Mostantól nem csak amatőrök, de híres, profi bokszolók is részt vehetnek az Olimpián, Rio de Janeiróban, ezt az őrületes hírt maga a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (AIBA) jelentette be nemrég. A legtöbb profi ökölvívó ellenzi ezt: Mike Tyson és David Haye is a haját tépte a hír hallatán.
A szervezet elnöke, Ching-Kuo Wu szerint a szervezet 88 főjéből 84-en támogatták az ötletet, amely szerint hivatásos profi ökölvívók is versenybe szállhatnak az olimpiai érmekért. Erre az eddigi történelmünk során soha, egyszer sem került sor, de ez augusztus ötödikétől megváltozik.
„Az olimpián a legjobbaknak kell szorítóba lépniük, függetlenül attól, hogy profik vagy amatőrök. Sportágunk jóval piacképesebb lesz így, hogy még jobban a média érdeklődésének homlokterébe kerül.” – mondta Dr. Csötönyi Sándor, a MÖSZ elnöke.
Ching-Kuo Wu elmondta, “a 28 olimpiai sportág közül 27 már bebocsátotta a profikat, sokáig már az ökölvívás sem dacolhat az idők szavával, behozhatatlan versenyhátrányba kerül, ha maradi taktikát folytat.”
26 kiadó hely van még az Olimpiára, ezért 286-an fognak versenyezni júliusban, Venezuelában, de 40 éves kor felett senkit sem engednek be a szorítók közé. Megsúgjuk, amire mindenki gondol: igen, Vladimir Klicskó is 40 éves, tehát akár őt is beengedhetik az amatőr bokszolók közé.
Ez a húzás első lépésre őrültségnek hangzik, hiszen ez egyáltalán nem fair az amatőrökre nézve, de azért léphet mégis életbe, mert így az egész világ az olimpiai ökölvívásra koncentrál majd.
Mike Tyson – aki amatőrként 1981-ben és 1982-ben aranyérmet nyert a juniorok olimpiájában –, egyenesen nevetségesnek nevezte az AIDA forradalmi újítását:
“Nevetséges, abszolút hülyeség, ráadásul némelyik profi bokszoló tuti ki fog kapni egy amatőrtől. Ebben biztos vagyok.” – mondta a 49 éves élő legenda. Ebben azért hisz, mert az Olimpián csak három menetet engedélyeznek, a profik pedig 12 menethez szoktak hozzá.
Egy másik ökölvívó kiválóság Carl Frampton szerint az amatőr és a profi boksz két külön világ. Az AIDA szóvivője szerint ez nem igaz:
“Az olimpiai ökölvívás már évszázadok óta létezik, ezért a profik dolga, hogy alkalmazkodjanak, és nem pedig fordítva.”
Ching szerint “ökölvívás csak egy van, legyen az amatőr vagy profi, és folytatni kell az egységesítést, amelynek legfőbb állomásai a fejvédő sutba dobása, a háromszor három perces menetekhez való visszatérés és a tízpontos profi pontozás átvétele volt.”
Az amatőr ökölvívásból rengeteg világsztár lett később profi világbajnok, többek között így lett hivatásos ökölvívó Muhammad Ali, Joe Frazier, George Foreman, Lennox Lewis, Oscar De La Hoya és bizony Vladimir Klicskó is.
Egy magyar vonatkozású jó hírünk is van: Csötönyi Sándornak AIBA és a bíróbizottság vezetői megígérték, hogy magyar bíró is dolgozhat az olimpián, Juhász Roland személyében.