Kiemelt hírek

A Nagy Humbug, avagy hogyan védekezzünk a harcművészeti átverések ellen?

2006. január 27. | szerző akadmin |

Hogyan kellene reagálnunk, amikor olyan emberekkel találkozunk, akik a "legújabb", "leghatékonyabb" harcművészetet gyakorolják, ami olyan titkos, vagy olyan erős, hogy csak az utóbbi időben vált elérhetővé az átlagemberek számára? Boncolgatás következik…

Vajon lehet egy kitalált eredetű és hamis történettel rendelkező harcművészet hatékony?

Hogyan kellene reagálnunk, amikor olyan emberekkel találkozunk, akik a legújabb, leghatékonyabb, vagy legvégső harcművészetet gyakorolják, ami olyan titkos, vagy olyan erős, hogy csak az utóbbi időben vált elérhetővé az átlagemberek számára?







Vajon higgyünk a marketingfogásoknak és a videó-kazettának (mindössze 4.990 Ft + postaköltség), amely azt hirdeti hogy “többé nem kell félnünk senkitől”, vagy “legyőzhetünk bármilyen támadót”?
A harcművészetek világában hemzsegnek az ilyen abszurd kijelentések.
A valóságtól teljesen elrugaszkodott, “a világ leghatékonyabb szuper-harcművészete”-féle ostobaságoknál gyakoribbak a már létező stílusokban előforduló állítások, amelyek eredete legjobb esetben is kétséges, legrosszabb esetben teljes kitaláció.
Vajon elkerüljük ezeket, kinevessük, vagy csak egy legyintéssel elintézzük az egészet?

Két lényeges tényezőt kell mindenkinek figyelembe vennie, amikor véleményt akar alkotni egy harcművészeti rendszerről, vagy küzdősportról: a történetét és a technikákat.

A történetbe bele kell venni minden, a stílusra vonatkozó marketingállítást, legendát, és minden háttéranyagot, ami a stílussal kapcsolatban megtalálható. A technikák természetesen az adott harcművészet elméleti és gyakorlati tanításainak fizikai hatékonyságát jelentik.
A kettő nincs szoros összefüggésben egymással. A történetbe való betekintés mindössze egy képet ad annak az embernek a lelkivilágáról és erkölcséről, aki a technikákat tanítja, vagy reklámozza.

A stílus története

Ha olyan emberrel találkozunk, aki azt állítja, hogy az ősi egyiptomi fáraók testőreinek vagy szakácsainak a technikáit tanítja, akkor igenis követeljük, hogy ezeket a meglehetősen furcsa állításokat




bizonyítékokkal támassza alá.

Relatíve elég keveset tudunk ma az ókori egyiptomi kultúráról és társadalomról. Élhet ma akár egy olyan ember is a földön, aki biztosan tudhatja akár csak azt is, hogy az ókori egyiptomiak egyáltalán hogyan nevezték magukat?

Vajon logikusan hangzik az, hogy ennek ellenére fenn maradt valami, amit generációról generációra örökítettek egészen a mai napig?

Ha egy “mester” azt mondja neked, hogy vedd meg a kazettáját, mert a legkirályabb ősi római gladiátor portások gyilkos technikáit tanulhatod meg belőle, akkor komolyan tedd fel magadnak a kérdést: vajon hogyan is juthatott el ködös századokon át a Colosseum véráztatta homokjából egyenesen a videódig ez a technika?
Ha azt akarják elhitetni veled, hogy már 1.990 forint és a postaköltség választ el a román sztyeppék vámpír cigány akrobata nindzsa technikáitól, légy szkeptikus!

És miközben szkeptikus vagy, tedd fel a kérdést: vajon miért akarja ez a “mester” eladni nekem ez? Miért éri meg megtanulni ezt a “harcművészetet”? Vajon ez a “mester” úgy érzi, hogy csak ezzel a lehetetlen és ellenőrizhetetlen szöveggel tudja nekem tálalni a “tudományát”? Tudja vajon, hogy az eredet és történet, amit elém tárt, az visszakövethetetlen? És ha nem, akkor miért nem törődik vele? És ha igen, akkor miért hazudik?

Sok becsületes harcművészeti oktató van, aki kénytelen agresszív marketingfogásokhoz folyamodni. Általában ezek nem fognak hazudni arról, hogy mit is csinálnak valójában. Ezek üzletemberek, akiknek el kell adniuk magukat.

Szerencsétlen dolog, ha a marketing pont olyan abszurd hülyeségnek hat, mint amilyet a sarlatánok próbálnak ránk sózni, de ha odamegyünk, és megnézzük ezeket az embereket közelről, annak fogjuk látni őket amik.
De ha olyan emberrel találkozunk, aki misztikus történetek ködébe burkolja magát, akkor tudnunk kell, hogy ez az ember kétségbeesetten ragaszkodik ahhoz a kétséges hitelességhez is amire ezzel szert tesz, egyszerűen mert szüksége van rá. Ezzel nagyon kell vigyázni! Még ha a romániai-halál-nindzsa-vámpír-akrobata-őskata stílus hatékony is az utcán, minden tanítás alapja a bizalom! Vajon bízhatunk egy olyan emberben, aki szándékosan hazudik nekünk?

A technikák

“Ne félj senkitől!”
“Minden idők leghatékonyabb harcművészete!”
“Most 15 perc alatt megtanulhatja hogyan győzzön le korlátlan számú ellenfelet!!!”

A legjobb módszer a megkérdőjelezhető harcművészetek kiszúrására, a hihetetlen marketing. Minél nagyobb csalás a rendszer, annál nagyobb baromságot állít. Kérdőjelezzünk meg bárkit, aki a “LEGminden” stílust árulja, és sikítva meneküljünk azok elől, akik azt mondják a szemünkbe, hogy egy félórás videókurzus után mi leszünk az edzőtermek feketeöves-pusztító veszedelme.

Ha ilyennel találkozunk, kételkedjünk! Egy fontos dolog:




bennfentesek szónoklatai még nem bizonyítanak semmit. Egy egyszerű tanúvallomás még nem bizonyíték. Bármilyen ostobaságról legyen is szó, mindig lesznek, akik bedőlnek. Az ezektől az emberektől jövő, gyémántba és aranyba csomagolt ajánlások csak az ő módszerük, hogy legyőzzék az ilyenkor fellépő kognitív disszonanciát. Azt a kellemetlen érzést, amit a vágyaik és cselekedeteik, és a valóság közti ellentét vált ki. Mindig bizonyítékot kell követelni! A bizonyítás terhe mindig azokon van, akik a nagy kijelentéseket teszik.

Ezeket a figyelmeztető jeleket észben tartva, mindenki le tudja ellenőrizni magának a kétségeit. Egy kis idővel és utánajárással ezt mindenképpen érdemes elvégezni. Ne hagyjuk magunkat eltéríteni ezen szándékunktól, még akkor sem, amikor az állításokat tevő felháborodik, vagy dühös lesz, és azt vágja a fejünkhöz hogy “ki vagy te, hogy kérdőre mersz vonni engem?!”

Hamis történetek és elképesztő állítások a technikákról és eredetről az a kétélű fegyver, amivel a Virtuális Keményfiúk (VKF) támadnak, és egyben amivel próbálják megvédeni légváraikat. Amikor ezeket megkérdőjelezzük, akkor ezen emberek törékeny önképét kérdőjelezzük meg. Te nem dühödnél fel, és kezdenél védekezni, amikor a te értékedet vonják kétségbe? Egy kis nyomás hatására ezek az emberek állítások egész sorát fogják felvonultatni. Ez az Magas Ló taktika arra szolgál, hogy föléd kerekedjen, meghunyászkodásra kényszerítsen, és még azelőtt leállítsa a kritikus kérdéseidet, mielőtt feltennéd azokat. Azok, akik biztosak magukban, személyiségükben és képességeikben, nem izgatják fel magukat olyan kérdéseken, hogy papírokkal bizonyítsák a tudásukat. Ezt csak az olyan emberek teszik, akik csak erre tudnak támaszkodni, akik csak ezáltal tudják elérni, hogy olyannak lásd őket, amilyennek ők szeretnének látszani. Egy állítás igazsága, vagy hamissága nem az állító önéletrajzában található meg. A szavak magukért beszélnek.

Számít?

A harcművészetek nagyon hasonlóak a vallásokhoz. Vannak igaz hívők, akiket semmi sem téríthet el a hitüktől, legyen annak alapja bármilyen törékeny. És vannak magabiztos egyéniségek, akiknek a viselkedése és a tudása feddhetetlen – még akkor is, ha valaki a tudásuk alapjainak igazságát kérdőjelezi is meg.

Ahogy a századokkal ezelőtt létrehozott tömegvallások is az idővel hitelesekké és elfogadottá váltak, bármilyen fabrikált történetekkel létrehozott harcművészet is lehet hatékony. Idővel ezek tiszteletre méltóvá válhatnak, és a hamis történelemnek és állított használhatóságnak megelőlegezett bizalom, a valós történelemnek és bizonyított használhatóságnak szóló valós bizalommá alakulhat.

A kulcs az egyéni gyakorlókban és tanítókban van. Az a tanító aki foggal-körömmel ragaszkodik a gyanús állításokhoz, és dühössé válik és védekezni kezd, amikor kérdőre vonják, az soha nem lehet megbízható. Az a tanár aki hihetetlen-pusztító erőket tulajdonít magának és a stílusának, szupertitkok tudójának vallja magát melyeket most ő hajlandó közkinccsé tenni a kedvünkért, kommandós-titkosügynök-ejtőernyős-elhárító katona aurájába burkolózik, azt nem szabad komolyan venni.

Még ha ez az ember le is tud győzni bárkit a ringben, lecsapja Bruce Lee szellemét, kitép egy fát a helyéből és legyilkol vele egy nindzsa bérgyilkos hadsereget, vagy a mutatóujjával lyukat üt egy motorblokkba, akkor sem szabad megbízni egy olyan emberben, aki ekkora hangsúlyt fektet a látszatra.
És te, megbíznál benne?


Írta: Phil Elmore
Fordította: Ambrus Péter

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.