Kiemelt hírek

Acél sípcsontok és elvágott idegszálak között…

2006. december 1. | szerző akadmin | Thai box

Nem véletlenül nemzeti sport a muay thai. A nemzet szíve és lelke ölt testet a stílus történelmében és hagyományaiban. Ha igazán meg akarjuk ismerni Thaiföldet akkor meg kell tapasztalnunk a muay thai-t. Munkatársunk összegyűjtötte a legendákat és a valós pillanatokat a helyszínen járt harcosok beszámolói alapján.

A thaiföldiek úgy tekintenek kedvenc küzdősportjukra, mint életformára és komoly üzletre. Amikor beengednek valakit az edzőterembe, az olyan, mint ha befogadnák a családba. A teremtulajdonos az apa, aki biztosítja a szállást, élelmet és az edzéslehetőséget. A harcosok cserébe felajánlják nyereményük 20-30 százalékát, így tartva fenn a működés feltételeit.






A mester
Thakoon Pongsupha Thaiföld egyik legnagyobb tiszteletnek örvendő edzője, a Sasiprapa Gym tulajdonosa. Sok mendemonda kering arról, hogyan edzenek ott. Hogyan edzik lábukat vasoszlopokon, amíg teljesen érzéketlenné nem válnak. Hogyan vágják el az idegeket a lábszárukban, hogy nem érezzenek többé fájdalmat, és hogyan verik egymást véresre az edzéseken.

Vajon mennyi igaz ezekből a rémhírekből?

A Sasiprapa Gym puritán berendezésével totális ellentéte a nyugati kluboknak. A “bajnokképző” egy nagy, részben fedett udvar, beton padlóval, néhány nehéz zsákkal, házilag fabrikált súlyzókkal, és egy régi ringgel. A harcosok egy üres szobában leterített gyékényszőnyegeken alszanak. Cementteknőből mert jéghideg vízben tisztálkodnak. Háromszor egy nap kiadós adag rizst esznek hallal és zöldségekkel.

A spártai körülmények ellenére ez a klub több muay thai bajnokot nevelt ki, mint bármely más thaiföldi egyesület. Itt elsőkézből tapasztalható meg, hogyan készülnek fel a bajnokok.

Alapok

Ha valaki egy másik stílus képviselőjeként kezdi elsajátítani a thai boxot, első lépésként el kell felejtenie minden már megtanult és beidegződött mozgást. Míg a karatézók a lábfej felső részével, vagy a lábujjpárnával rúgnak, addig a muay thai harcosok úgy lengetik a lábukat, mint egy baseballütőt. Úgy rúgják meg sípcsonttal az ellenfelet, hogy közben 180 fokkal elforgatják csípőjüket. A másik eltérés az ütéstechnikáknál jelentkezik. A karatéban az egy ütés – egy KO metódus érvényesül. Tehát minden ütést úgy indítanak, hogy az megsemmisítő erejű legyen. A muay thai-ban felőrlik az ellenfelet. A gyakori erős ütések mellett, hirtelen rövid ütésekkel kombinált testrúgások térddel összekapaszkodásnál lassan megöli az ellenfelet.

Bár a thai bokszolók meglehetősen szigorú edzésmunkát végeznek, korántsem igazak a terjengő véres mendemondák.






Tréning
Egy nap


Az edzésnap egy laza 2 mérföldes futással kezdődik, majd egy intenzív három órás tréningprogram következik.
Valahányszor megszólal a sziréna, mindenki a számára előírt gyakorlatokba kezd. Zsákolás, közelharc, könyök- és térdtechnikák, kombinációk szerepelnek az “étlapon”. Minden gyakorlatot maximális erőbedobással hajtanak végre, hogy csak úgy szállnak az izzadságcseppek, amikor ütnek, vagy ütést kapnak. Két perc múlva újra szirénaszó, amely egy perces pihenőt jelent, amikor mindenki vizet vehet magához, majd kezdődik minden elölről.
A nap végére az embernek minden porcikája fáj. A kéz szinte használhatatlan, a lábak úgy fájnak, mintha kalapáccsal verték volna szét a csontokat.

Karrier

Thaiföldön a küzdősport “karrier” már 8 éves korban elkezdődik. Fiatal fiúk növendékként bekerülnek egy-egy edzőterembe, ahol ételt és italt szolgálnak fel a harcosoknak, valamint masszírozzák azok fájós izmait edzés után. Ahogy fejlődik a fiúk tudása úgy indulhatnak amatőr összecsapásokon. Amikor elérik a profi szintet, még mindig csak tinédzserek . Profi karrierjük általában 20-as éveik közepén ér véget. Ezután, amennyiben eredményes pályafutást futottak be, edzőként dolgozhatnak tovább, vagy saját edzőtermet nyitnak, és itt adják tovább a tudást.

Technikák

Úgy tartják, a thai box 108 alaptechnikára épül. Ez így lehetett a régi időkben, ma már azonban ez nem fedi a valóságot. Régi mesterek körülbelül 60 fő támadó technikáról beszélnek, bár ez a szám túlzónak tűnik. Sok technika csupán elméletben létezik. Ezeket sosem látni edzésen, vagy viadalon. A mai thai box 100 százalékig versenyorientált. Ennek szellemében számos technika, mozgás túl bonyolultnak, veszélyesnek, esetleg tisztességtelennek minősül. Ezeket idővel fokozatosan elhagyták.
Manapság a muay thai alapvetően 5 különböző ütésfajtát, négyfajta könyöktámadást, 3 féle térdrúgást, és 5 egyéb lábtechnikát használ.


5 tuti tipp egy muay thai bajnoktól
(Alex Gong)

– A thai box egy egyszerű harcművészet. Nincs sok bonyolult technika. Ha már sikerült elsajátítani az alaprúgásokat és alapütéseket, akkor már lehet koncentrálni az igazán fontos tényezőkre, úgy mint mozgás, erő, időzítés és védekezés.

– A félköríves rúgás az egyik legegyszerűbb rúgásfajta. A sípcsonttal rúgunk, ami erős és hatásos technikát eredményez. Hatalmas erőt lehet kifejteni vele, ha a testet is belevisszük a kivitelezésbe. A lábbal együtt a csípő és a váll is a cél irányába mozdul. Kivitelezésnél nem megrúgjuk a célpontot, hanem átrúgjuk azt.






Gyerekkortól
– A térdeket használva támadásra nem nyílunk ki, így nem válunk sebezhetővé. Amikor valakit megütünk, akkor közben ő is megüthet. Nem így a térdrúgásnál, amikor közben folyamatosan védhetjük fejünk.

– Fel kell törni a héjat, hogy eljuss a maghoz. Vagyis meg kell ütnöd az ellenfelet, hogy reagáljon, amikor is sokkal sebezhetővé válik támadás közben.

– El kell fogadnod, hogy a muay thaiban támadásaid nagy részét blokkolni fogja ellenfeled. Ezért ne arra koncentrálj, hogy talált-e a rúgásod, ütésed, hanem hogy váltogasd a kéz- és lábtechnikákat előkészítvén egyikkel a másik hatékonyságát.


(Ha kedvet kapott, hogy kipróbálja az igazi muay thai edzést látogasson el a http://www.mightyoak.co.uk/sasiprapa/ weboldalra.)

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.