Mint minden sportágban, a küzdősportokban is az év eleje az alapozásé. A budomagazin.hu két különböző harcművészet dojóját kereste fel, hogy feltérképezzük: hogyan készülnek a harcosaink a 2005-ös év feladataira. Taekwon-do és eskrima az ajtók mögött.
Két teljesen eltérő stílus, két teljesen eltérő szabályrendszer. Az egyik olimpiai sportág, nagy múltra visszatekintő országos szövetséggel, a másik egy nálunk még új, fejlődő irányzat, gyarapodó népszerűséggel.
Donát Marcell szövetségi kapitány
|
Első állomásunk a magyar WTF taekwon-do válogatott edzése. A Hermina úti edzőterem és környéke mostanság minden este tompa puffanásoktól hangos: a válogatott keret tagjai bizony nem kímélik az ütőpajzsokat. Itt az avatatlan látogató számára is hamar nyilvánvalóvá válik: komoly munka folyik az edzőteremben.
Nem véletlenül, Donát Marcell szövetségi kapitány tanítványai előtt több nemzetközi megmérettetés áll az idei évben (Ezekről bővebben itt olvashat: A szövetséggel elnökével
készített interjúnk.)
A szövetség szűkös költségvetése miatt idén nem Dunavarsányban zajlik az edzőtáborozás, hanem napközis rendszerben – napi két edzéssel – itt, a küszöbön túl folyik a felkészülés.
– Minden rosszban van valami jó. A reggeli fizikális és esti technikai tréning között a srácoknak van idejük elintézni ügyes-bajos ügyeiket, és tanulmányi feladataikat sem kell elhanyagolniuk – mesélte Donát lapunknak a különbség napos részleteit.
Történelmet írhatnakA megfiatalított taekwon-do válogatott számára idén lesz bőven alkalom a bizonyításra, hiszen minden eddiginél több világverseny lesz 2005-ben. Sorrendben: áprilisban világbajnokság Madridban, aztán Universiade Törökországban, végül egy “laza” Európa-bajnokság Lettországban. A kapitány szerint a világbajnokságon nemzetközi rutint szerezhetnek majd a válogatott újoncok a nagyon erős mezőnyben, később pedig az egyetemi vb-n és Rigában már komoly esélyekkel léphetnek tatamira a női és férfi versenyzőink egyaránt.
Edzésben a válogatott
|
– A lányokat különösen motiválja, hogy még nem volt szövetségünk történetében kiugró siker női vonalon, így, aki most nagyot alakít, az történelmet írhat- enged betekintést a motivációkba a szövetségi kapitány.
Fejben is ott vannakA kőkemény fizikai tréningek mellett ma már természetes, hogy a mentális ráhangolás is komoly szerepet játszik a versenyzők felkészülésében. Mivel nemzetközi szinten apró nüanszokon múlhat egy-egy érem sorsa, nem mindegy hogyan bírják versenyzőink a sorozatmeccsekkel járó pszichikai terhelést.
– Korábban ciki volt elmenni a sportpszichológushoz. Aztán mindenki számára nyilvánvalóvá vált, hogy azok a sportolóink, akik éltek ezzel a lehetőséggel egyenletesen ki tudták hozni magukból a maximumot. Azóta már senki sem kérdőjelezi meg a felkészítés speciális módjának jelentőségét, és mindenki örömmel él vele – mondja Donát.
A kapitány nemzetközi sikereket vár a megfiatalított válogatottól. A budomagazin.hu-nak elmondta: annál is inkább van alapja az elvárásainak, mivel ma már a junior és felnőtt szint között szinte elmosódott az a minőségi különbség, amely régen még szembetűnő volt.
A kapitány tehát bizakodó, a taekwon-dósok eltökéltek és keményen készülnek.
Zohner Szilárd eskrima mester
|
Táguló gyerekcipőAkárcsak a Fülöp-szigeteki botvívás, az eskrima edzésein. A városligeti fasoron működő állami artistaképzőben Zohner Szilárd irányításával egy idehaza még gyerekcipőben járó harcművészeti stílus, a Doce Pares Eskrima feketeruhás képviselői edzenek.
– Öt éve vagyunk jelen az országban, így még nagyon az út elején tartunk. Jelenleg négy klubban körülbelül hatvan fő gyakorolja a Fülöp-szigeteki harcművészetet Magyarországon – mondja Zohner, majd büszkén hozzáteszi: az eskrimások száma azonban gyorsan nő.
A mester lapunknak elmondta: Hollandiában hét év alatt több ezer hívet gyűjtött ez a rendkívül látványos és egzotikus küzdőstílus. Nem véletlenül.
A mester figyel
|
Pénz nélkül…Lapulapu (
Az Eskrimáról bővebben) utódai pusztakezes, egybotos, kétbotos, késes és bot plusz kés kombinációs technikákat sajátíthatnak el. A küzdelmek gyorsak és látványosak, így borítékolható az itthoni siker is.
A szokásos anyagi problémákkal azonban itt is szembesülhetünk.
– Szponzoraink még nincsenek, a terembérletek pedig az egekbe szöktek – mondja keserűen a mester.
Ennek ellenére a munka gőzerővel folyik, hogy az ősszel első ízben megrendezésre kerülő országos bajnokságon mindenki a maximumot hozza ki magából.
Zohner Szilárd – aki a Doce Pares elnöke is – legalább 30 versenyzőre számít az első országos bajnokságon.
Annyi biztos, nem mindennapi csemege lesz ez az esemény a harcművészet kedvelőinek.
Comments
comments