Kiemelt hírek

A karate-do válogatott új edzői beszámoltak terveikről

2005. április 6. | szerző akadmin |

A Magyar Karate Szakszövetség elnöksége hat éves időszakra kinevezte a karate-do válogatott edzői csapatát. Szövetségi kapitány, felnőtt és junior kumite válogatott edző: Szinák Attila; ifjúsági, kadet, junior és felnőtt kata válogatott edző: Nánai Ferenc; ifjúsági és kadet kumite válogatott edzők: Simon János és Oroszki Mihály. Az új gárda megkezdte az előkészületeket, és beszámoltak elképzeléseikről is.

Az újonnan kinevezett szövetségi edzők szerint a válogatott versenyzők munkáját 14 éves korosztálytól kezdve a felnőttekig kell koordinálni. A sportolók kiválasztása, időszakonként a Magyar Bajnokság és néhány más, arra alkalmas, hazai és a klubcsapatok által is elérhető szomszédos országbeli versenyeredmények alapján történik.






Klima Zsuzsa
Jelentős segítséget

adhatna a hazai versenynaptár nemzetközi eseményekhez történő igazítása és a hazai rendezésű nemzetközi versenyek rendezése során a nemzetközi standard-ekhez való, eltérés nélküli alkalmazkodás – hangsúlyozták.

A tavalyi év óta a Magyar Bajnokságot területi rendszerben rendezik. Minden bizonnyal ennek köszönhetően az utánpótlás korosztályokban olyan sportegyesületek jelentek meg a versenyzésben, akik ezt korábban nem tették, vagy évek óta elkerülték a megmérettetést. A karaténak, mint versenysportnak nagy szüksége van arra, hogy a jelenlegi meglehetősen szűk versenyzői mezőny minden korosztály tekintetében kiszélesedjen. Fontos, hogy azok, akik versenyeztetnek, keressék a nagyobb kihívásokat, lehetőség szerint juttassák el sportolóikat a válogatottságig.

Tekintve,

hogy a karate tradicionális harcművészet, rendszere szigorú hierarchiára épül, ebben a sportban válogatott-, és klubedző (mester) együttműködése nem könnyű. Sokan féltik esetleges negatív impulzusoktól tanítványaikat, nem szeretnék “megfertőzni” klubjukat. A válogatott edzők hitvallása szerint a kerettagoknak – versenyzői szempontból – klubjuk büszkeségeinek kell lenni, a válogatott élversenyzői pedig a többi kerettag számára mutathatják meg, hogy minden nehézség ellenére lehetséges jelentős eredményeket elérni. A válogatott edzők szemlélete integráló, ugyanakkor “csak a követelményeknek megfelelő, elhivatott sportolókra kíván alapozni”.

2004-ben a felnőtt válogatott sportolói S. Kovács Ádám, Klima Zsuzsanna és Tóth Beatrix, Rebicek Gerd (interjúnk) válogatott edző vezetésével olyan eredményeket értek el, amelyeknek a közelébe az elmúlt húsz évben csak elvétve sikerült kerülni magyar karatésoknak.






A távozó Rebicek Gerd
Az említett legeredményesebb felnőtt sportolóink technikai, erőnléti és taktikai felkészültsége mögött lemaradt a többség. A különbség azonban csökkenthető, tudatos felkészüléssel évről-évre ütőképesebb magyar csapat bizonyíthat. A 2004-es és a 2005-ös kadet és junior Európa-bajnokságról is éremmel tért haza a magyar csapat (Baranyai Dávid és Lassingleitner Fruzsina bizonyítottak). Ezek az eredmények azt jelzik, hogy egyre többen kerülnek közel az élmezőnyhöz, csökken a távolság.

Az új edzők kiemelték:

“Célunk az egy-egy Európa és világbajnoki helyezés elérése mellett, minél több egyéni versenyző legjobb nyolc közé juttatása. Az eddig elhanyagolt kata versenyszámban felkészülő sportolók munkájának figyelemmel kísérése, irányítása és felzárkóztatása a nemzetközi élmezőnyhöz. Junioroknál a kumite csapat versenyszámokban szintén reális cél a nyolc közé jutás. Felnőtteknél csapatküzdelemben jelenleg a nőknek van nagyobb esélye az éremszerzésre, ahogyan azt a tavalyi Regionális Európa Bajnokságon szerzett bronzéremmel bizonyították is. Férfi mezőnyben 1-2 éves távlatban érdemes ígéretes csapat összeállításáról, és 4-5 éves távlatban dobogó közelébe jutásáról beszélni.”

A karate

a kevésbé támogatott, jelenleg még “nem-olimpiai” sportágak közé tartozik, így a Magyar Karate Szakszövetség válogatott keretre fordítható költségvetése meglehetősen szűkös. A világ- és Európa Bajnokságokra és az ezeket megelőző néhány felkészülő versenyre történő keret kiutaztatása gyakorlatilag felemészti a rendelkezésre álló összegeket. Az MKSz és a válogatott edzők álláspontja szerint a fiatalabb korosztályok válogatott szintű versenyeztetésében megosztott tehervállalásra van szükség a klubok és a karate szövetség részéről.

A szabályrendszer

legjelentősebb versenyei a felnőtt és a kadet junior világ- és Európa Bajnokságok. Az utazó keret anyagi fedezetének megosztása a jövőben a válogatott edzők által kidolgozott pontrendszer szerint történik. A minimális creditet sem teljesítő kerettagok nem vehetnek részt a versenyeken. Bizonyos pontszám felett a szövetség biztosítja a kiutazáshoz szükséges teljes anyagi hátteret.

Az e pontszámok közti kategóriákban pedig – amennyiben a versenyzők, illetve klubjuk vállalja a megosztott teherviselést – a szövetség különböző mértékben támogatja a sportolókat.

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.