Kancho Yoshiji Soeno négynapos budapesti szeminárium-sorozata alatt rendkívüli intenzitású edzéseken adta át tudását, miközben shidokan tanitványaitól ő is tanult egy, s mást.
– Önt a Kyokushin Tigrisének is nevezik. Ebben a kőkemény harcművészetben, amely oly sok nagy harcost adott, ez nem mindennapi elismerés. Hogyan született e "becenév"?
– Oyama Sensei jobbkeze, Ichiwara Sensei adta nekem e megtisztelő nevet. Sokat látott engem dolgozni, küzdeni és a kiemelkedő tanítványokat elnevezte. Kajivara Sensei például így lett "Isten Keze". Oyama Sensei egyetlen dojojában Kajivara volt az egyik vezető mester. Régen Japánban a judo volt az elsőszámú harcművészet és Oyama mester csak egy karate dojoban tanított. Kajivara Ichi itt tanított és gyakorlatilag "marketing" munkájával Japán szerte megismertette a kyokushin harcművészetet.
– Nagymesterként sok "kis tigrist" nevel a tanítványaiból, vagy azt szeretné, hogy saját utat járjanak?
–
A tanítványaim közül a legjobbak bekerülnek az iskolámba, a "Tigris Kollégiumba". Ez az abszolút elit, akik mind tigrisek, ám ettől kezdve saját útjukat járják. Murakami Sensei "beceneve" például a Shidokan Sárkány.
A Sárkány és a Tigris
– Az elmúlt négy napban nagyon intenzív szemináriumokat tartott. Mik a tapasztalatai? Mi a véleménye a magyarországi Shidokan Szervezet munkájáról?
– Immár negyedik alkalommal jöttem az Önök országába, hogy szemináriumokat tartsak. Azt vettem észre, hogy itt nem csak tanítok, hanem sokat tanulok is a shidokan tanítványoktól. Például van itt, a szemináriumon olyan karatéka, aki vak, ennek ellenére kőkeményen edz és odateszi magát minden gyakorlatnál. Ő azt tanítja nekem és többi társának, hogy akkor is lehet karatézni, ha a testünk nem teljesen tökéletes. Ehhez persze rendkívül erős mentalítás kell, ami a karatéban elengedhetetlen.
Shihan Kiss Attila és a magyar shidokan mesterek munkáját dícséri, hogy a hátrányból induló tanítványokat is magas szinten tudják oktatni, hogy egyáltalán elvállalják, hiszen a legtöbb esetben ezek az emberek elutasításban részesülnek.
Sokféle kyokushin karate van ma már a világon, de eredetileg egyek voltunk. A shidokan mindenkit vár, senkit nem utasítunk el. Ez a shidokan üzenete!
Shihan Kiss Attila, a Magyar Shidokan Karate Szövetség és a BUSHIDO SE elnőke elégedetten értékelte a négynapos szeminárium-sorozatot-
– Nagy örömünkra szolgál, hogy ismét sokat tanultunk Kancho Soenotól és Murakami Shihantól. Ez már a negyedik látogatása volt nálunk és a Kancho is azt nyilatkozta, hogy eredményesen építjük be az újonnan tanult elemeket és javítjuk ki az esetleges hibákat. Az elmúlt négy nap folyamán 120 fő vett részt az edzéseken és – azt hiszem a nevükben is mondhatom – nem mindennapi élményekkel gazdagodtak.
Shihan Kiss Attila és Kancho Yoshiji Soeno
– Láthatóan Soeno Mester is nagyon jól érezte magát és ezt nyilatkozatában is megerősítette.
– Nagyon megtisztelő számunkra, ha ő úgy érzi, hogy tanulhat tőlünk valamit. Azt hiszem ez a kijelentése is bizonyítja az ő emberi nagyságát. Azt mondanám, hogy számunkra Kanchotól Kanchóig tart egy év, mert olyannyira feltöltődünk az itt tartózkodása alatt, hogy már most a jövő évi látogatására készülünk. Annál is inkább, mivel jövőre különleges jubileumt ünnepelünk: 2012-ben lesz ötvenedik éve, hogy a Kancho harcművészetekkel foglalkozik. Ennek alkalmából egy nagy tornára kerül sor Japánban, ahová természetesen a magyar karatésokat is várják, illetve megpróbáljuk a Kancho-t ismét elhozni és itthon is méltó módon megünnepelni a különleges évfordulót.
Még több Shidokan szeminárium fotó a GALÉRIÁBAN
!
Comments
comments