Rövid bevezető, kedvcsináló írásommal az a célom, hogy jobban megismerhessük a kardokat, a kardkészítés fortélyait, mindent, ami azzal kapcsolatos. Sajnos utolsó kínai utam alkalmával sok felhasználandó anyag eltűnt hazafelé jövet, de nemsokára visszamegyek, és utána még több anyagot tudok rendelkezésre bocsájtani. Most azt I. rész következik.
A kard számos nép, kultúra meghatározó jelképe és eszköze volt. Ha a keleti kardok kerülnek szóba – általában – mindenkinek a szamurájkardok jutnak az eszébe.
Ennek ellenére ne feledkezünk meg a kínai kardgyártásról sem, amely régebbi mint a japán.
Valószínűleg a kínai mesterektől sokat tanultak a környező népek, akárcsak a legnagyobb távol-keleti ország harcművészeitől.
A mai napig számos kardgyár (kovácsműhely) működik szerte az országban.
Én most csak azokról tennék említést, ahol személyesen is
megfordultam.
Kínáról tudni kell, hogy mindig az a legjobb hely, ahol az ember ott van, és természetesen ott csinálják a legjobb minőségű dolgokat is.
Mivel folyamatosan ezt állítják.
Természetesen sok mindent ki lehet szűrni, ha az ember tapasztalt, de még így sem könnyű a dolog.
Főleg akkor nem, ha antik fegyverrel találkozunk.
Mindent legyártanak
Először mint Shaolin-gyakorló a Shong Shan Shaolin Templomnál ismerkedtem meg egy kovácsműhellyel.
Sajnos – mint mindenhol – itt is elkezdték gyártani már a turistáknak való fali kardokat – a
Templom közelsége miatt azonban megmaradt egy-két tényleg kimagasló minőséggel gyártó üzem.
A Shaolin-gyakorlók mind a mai napig küzdenek kardokkal, ezért muszáj edzett pengéket készíteniük a mestereknek.
A legrégebbi műhely a környéken 1500 éves. Hebei tartományban rengeteg a gagyi kardot gyártó cég, szinte minden náció kardjainak utánzata megtalálható ezekben a műhelyekben.
Innen származik a fantasy kardok nagy része is. De a magyar huszárkardtól az angol lovagrendi kardokig mindent megcsinálnak. Bárki leadhat rendelést, csak kérjen eleget. Természetesen, ha kész egy típus, azt utána ők tovább is gyártják, így előbb-utóbb a világ minden táján megjelenik a termék.
Dinoszauruszok és kardokA legrémisztőbbek viszont a kevert fegyverek. Számomra a legdurvább egy szamuráj készlet volt – a stílus megegyezik egy régi naganoi kardéval,
de a foltos csillámporos tokon kívül kínai sárkányos díszítése van a cubának, és mindezt a kard végén elhelyezkedő dinoszaurusszal díszítették. Erről ennyit.
Original
A számomra legkedvesebb kovácsműhelyek Közép-Kínában, egy Lungchuan nevű falucskában vannak. Igazoltan több mint 2500 éve kovácsolnak itt kardokat. Amellett hogy sok műhely közül lehet válogatni, rengeteg múzeum is van. Megtalálható itt Li Liang Jie (Jet Li) és több kínai miniszter kardjának eredeti másolata, különböző történelmi kardok korhű utánzatai, és a régi műhelyek berendezései és eszközei.
Mindenféle kardokat kovácsolnak – kézzel is, régi technikákkal is. Egy egyszerűbb kard 28 munkafázison megy keresztül, mire
elkészül. Készítenek préseléssel félig kézi kovácsolással (gép üti, de emberi kéz forgatja, igazítja a pengét), és teljesen kézzel kovácsolt pengéket is.
Nemzeti kincsekA legrégebbi műhely tulajdonosa még mindig az állam, azokat a kovácsokat, akik a családi hagyományokat ápolva, megőrizték a tradíciót, nemzeti kinccsé nyilvánították, még a megyét is csak külön engedéllyel hagyhatják el. Az országot pedig egyáltalán nem.
Ennek a gyárnak a történetével, és a kardkovácsolás technikájával foglalkozom a következő írásaimban, amikor visszajövök Kínából. Reményeim szerint egy kisfilmet is készítek.
Akit érdekelnek a kardok (szamuráj is), és esetleg szeretne többet megtudni róluk, szeretne belőlük, az vegye fel velem a kapcsolatot a VII. kerület Hernád u. 2 szám alatti Kelet Kapuja üzeltben, vagy keressen
e-mailben: kungfu@chello.hu.
Comments
comments