Kiemelt hírek

A téli bemelegítés fontosságáról

2005. december 16. | szerző akadmin |

Jóllehet az emberi szervezet a természethez hasonlóan nyugalmi állapotba kerül, kellő bemelegítéssel a téli hideg sem nehezíti a mozgást. Dr. Yu Funian tanácsait megfogadva elkerülhető, hogy a téli edzések hamar fárasztóvá és izzasztóvá váljanak.

Télen a természet pihen. A fák hónapokig nem hoznak lombokat, az állatok közül sokan téli álmot alszanak. Az egész természet, így az ember szervezete is nyugalmi állapotba fordul. Télen az emberi szervezet Yang Qi-je, ami az aktivitást teszi lehetővé, befelé gyülemlik. A meridiánokban a Qi és a Vér keringése lassul.






Prof. Dr. Yu Funian PhD.
Sokan, akik csak nemrég kezdtek harcművészeteket gyakorolni, úgy érezhetik, hogy a téli hideg megnehezíti a mindennapos gyakorlást. Ilyenkor edzés kezdetén a mozgás nagyon nehéznek tűnhet és leizzadni is könnyű. De mégis jó télen kint gyakorolni; ha figyelembe veszünk néhány fontos alapelvet és kitartóak vagyunk, megtanulhatjuk élvezni a friss téli levegőt.

Edzés előtt fontos az alapos bemelegítés. Minden izületet jól át kell mozgatni, mielőtt hirtelen vagy megerőltető mozgásba fognánk. A bemelegítés fokozza a Qi és Vér áramlását, segít hogy a Yang Qi hamarabb átjárja a végtagokat.

Az izületek átmozgatásával elkerülhetjük azok sérülését, ficamát. Belső szerveink közül a Qi és a Vér keringéséért a tüdő és a szív felel. A helyes bemelegítés legnagyobb előnye hogy felkészíti ezeket a szerveket az edzésre, biztosítja harmonikus működésüket. Ha alaposan bemelegítünk, nemcsak az izületi sérüléstől óvjuk meg magunkat, hanem azzal hogy nem terheljük feleslegesen belső szerveinket, hozzájárulunk ahhoz is hogy szervezetünk hosszú ideig jól működhessen.

Aki mindig rendesen bemelegít edzés előtt nemcsak sport teljesítményét, hanem az egészségét is jelenősen javítja!

Végül itt egy példa bemelegítő mozgássor, amelyet bárki elvégezhet edzés előtt, illetve beolvaszthatja saját edzéstervébe:

1. Álljunk vállszélességű terpeszben. Az egész test legyen laza. Figyelmünket alhasunkra összpontosítva gyűjtsük a Qi-t a dantienbe, a köldökünk alatti Qi-központba. Engedjük rossz és zavaró gondolatainkat távozni.

2. Lassan körözzük nyakunkat balra is, jobbra is, mindkét irányba kilencszer.

3. Csuklónkkal, könyökünkkel, vállunkkal, térdünkkel és bokánkkal egyenkét jobbra és balra is körözzünk harminchatszor.

4. Lassan körözzünk derekunkkal mindkét irányba kilencszer.

5. Széles terpeszben keresztbefont kezekkel hajoljunk előre, kilencszer előrenyúlva, majd felváltva jobbra és balra is kilencszer. Egyik lábunkra kiülve hajoljunk a másik, nyújtott lábunk felé, mintha orrunkkal a cipőnk orrát próbálnánk elérni, mindkét irányba kilencszer.

6. Álljunk íjászállásban, lóállásban és üresállásban mindét lábon egyenként háromtól öt percig!

Ezek után a legnagyobb hidegben sem érezzük úgy, hogy fázunk!





Prof. Dr Yu Funian PhD.
Dr. Yu Funian a Hagyományos Kínai Orvoslás Magyarországi Szövetségének elnöke. Az ORFK felkérésére egészségvédelmi feladatokat lát el a Magyar Rendészeti Szervek Kiképzőközpontjában. Dr. Yu Hagyományos Kínai Orvosi Rendelőjének vezető főorvosa.

12 éve él Magyarországon. Jelenleg ő az egyetlen Magyarországon dolgozó PhD fokozatú hagyományos kínai orvos. Kínában számos magas állami kitüntetést kapott, mint a Kínai Oktatási Bizottság és az Állami Tanács Tudományos Fokozatok Bizottságának “kimagasló eredményekért adományozott tiszteletbeli díja PhD fokozatú Hagyományos Kínai Orvosok számára”.

Egészségmegőrzésről szóló tanácsadás kapcsán gyakran szerepel a televízió (MTV, Budapest TV, RTL Klub, TV 2) műsoraiban és a magazinok, többek között az Nők Lapja, a Családi Lap és a Hippocrates családi orvosi lap hasábjain. A hagyományos kínai harcművészetek közül a Tai Ji Quant és a Ba Gua Zhangot gyakorolja és oktatja. 

További információ: www.akupunktura-prof.hu  

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.