Amerikai utazásom elsődleges célja a szakmai fejlődés volt, így nyugodtan mondhatom, hogy az Athletes’ Performance főhadiszállásán töltött 2 hét óriási tapasztalatot jelent szakmai téren.
Mi is az Athletes’ Performance? Nehéz megfogalmazni egy mondatban. Egy zseniális edző víziója; egy koncepció, ami az etikus (doppingszer nélküli) és maximális hatékonyságú edzést tűzte zászlajára; a megalkuvás nélküli minőségre törekvés; a teljesítményfokozás csúcsa; egy tökéletes (ha egyáltalán van ilyen) és átfogó rendszer. Nem csak sportolóknak, hanem mindenkinek szól, mivel elvekről van szó.
Úgy gondolom egy ilyen képzésre meg kell érnie a résztvevőnek. Én sem bánom, hogy nem 2 évvel ezelőtt jutottam el ide, nem mindegy, hogy milyen alapokkal érkezünk, hogy a rengeteg információból összeálljon a kép.
Az AP jelmondata Every Day Is Game Day! És ez kivétel nélkül igaz minden emberre, nem csak a sportolókra. Az edzések ebben a szellemben zajlanak és erre épül a koncepció is. Felkészíteni az embereket a mindennapi élet kihívásaira. A sportolóknál elsődleges cél a sérülések csökkentése mellett a maximális teljesítményfokozás és a produktív sportolói karrier kitolása 2-3 évvel (hogy mennyire fontos ez egy sportoló életében azt hiszem nem kell magyarázni). A koncepció 4 területre koncentrál:
- Edzés
- Regeneráció
- Táplálkozás
- Mindset (gondolkodás, motiváció)
Természetesen minden területen professzionális szakember gárdával dolgoznak.
Az alapító Mark Verstegen, aki számos könyvet és dvd-t jelentetett meg a különböző sportolók teljesítményfokozásáról, de pl a Core Performance könyve mindenkinek szól.
A Performance Mentorship programjuk 4 szintből áll, minden szint egy 5 napos képzést takar. Én most PM Phase 1-2-n vettem részt.
A phoenix-i létesítmény az első AP bázis, az elmúlt években azonban már további 4 hellyel bővült a sportközpontjaik száma.
Maga a létesítmény a sportolók tökéletes kiszolgálásáról szól. Hosszú lenne leírni mi minden található itt, maga a terem felépításe is különleges (legalább is hazai szemnek), Keiser erőkeretek mindenhol (rajta TRX is
), Keiser Functional Trainer, szabadsúlyok, kettlebellek, súlyemelő platformok, manual terápiás részleg, cardio rész (ezt inkább az aktív regenerációhoz használják, kivéve a VersaClimbert, ami elég komoly kihívás).
A programok során a legtöbbet használt eszközök a mini band és a medicinlabda voltak, meg a hevederek az ellenállásos edzéshez.
Nyugodtan kijelenthetjük, hogy egy létesítmény felszerelése ezekkel az eszközökkel semmivel sem kerül többe (sőt!), mint felszerelni izolált gépekkel (mint, ahogy ez pár hónapja történt a debreceni utánpótlás labdarúgó központban).
A teremből kifelé menet egyből magadhoz tudod venni az igényeidnek megfelelő shake-t. A konyha természetesen a sportoló céljainak meghatározott főételt készíti el, amit táplálkozási szakértő állít össze. Mi is minden nap megkaptuk a listát, amiről tudtunk választani (tápanyagösszetétel, kalória szám feltüntetve).
Kint hidegvizes (inkább jéghideg) medence, amit egy-egy megterhelő edzés után egyből igénybe vesznek a sportolók. Én derékig merészkedtem, az is elég volt:) De az élettani és a regenerációt gyorsító hatása tudományosan igazolt.
Lényegében a koncepció alapelemei bárhol megvalósíthatóak egy jó szakember vezetésével és ez a zseniális a dologban. Mi edzők kaptunk egy elvrendszert, amit bárhol tudunk használni.
A robbanékonyság fejlesztéséhez pl a falat használtuk (azért az a legtöbb sportlétesítményben adott), de hogy hogyan az a nem mindegy.
A programok alapja az FMS tesztelés, erre épül a bemelegítés egyénre szabott része a pillar prep.
Külön szisztémája van a bemelegítésnek, hihetetlenül profi, a végére azt érzed, hogy robbanásra kész a tested, amiről valójában szólnia kellene a bemelegítésnek.
A tavalyi Functional Training Summit után én is elkezdtem használnia a sportolóimmal a mini band gyakorlatokat, de igazából most került minden a helyére. Mit, mikor, hogyan, a szisztéma a lényeg, mint mindenben, amit az AP használ. Ha valaki kérdezett valamit, hogy ezt miért pont így csináljuk és miért az edzésnek ezen fázisában, akkor jött a válasz, hogy teszteltük és így sokkal hatékonyabb.
A tesztelésről jut eszembe az AP épület mellett van a Core Performance főhadiszállása, oda is bevittek minket, ott folyik a kutató munka. Eszközöket, programokat tesztelnek, figyelik a legújabb kutatásokat és azokat beépítik a rendszerükbe (de csak miután ők is tesztelték).
Nagyon profi edzőkkel dolgozhattunk együtt, volt aki kínai olimpikonok felkészülését segítette több sportágban is, nagyon tanulságos volt az előadása (az egy külön blogot is megér).
Jó volt hasonló gondolkodású edzőkkel beszélgetni, nem gondoltam volna, de Svájctól Ausztrián át Olaszországig midenhol ugyanaz a probléma, nagyon nehéz az új, haladó dolgokat bevezetni és meggyőzni a régi motorosokat a szakmában, hogy van jobb módszer, mint a 20 évvel ezelőtti. Azóta a gyerekanyag, meg az igények is rengeteget változtak és ami jó volt 20 éve ma már kevésbé.
A Sturm Graz gyógytornászában (CrossFit edző is!) egy olyan fiatal szakembert ismertem meg, akivel tényleg együtt tudtunk gondolkodni és életre szóló barátságot is kötöttünk.
Az Athletes’ Performance egy család, ami olyan edzőkből áll, akik elkötelezettek abban, hogy a legjobb tudást adják a sportolóiknak és elkötelezettek a folyamatos fejlődés mellett.
Jó érzés ehhez a közösséghez tartozni, most már csak abban bízom, hogy lesz olyan profi csapat ahol igényt tartanak erre a szisztémára is (ha már a német válogatottnak megfelel)
Comments
comments