Március utolsó hétvégéjén rendezik meg Rákoskeresztúron a WTKA Open Európa Kupa Nemzetközi Harcművészeti Bajnokságot. Ezen bemutatkozik majd a Sei-do full contact karate, a magyar "erőkarate" is.
A Sei-do Karate irányzatot Feja Tibor 1993-ban hozta létre, és mostani, sikeres debütálás után már az októberi WTKA világbajnokságon is szerepelhet a versenyszámok között.
A mostani verseny
A WTKA Open Európa Kupát március 26. és 28. között Budapest tizenhetedik kerületében, az Újlak utcai sportiskolában rendezik.
A külföldi csapatok már szerdától érkeznek – az orvosi vizsgálatokra és a mérlegelésre pénteken kerül sor – jelentették be a verseny szervezői a Sportok Házában tartott sajtótájékoztatójukon.
A verseny szombaton kezdődik – egész nap a selejtezők zajlanak, este pedig ünnepélyes gálaműsor várja az érdeklődőket.
A gálán ringbe lép a kerület négy kiemelkedő versenyzője is: Szebelédi Renáta profi kick-boksz világbajnok, Szebelédi Richárd amatőr világbajnok, profi magyar bajnok, Oláh János többszörös kupagyőztes és Nemesapáti Norbert amatőr világbajnok is.
Vasárnap már az elődöntőké és a döntőké lesz a főszerep, de ebéd után, 13:00 órakor az iskola előtti parkban harminc újdonsült bajnok és Rózsahegyi Péter egy-egy facsemete elültetésével életre hívja a “Bajnokok fasorát” is.
A szervezők bíznak abban, hogy évről-évre gyarapítani tudják majd a facsemeték számát, illetve tervezik egy meditációs kerttel egybekötött küzdősport szentély felhúzását is a területen.
——————————–
Szabályok és részletek
Szabályok a Full-contact Karate küzdelmi szabályaihoz:
a küzdelem 5x5m es boxringben zajlik,megegyezik a kyo knock-down küzdelmi szabályokkal + nincs figyelmeztetés a tolásért és az alkartámaszért – hiszen ringkötél van és nem tud kilépni mint a tataminál.
Egy meneten belül 3x számolnak valakire tko, ha a 3 menet alatt a 4. számolás jelenti a tko-t.
Menetidő 3x 2 perc felnőtteknél, junior és gyerek 3×1,5p.
Védőfelszerelés: sípcsontvédő(lábfejes vászon), suspenzor, fogvédő, bandázs a kézen, nőknél mellvédő. Karate-gi az öltözék.
A versenyzők a ringbe lépéskor OSU-val meghajlással “beköszönnek, majd ugyanígy tesznek először a vezetőbíró felé, majd a pontozó bírók felé. Rászámolásnál a fehér sarokban vár a másik versenyző. Számolás minden esetben 8-ig történik minimum, ezalatt az idő alatt kell eldönteni, hogy a versenyző tudja e folytatni a harcot. Ha igen, kezek küzdelmi tartásával-ráfeszítéssel és tekintettel – OSU kíséretében jelezni kell a bíró felé, hogy harcra kész. Fejrúgás-ippon esetén nem áll le a mérkőzés ha nem rendül meg az ellenfél.
A mérkőzés véget érhet pontozással, KO győzelemmel, ill. az ellenfél feladásával.
Szabálykiegészítés a full-contact karate küzdelemhez:
Küzdőtér:a küzdelem 5x5m es boxringben zajlik,
Technikák:
Technikáiban megegyezik a kyo knock-down küzdelmi szabályokkal + nincs figyelmeztetés a tolásért és az alkartámaszért – hiszen ring kötél van és nem tud kilépni az illető mint a tataminál.
Ütés fejre nincs. Lábsöprés – ashi barai van. Minden rúgás engedélyezett testre és fejre. Térdhasználat közben fogás nincs. Comb támadható térddel, köríves rúgásokkal valamint a kéz ütőfelületeivel.
Gyerek és kadét korcsoportoknál : tilos a hiza geri, mae geri és yoko geri fejre!
Rászámolás:
Egy meneten belül 3x számolnak valakire tko, ha a 3 menet alatt a 4. számolás jelenti a tko-t. A bíró minden esetben 8-ig elszámol, 8nál jelezni kell, hogy erős a versenyző-minden rendben és folytatni akarja a harcot!
Menetidő:
Menetidő3x 2 perc felnőtteknél, junior és gyerek 3×1,5p.
Pontozás: minden menetet külön pontoznak a bírák, menetenként nyerni kell! 10-9-es pontozás van, rászámoláskor levonás a menet végén, annyiszor 1 pont ahányszor rászámoltak az adott menetben. A végeredmény a 3 pontozó bíró 3 menet alapján adódik össze, egy supervisor-ellenőr is értékel-döntetlen esetén ő dönt, hogy melyik versenyző a győztes( a pontozó lapja alapján). Döntetlen és hosszabbítás nincs!
Védőfelszerelés:
sípcsontvédő(lábfejes vászon), suspenzor, fogvédő(nem kötelező), bandázs a kézen, nőknél mellvédő.
Öltözék:
Karate-gi az öltözék(fehér vagy fekete)
Etikett:
A versenyzők a ringbe lépéskor OSU-val meghajlással “beköszönnek, majd ugyanígy tesznek először a vezetőbíró felé, majd a pontozó bírók felé. Rászámolásnál a fehér sarokban vár a másik versenyző. Számolás minden esetben 8-ig történik minimum, ezalatt az idő alatt kell eldönteni, hogy a versenyző tudja e folytatni a harcot. Ha igen, kezek küzdelmi tartásával-ráfeszítéssel és tekintettel – OSU kíséretében jelezni kell a bíró felé, hogy harcra kész.
Figyelem! Fejrúgás-ippon esetén nem áll le a mérkőzés ha nem rendül meg az ellenfél.
A mérkőzés véget érhet pontozással, KO-győzelemmel, ill. az ellenfél feladásával.