Kiemelt hírek

A lehető legátfogóbb beszámoló a Kick-box Eb-ről

2008. november 30. | szerző akadmin | Kick-box

Az első magyar aranyat Szabó László szállította. A mindössze 18 éves junior tehetség a világ- és Európa-bajnok elitharcost kőkemény ütközetben parancsolta le a kontinens trónjáról.

A portugáliai kick-box Európa-bajnokságon reggeltől estig megállás nélkül csattogtak az ütések és a rúgások a ringekben és a tatamis küzdőtereken.
Egy pillantanyi üresjárat sem volt, hiszen a feszes programot tartani kellett.

A ringesek számára nem a legjobban kezdödött a csütörtöki nap, hiszen többen búcsúzni kényszerültek a további küzdelmektől.

A nap legfontosabb mérközéseit, a teljesség igénye nélkül a két szakvezetö elemezte röviden, tömören.

Rehák György, a K-1 szövetségi edzöje – aki a low-kick versenyzőket is segítette – így látta a nap kiemelt eseményeit:

– A ringben, low-kick 60 kg-ban Kiss Gábor veszített Kari Erdozan (Spanyolország) ellen. Gabi hosszú betegség után nem tudott lefogyasztani 57 kilóra, ami neki ideális lenne. Fizikálisan nem volt gyenge, de hosszú kéz és lábtechnikákkal megállították. Hiányzott neki az edzőtábor, talán akkor le tudott volna fogyasztani. Végig harcolta becsülettel a három menetet.

Nöi 52 kg-ban Urbán Anettet legyőzte Seda Dujgu Ajgun (Törökország). Anett bekapott egy fordulásos mély rúgást, s utána nem tért igazán magához. Végigment ő is, szoros mérkőzést produkált, de veszített.

71 kg-ban Batta Csaba vereséget szenvedett az olasz Daniele Perla ellenében. Nem tett jót a bíráskodásnak, hogy ott ült az asztalnál a WAKO olasz elnöke. Az utolsó menet a Csabié volt, korrektül, meghajtotta a végét, többször talált tisztán…
Úgy gondolom, ez a mérközés elment a bíráskodáson.

81 kg-ban Döme Balázs kikapott a rutinos ukrán Anatolij Djakov-tól. Balázs becsületesen küzdött, talált is egyenesekkel. Itt is az edzőtábor és a partnerek hiányát éreztem. Sorsolása sem volt ideális.

K-1 szabályrendszerben 81 kg-ban Busa Gergely legyőzte Miloje Petrovicot (Montenegro). Magasabb volt az ellenfél jóval, mint Gergő és magas rúgásokkal is dolgozott. Ez a bemelegítését látva rögtön látszott, s sikerült egy jó taktikát kiépíteni ellene. Gergő elvitte mind a három menetet. Fő erőssége a hátsó kezes egyenesek, combrúgások, térdelések. Aztán folytatódott a “balkáni szekció”, hiszen a következö ellenfele a horvát Bojan Zec lett. Őt is megfogta térddel, felütésekkel és horgokkal. Magasan fölé tudtunk kerekedni, így elődöntős lett.

60 kg-ban Birics Tamás vereséget szenvedett Alekszej Tuhtarov (Oroszország) ellen. Tomi borzasztó balszerencsés, ugyanis tavaly, a belgrádi világbajnokságon is orosz ellen esett ki. Ha kicsit támadóbb és nem csak kontrából dolgozik akkor talán…  Leütötte az oroszt az első menet végén igaz, hogy – szerintem ok nélkül – Tomira is számoltak  a harmadik menetben. Nagyon szoros küzdelem volt.

71 kg-ban Oli Márk azzal a Rizvan Iszajevvel (Oroszország) harcolt, aki az egész súlycsoport kiemelkedő alakja (szerintem ezt a súlycsoportot meg fogja nyerni). Látszott rajta a komoly bajnokság és a thaiföldi edzőtábor. Ettől függetlenül Márk végig küzdötte a mérkőzést és emelt fővel jöhetett le a ringböl.

+ 91 kg-ban Zentai Máté negyeddöntős mérkőzésén nagy meglepetést szerzett Abdula Gazimagomedov (Oroszország) legyőzésével, hiszen mindössze húsz éves, fiatal versenyzőről van szó. Mindent megcsinált, amit megbeszéltünk. Fönt a kéz, alulról támadta a lábat, sok térdhasználat, s ezzel felőrölte az oroszt.
Összegzésként elmondható, hogy eredménytől függetlenül a mai napon minden versenyző odatette magát.


Light-contact-ban gyakran hiába való volt a bírók igyekezete, hogy a keménykedést megfogják. Ennek a következménye az időnként előforduló sérülés. A kettes pást pontozógépe is néha megmakacsolta magát, s az egyszer pont a magyar Molnár Mónika mérkőzésén.

Az izgalmas nap végén a szakvezetés elégedetten fújhatta ki magát, hiszen számos versenyzőnk jutott tovább az érmekért zajló folytatásra. 
K-1-ben tehát Zentai Máté és Busa Gergö, a light-contactosok közül Krempf Réka, Marton Klára, Dancsecs Bojána, Fenyvesi Márta került a legjobb négy közé, vagyis érmes helyre.


Péntek: Hatan a döntőben!

Pénteken folytatódott a hosszúra nyúlt selejtezök sora a kick-box Európa-bajnokságon. 

A szállodákban lakó versenyzők arcán szépen meglátszik annak a nyoma, miért is küzdősport a kick-box. Nem egy csinos női versenyző szeme is lilában tündököl és nem a sminktől…

A pénteki napon annyi minden történt, hogy röviden elbeszélve is hosszú lesz.
 
A ringben a nehézsúlyú hölgyeknél a legjobb négy között Zatykó Zita egy elképzelhetetlenül nehéz súlyú, harcias török amazonnal csapott össze K-1 szabályrendszerben. Zita inkább térdelt, Merve Celitürk pedig – sajnos –  jobban látható egyenes ütésekkel operált, így a bírók szoros, 2:1 pontozással a törököt látták jobbnak. Zita így bronzérmes lett.

Férfi K-1 81 kg-ban Busai Gergely az orosz Alexander Steturenko-val vívott meg, aki erőfölényben volt és végig irányította a mérkőzést. Gergely helytállt, s bronzérmesként végzett.

+91 kg-ban áthatolhatatlan falként tornyosult a világ jelenlegi legjobb amatőr thai-boxosa, a belorusz Aljakszet Kugyin (az IFMA és a WAKO kétszeres Világ- és kétszeres Európa-bajnoka, s jelenleg is a világbajnoki cím védője) a magyar, 19 éves, jókötésű fiatalember, Zentai Máté elött. Máté nem ijedt meg nagynevű ellenfelétől, sőt! Veszélyes  térdrúgásokat és combrúgásokat indított, s az első menetben partiban volt. A második menet közepén villant a rettenetes balhorog és véget ért a tehetséges magyar fiatalember számára a küzdelem – Máté bronzérmes lett.
 
Rehák György K-1 szövetségi edző így látta az eseményeket:
– Busai Gergely egy nagyon rutinos, több világversenyt megjárt orosz versenyzővel küzdött meg és helytállt. Partner volt: rúgásai, térdrúgásai, felütései, horgai ültek. Az orosz irányított, de mindig volt rá válasza a mi harcosunknak. Első világversenyén, 19 évesen, hatalmas helytállás, hogy bronzérmes lett.

– Miben vagyunk lemaradva az oroszokhoz képest?

– Technikában és mérkőzésrutinban van lemaradásunk. Sokkal erősebb a bajnokságuk, egy súlycsoportban nem ritka a negyven fős induló létszám, ráadásul havonta van mindenkinek versenyzési lehetősége. Örülök, hogy Gergelyt beválogattam – lám bizonyított. 
  
A döntők első sorozatára szombaton 14 órától került sor, ahol reméltük, fényes érmeknek örülhetünk majd.


Meglepetés: Szabó László Európa-bajnok!

Guimaraes-ben szombaton délután megkezdődtek a döntők. Light-contactban nyolc döntőt bonyolítottak le, s mindjárt elsőként egy magyar versenyző lépett a tatamira.

57 kg-ban Kondacs György küzdött meg azzal az orosz Maxim Aisin-nal, aki 2002 óta gyakorlatilag minden döntőn összecsapott a kick-box sport legeredményesebb versenyzőjével, Debreczeni Dezsővel, Kondacs klubtársával.

Most Dezső Zrínyi Miklós mesteredző mellett adta a tanácsokat, ami igen csak zavarta az orosz versenyzőt. Pörgős, de kultúrált küzdelem alakult ki. Zömében a rutinosabb orosz irányított, vezetett pár ponttal.

Az első menetben az orosz szerzett előnyt. A második menetben jelentkezett Kondacs Györgynél a holtpont, s ezt az orosz igyekezett kihasználni. Sajnos, Gyuri lába nem úgy szállt, ahogyan kellett volna. A harmadik menetben az orosz tartani igyekezte előnyét, Kondacs György, pedig hajrát nyitott, de itt is nagyon kellett volna, hogy ne csak lábbal, hanem kézzel is eredményes legyen. Így, bár két pontozónál is megközelítette 2 pontra az oroszt, az Európa-bajnoki címet Maxim Aisin nyerte. Kondacs György első felnőtt Európa-bajnokságán mindjárt  ezüstéremmel nyitott, de várhatóan még sok nagy csatát vívnak majd az orosz versenyzővel.
 
A harmadik EB döntőnek ismét magyar résztvevője volt, a még csak 18 éves, tehát utolsó éves junior Szabó László személyében, aki már az előző mérkőzései alatt is begyüjtött egy nagy skalpot, az idei junior világbajnok, horvát Andrej Gudac legyőzésével.

Az ellenfél a felnőtt Világ- és Európa-bajnoki cím védője, az agresszív küzdőmodorú, full-contact-ban is eredményes lengyel Przemislav Ziemnicki volt, aki ebben a döntőben abszolút esélyesnek számított.

Mivel azt várta mindenki, hogy a lengyel keményen “bekezd”, ezért Szabó László csak abban reménykedhetett, ha keménységre keménységgel válaszol. Nagy iramban kezdődött a mérkőzés, a lengyel gyüjtötte be az első pontokat, de Szabó hamar válaszolt rá. Kőkemény “ütközet” alakult ki, a szombati EB döntő legkeményebb és legizgalmasabb light-contact mérkőzése.

Szabó inkább lábbal ment előre, de egyre többet használta a kezét is – hallgatva Zrínyi Miklós mesteredző tanácsaira. Egyre jobban elfajult a csata. Először a lengyel torkon vágta Lacit, aki csak orvosi ápolással tudta folytatni a döntőt. Később ismét a magyar szenvedett: Ziemnicki hátba rúgta teljes erővel, s megint jöhetett az orvos.

Ismerve Szabót, a válasz nem sokáig késhetett. Kisorozta ütésekkel a lengyelt, aki kirepült a küzdőtérről, ráesve a magyar szakvezetésre, feldöntve egy vödör vizet. A következő összecsapás után a lengyel versenyző lába megsérült, s ismét orvosi ápolás következett.

A harmadik menetben Szabó fejbe rúgta a lengyelt, s átvette a vezetést. A kétségbeesetten egyenlíteni akaró ellenfelet jól kontrázva rendre keresztbe verte, s növelte a pontkülönbséget. A legvégén a csattanót egy fordulásos fejrúgás jelentette, ami miatt a rárontó ellenfélnek felszakadt a szemöldöke. Ez egyben azt is jelentette, hogy megszületett a Európa-bajnokság talán legnagyobb meglepetése: A 18 éves békéscsabai Szabó László Európa-bajnok lett! A pontozási arány is mutatja Szabó László győzelmének jogosságát: A svéd bírónál 13:7, a szlovén bírónál 24:20, a cseh bírónál 20 : 16 volt az arány Szabó javára. 

A friss light-contact Európa-bajnok, 18 éves Szabó László érthetően nagyon boldogan nyilatkozott a győzelem után.

– Amikor véget ért a mérkőzés, szinte fel sem fogtam, hogy sikerült. Az EB elött egy bronzérmet szerettem volna elérni, erre nem számítottam.

– Mennyire voltál feszült az EB ideje alatt?

– Amikor az olasz ellen győztem és ezzel már érmet szereztem, eltűnt a feszültség. A horvát ellen és később a döntőben már nyugodtabb voltam. A fináléban csak nyerhettem. Felszabadultan küzdöttem.

– Ezt a döntőt még a ringesek is elképedve nézték, hiszen egy rettenetesen kemény ütközet dúlt köztetek. Mire számítottál előzetesen?

-Azt tudtam, hogy rám akarja a lengyel erőltetni a stílusát. Mindenki azt tanácsolta, hogy inkább én kezdeményezzek. Rúgásokkal támadni, folyamatosan, ha pedig ez nem megy, akkor marad a kőkemény bunyó, kézzel előre.

– Volt-e holtpontod a mérkőzésen?

– Nem éreztem ilyet.

– Zrínyi Mester egyszer nagyon letolt a sarokban, hajtott. Igaza volt?

– Igaza volt. Erre teljesen “felspanoltam” magam, s nekiugrottam még jobban a lengyelnek.

– Az ellenfeled, Ziemnicki az elsőszámú kiemelt volt, a Világ- és Európa-bajnoki cím védője. Meg tudott-e lepni a mérkőzés alatt?

– Nem, teljesen azt csinálta, amit én vártam. Pontozni akart, ez az első menetben félig-meddig be is jött neki. A szünetben viszont a vezetőkkel megbeszéltük mit csináljunk a folytatásban.

– Két nagyon tapasztalt sportember ült mögötted, Zrínyi Miklós és  Debreczeni Dezső. Mit jelentett az ő segítségük, tanácsaik neked?

– Ők végig hajtottak, ha fáradt voltam, akkor is. Plusz hajtóerőt adtak.

– Miben kell még fejlődnöd a jövőben?

– Szinte mindenben..  A kezem lehetne jobb, de a lábamat is lehet még javítani. És hát… fejben.
 
A szombat esti döntők harmadik magyar érdekeltségű mérkőzését a válogatott egyik legrutinosabb versenyzöje, Dancsó Zoltán vívta a lengyel Robert Matya-val. Zoli már többször legyőzte a lengyel fiút, de most sajnos más történt.

Nem érezte az ellenfél stílusát, felesleges és fogásokkal tarkított belharcokba ment bele, gyenge formát mutatott akkor, amikor szerényebb képességü ellenfele élete talán legjobbját produkálta. Az már csak tetézte a bajokat, hogy a bírók Zoli három tiszta fejrúgásának egyikét sem adták meg pontként. Így sajnos megszületett a nap második, de számunkra abszolút nem örömteli meglepetése, a lengyel fiú győzelme. Ismerve Dancsó Zoltán elszántságát és harci kedvét, a lengyel nem örülhet ennek a sikernek hosszabb távon, lessz még ennek visszavágója!
 
Összesítve a szombati nap mérlege  egy Európa-bajnoki cím és két ezüstérem. Vasárnap délután, a döntők második napján lányaink lépnek a küzdőtérre, s várható volt, hogy javítanak az aranyak és ezüstök arányán.

Vasárnapi párosítások:
50 kg.
Krempf Réka – Stasa Lubej (Szlovénia)

60 kg.
Marton Klára – Julia Irmen (Németország)

70 kg.
Fenyvesi Márta – Karin Edenus (Svédország)


Vasárnap: Krempf Réka Európa-bajnok
Vasárnap, a portugáliai Kick-box Európa-bajnokság utolsó napján három light-contact döntőt rendeztek. Rögtön a női 50 kg-ban Krempf Réka lépett tatamira a szlovén Stasa Lubej ellen.
 
Az elején a két lány semmel láthatóan tartott egymástól, Réka elsősorban kézzel, ellenfele inkább lábbal próbált pontokat szerezni. Az első menet kiegyenlített küzdelmet hozott, majd Réka beleerősített.

A második menetben is szoros volt a küzdelem, egyik versenyző sem engedhetett ki, ugyanis a másik abban a pillanatban “büntetett”.
A harmadik menetben egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a rutinosabb magyar versenyző megnyeri a döntőt. Nem egyszer megkontrázta a támadó szlovény lányt, bár az eredmény így is szoros volt.

Bár a vége szoros lett, minden pontozónál Réka nyert. A pontozás aránya: A szlovák bírónál 20:19, az írnél 15:13, az olasznál 17:16 Krempf Réka javára.

A friss Európa-bajnok így nyilatkozozz a mérkőzés után:

– Idig még Európa-bajnokságot nem nyertem, ezüst- és bronzéremnek örülhettem csak. Nagyon örülök neki, hogy a pályafutásom vége felé Európa-bajnoki címet sikerült szereznem.

– Nem volt egyszerü mérközés. Szoros pontarány alakult ki a végére. Mit tudtál erröl a szlovén lányról?

– Tudtuk, hogy egy fiatal tehetség a lába nagyon jó.

– Azt hiszem, a szlovénok általában jól rúgnak, hiszen a felkészítő edzőjük a többszörös kick-box és taekwon-do világbajnok Tomaz Barada.

– Igen, nagyon jó a lábtechnikájuk, sőt, ez a kislány a kezét is jól használta. Arra kellett törekednem, hogy kizárjam a lábait, közelebb kerüljek és ne védjem le a rúgásait mert a bírók még a levédett rúgásokat is megadták.

– Mikor érezted, hogy ez a mérkőzés a Tiéd?

– Az utolsó pillanatig hajtanom kellett, csak a leges legvégén éreztem, hogy megvan.

– Milyen tanácsokkal látott el a szakvezetés mérkőzés közben?

– Az egyik volt a levédés, s hogy mozgásból közel kerülni, “rálépni” és megsorozni.

– A kondíciód milyen volt? Hogyan bírtad az iramot?

– A harmadik menetben egy kicsit le kellett ráznom a kezem, lábam, de levegővel bírtam.

– Említetted, hogy pályafutásod vége felé jársz. Meddig láthatunk versenyeken?

– Sokan kérdezik ezt. Igazából addig, amig jól érzem magam az edzéseken és versenyeken.

A bajnoki cím után reménykedtünk a jó vasárnapi kezdés folytatásában, ám újabb aranyérem nem jött össze. Ennek ellenére harcosaink derekasan küzdöttek és sokszor csak egy hajszállal maradtak le a fényesebb érmekről.

Számvetés 
Az összesített medál-mérleg: 2 arany, 4 ezüst és 7 bronz.
Az összesített éremtáblázaton a 7. helyen végzett csapatunk (Light-contact-ban 2., K-1-ben 12., low-kick-ben 18. helyezés.)

Magyar eredmények
light-contact
Nők:
50 kg: 1. Krempf Réka
60 kg: 2. Marton Klára
70 kg: 2. Fenyvesi Márta
65 kg: 3. Dancsecs Bojána

Férfiak:
69 kg: 1. Szabó László
57 kg: 2. Kondacs György
79 kg: 2. Dancsó Zoltán
63 kg: 3. Debreczeni Dezső
74 kg: 3. Olasz Attila
94 kg: 3. Wappel Tibor

low-kick
Nők:
plusz 70 kg: 3. Zatykó Zita

Férfiak:
81 kg: 3. Busai Gergely;
plusz 91 kg: 3. Zentai Máté

Természetesen a szakmai elemzések, a tanulságok levonása nem marad el – már csak a továbblépés, fejlődés érdekében sem.

(Köszönet Gregor Lászlónak a folyamatos tudósításért!)

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.