, mert az is lehetséges, hogy az ellenfél sokkal nagyobb ismeretanyag birtokában van, mint amit az övének színe jelez. Ez a mestere hibája is lehet – ez pedig a másik véglet.
4. Az öv elveszítheti valódi értékét
Az öv színének rengeteg értéke és jelentése van. Egyáltalán nem jogos az, hogy valaki mondjuk négy év után kap fekete övet, míg másoknak ehhez tíz évet kell edzeniük.
Annak eldöntése, hogy ki jogosult új övfokozatra, meglehetősen nehéz és szubjektív, de pár dologhoz jó, ha tartjuk magunkat. Az alábbi ábrák kissé megkönnyíthetik a dolgunkat:
Meg kell jegyeznünk, hogy vannak kirívó esetek. A világhírű MMA harcos, Josh Barnett például úgy kapott BJJ-s fekete övet, hogy brazil jiu jitsus edzésmúlttal egyáltalán nem rendelkezett, de catch wrestling-es háttere miatt fekete öves BJJ-seket vert meg egy versenyen – más kérdés, hogy egy valódi fekete övesnek nem csak harcolni kell tudnia.