Kiemelt hírek

A "félmagyar" ninjamester: Ha jól csinálod a dolgokat, akkor nem kell harcolnod!

2007. július 2. | szerző akadmin | Ninjutsu

Japánban él, 15 danos ausztrál mester, instruktor, Hatsumi nagymester személyes tanítványa, és a napokban hazánkban járt. Darren Horvath-tal beszélgettünk.

– Nagyon magyaros a vezetékneve… Vannak esetleg magyar felmenői?

– Igen. Édesapám 1956-ban jött el Magyarországról, így félig magyar vagyok.






Soke Hatsumi és Darren Horvath
– Nem mindennapi, hogy egy “nyugati ember” ilyen magas rangot érjen el a ninjutsu hierarchiájában. Hogyan jutott el idáig?

– Rengeteg munkával és tanulással. Már több, mint húsz éve foglalkozom a harcművészettel. Napi két három alkalommal edzem, mikor éppen nem utazom, vagy éppen nem tartok szemináriumot. Japánban élek, és az életem nagy részét a gyakorlás, az edzés teszi ki. Amikor Japánban vagyok, nap, mint nap a nagymesterektől tanulhatok, így ők is tisztában vannak a tudásommal.

– Ön a Bujinkan, a ninjutsu világszervezet nagykövete. Mi a küldetése? A nyugati emberek ninjutsuval való megismertetése?

– Ez nem kizárólag az én feladatom. Számos instruktorunk utazik és tanít Európában, Amerikában, azonban nem mindegyikük él Japánban, “a tűz közelében”. Instruktorként azonban nekünk is folyamatosan képeznünk kell magunkat, és ez egy idő után az életformánkká válik.

– Egy igazi ninja élete végéig tanul?

– Így van! Az ember folyamatosan fejlődik, így a jó harcművész is folyamatosan gyarapítja tudását. Egyre jobbak és jobbak akarunk lenni! Maga Hatsumi nagymester is a mai napig gyakorol és tanul. Amikor minket tanít, maga is tanul, úgy, ahogy azt a korábbi nagymesterek is tették.



– Mi az ön filozófiája?

– A harcművészet filozófiája amolyan életfelfogás. Az igaz harcművészet arról szól, hogy egyre értékesebb emberekké váljunk



OLVASSON MÉG!
> A ninjutsu titkai – I. rész
> A ninjutsu titkai – II. rész
> Ujjgyakorlatok, a ninják mágiájának alapelemei
> Nem öl, nem gonosz – A ninják a harmóniát éltetik
az életünk során. Nem csupán arról szól: hogyan kell ütni, rúgni, harcolni. Amikor közgazdaságtant, politikát, vallást vagy filozófiát tanulunk, akkor is olyan tudással gyarapodunk, amellyel értékesebbek leszünk. Az életben minden mindennel összefügg. Bármiben is jutunk egyre magasabb szintre, az a harcművészeti tudásunk értékét is növelheti, hiszen gyarapodik a tudásunk. Amit itt, edzésen tanulunk, azt az élet más területein is hasznosítani tudjuk.

– Egy ninja hogyan alkalmazkodik a XXI. századi életmódhoz?

– A mai világban már nemcsak a tradícionális ninja fegyverekkel kell tudni bánni. A modern lőfegyverek ugyanúgy beletartoznak a mai ninja arzenáljába, mint a kard, az íj vagy a shuriken. Mindezeken túl tisztában kell lenni a vegyi és a nukleáris fegyverek tulajdonságaival is. A fegyverforgatás mellett a fegyverhasználat pszichológiájának megértése is fontos. A ninjutsu azonban túl mutat a harci tudáson. Vannak köztünk orvosok, ügyvédek, tanárok, akik a mindennapi életben is a ninjutsu filozófiát követik: saját tevékenységüket a lehető legmagasabb szinten művelik és fejlesztik. És mindezt a társadalom javára.


                     Darren és a modern “ninja fegyverek”

– A ninja-filmek alapján sokakban az a kép alakult ki, hogy a ninja a sötét oldalon áll és rossz célokat szolgál. Mi az igazság?

– Ez szubjektív dolog. Mindig az a oldal, ahol te állsz! (Nevet.) Komolyra fordítva a szót: a való életben sok-sok földesúr, hadúr rivalizált egymással a korabeli Japánban. Mindegyiknek megvolt a saját magánhadserege szamurájokkal, ninjákkal. Hogy kinek melyik volt a jó, vagy rossz oldal, azt attól függött, ő maga melyik oldalon állt. Ma, amint már említettem, az igazi ninja egy értékes, képzett ember. Fel van készítve arra, hogyan ne kelljen a harc eszközéhez nyúlnia. Ha mégis elkerülhetetlen a küzdelem, az egy relatíve alacsonyrendű problémamegoldás. Ha jól csinálod a dolgokat, akkor nem kell harcolnod! A modern világ vezetői közül sokan felismerték a Hatsumi nagymester által közvetített ninja-filozófia étékét. Felkérésre ő maga is sok-sok rendfenntartó, vagy különleges katonai egységet készített fel a túlélésre. A japán császár Hatsumi mester által ismerte meg a ninjutsu történetét. A nagymestert fogadta már számos nyugati államfő, köztük az Egyesült Államok elnöke is. Hatsumi mester az egyedüli harcművész, akit a pápa különleges elismeréssel tüntetett ki. Ezek az elismerések is bizonyítják, hogy a mi célunk és filozófiánk az emberiség jobbá tétele.

– Hogyan látja a ninjutsu jövőjét?

– Egyértelműen pozitívan. Az utóbbi húsz-harminc évben a misztikum övezte, titokzatos, kevesek által elérhető dologból a mára világszerte ismert és gyakorolt harcművészetté vált, amelynek bázisa egyre gyarapodik. Az emberek felismerték, hogy a ninjutsu nem ugyanaz, amit a filmekben láttunk, hanem igazi elvek, szabályok, technikák értékes rendszere. A ninjutsut gyakorlók olyan tudással és szemlélettel rendelkeznek, amely a hétköznapi életben is segíti őket – akár rendőrről, akár üzletemberről van szó.



– Milyenek a Magyarországon szerzett benyomásai?

– Nagyon örömteli a fejlődés, amit itt látok. Amikor három éve itt jártam, relatíve kis csoport gyakorolta még a ninjutsut. Tíz-tizenöt ember edzett egy parkban. Ahhoz képest most sokkal többen vannak, ráadásul egy olyan harcművészeti központban, amely nyugati mércével is a párját ritkítja! Ilyen rövid idő alatt ilyen nagy előrelépés nagy örömmel tölt el. Úgy látom, az itteni ninjutsu vezetők kiváló munkát végeznek, és a dolgok jó irányban haladnak.


>>> Darren Horvath Tai Kai galéria itt!!!

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.