A nagy harcossá válás felé vezető első lépések egyike az, amikor megtanulunk megfelelő módon meghajolni.
A “rei” egy japán szó, mely a meghajlást jelent, és szimbolizálja az Ázsia-szerte használatos köszöntést.
Sok nyugati nem igazán érti, tudja mikor, hol és hogyan illik meghajolni a dojóban és környékén. Ökölszabályként példaként a katonaságot és a tisztelgést hozhatjuk fel: ha nem vagy benne biztos, hajolj meg!
Létezik egy történet a tiszteletről, amelynek üzenete a rizs példájával jelenít: minél kevesebb a növény termése (tartalma), annál kisebb mértékben hajlik meg.
A harcművészeteknél is igaz lehet ez a jelenség.
A tapasztalatok szerint a legnagyobb tisztelettel övezett és legnagyobb tudású mesterek a legszerényebbek embertársaikkal. Ők megértették, hogy a tisztelet nem olyasvalami, amit kikövetelhet magának az ember, hanem
azt ki kell érdemelni.
Például úgy, hogy tiszteletet mutatunk embertársaink felé. Amikor időt szánunk arra, hogy megismerjük a másikat, és kimutatjuk, hogy érdekel a személye.
Valamint, amikor tiszteletet mutatunk, akkor éppen a saját személyünket övező tiszteletnek “ágyazunk meg”.
Létezik egy íratlan törvény, a természet törvénye. Eszerint ahhoz, hogy kapjunk, először adni kell. Ha tiszteletet akarunk kapni, először tiszteletet kell mutatnunk. A földműves tavasszal vet, gondozza a növényt nyáron és arat ősszel.
Nem lehetséges átugorni az első két lépést, és csak várni a termés beérését. Nem is lehet siettetni a folyamatot, nem húzhatjuk a növény szárát, hogy gyorsabban nőjön.
Vannak, akik csak ülnek a kandalló előtt és várják, hogy meleg legyen – akkor majd tesznek fát a tűzre.
Napjainkban a termékek özönét adják el a vásárlóknak, akik megveszik azokat azonnali (erőfeszítések nélküli) kielégülésben reménykedve.
A harcművész-világban is tevékenykednek olyanok, akik azonnali
szuperképességeket, hihetetlen erőt és technikát ígérnek.
Hat hónap alatt fekete öv, vagy halálos képességek pár edzés után – így az ígéretek.
Bárki, aki tisztában van a természet törvényeivel, felismerheti, hogy a komoly harcművészeti tudás csak évek kemény és kitartó munkája során szerezhető meg.
(Egy jó mester és nagy adag elhivatottság sem árt)
Mindahányszor meghajlunk a dojoban, a kemény munka, a tudás és gyakran a szenvedés előtt tisztelgünk.
Sok tapasztalt instruktor,
mester jött rá, hogy csupán küzdő technikák, taktikák tanítása, a tisztelet filozófiai és spirituális jellegzetességeinek, az alázatosság és az önfegyelem mellőzésével nem más, mint utcai harcosok kinevelése.
A klasszikus harcművészetben a mester célja nem más, mint a tanítvány mentális, fizikális és szellemi felkészítése.
A nagy harcossá válás felé vezető első lépések egyike az, amikor megtanulunk megfelelő módon meghajolni.
Terry Bryan
www.fightingarts.comTerry Bryan az Amerikai Egyesült Államok Karate Szövetségének (USA-NKF) korábbi főtitkára, az Amerikai Feket Öv Akadémia jelenlegi igazgatója
Comments
comments