Miért döntene úgy, hogy harcművészetet gyakorol a jövőben? Meg akarja védeni magát? Szeretne erősebb lenni? Dr. Richard Hackworth írásából kiderül: a harcművészet a legjobb módszer az egészség megőrzésére – de a visszanyerésére is!
A magas szinten művelt harcművészeti tréning a legjobb módszer a betegségek megelőzésére, hiszen pozitív változásokat stimulál a test természetes öngyógyító rendszerében.
Qigong mester
|
A modern kor emberének életvitele a kényelmes bútorokkal, távirányítókkal és komfortos járművekkel nem igazán ösztökél bennünket mozgásra.
Eközben biológiai szükségleteink ugyanúgy igénylik a fizikai erőkifejtést, mint az idők kezdetén. A harcművészeti mozgás nagy hatást fejt ki az emberi szervrendszer legnagyobb részére csakúgy, mint az agyunk és testünk kémiai jellemzőire. A küzdősportok gyakorlásával változásokat érhetünk el, de talán nem úgy, ahogyan sokan hiszik. A kétszer annyi edzés csak optimális esetben jelent kétszer olyan kedvező hatást. Túledzettség következhet be, amely ellenkező hatást vált ki fizikális és mentális egészségünkben.
A harcművészeti tréningben, csakúgy, mint más mozgásformáknál, fontos a távolság (vagy idő), intenzitás és gyakoriság megfelelő kombinációja: milyen távolra, milyen gyorsan, milyen gyakran. Egy plusz tényező a technika, amely meghatározza, hogy mely izomcsoportok, milyen izomtömeg használatos adott gyakorlatnál. Például a rúgás megdolgoztatja a lábizmokat, ugyanakkor növeli az
aerob kapacitást. A körültekintően állítjuk össze a harcművészeti mozgásunk típusát és mennyiségét, akkor számos pozitív hatást gyakorolhatunk szervezetünkre.
Tipikus harcművész tréning formákA harcművészetek mozgásanyaga általában aerob (rúgás, vagy formagyakorlat) – mint a taekwon-do – vagy erő, rugalmasság – mint a judo – jellegzetességeket mutató kategóriákba sorolható. Még két kategóriát vehetünk ide: gyakorlás, melynek célja az ügyesség fejlesztése, s ahol csak a szórakozás a lényeg.
Természetesen jónéhány harcművészeti mozgásforma tekinthető multidimenziósnak, ahol az említett jellegzetességek ötvözve megtalálhatóak. Bármelyik típust nézzük is, megállapítható: csakis a harcművészetek gyakorlásával elért változások hatnak oly mértékben az anyagcserére és a kémiára, ami jelentős egészségnövekedéssel jár a sportoló számára.
Jhoon Rhee letagadhat pár tíz évet
|
Az aerob jellegű gyakorlatok meghatározása egyértelmű: nagyobb izomcsoportok hosszantartó, ritmikus használata terheléses módszerrel, megfelelő gyakorisággal, ideig és intenzitással. Ebbe a csoportba tartozó sportágak többek között a futás, a sífutás, a korcsolyázás, a gyaloglás is. A gyakoriság alatt a heti legalább három-négy alkalmat értjük. A távolságot legkönnyebben időben adhatjuk meg: 40-50 perc. Az intenzitást tekintve az edzés legyen tényleg edzés: 13-14-es fokozatú erőkifejtés a Borg skálán. Kezdő szinten rövidebb ideig, kisebb intenzitással kezdjük az edzést, és fokozatosan növeljük a terhelést a kívánt szintig.
Ezen harcművészeti gyakorlás hosszútávú eredményei olyan híres mestereknél figyelhetőek meg, mint például a taekwon-do-legenda, Jhoon Rhee (a harci balett megalkotója) és a koreai Seok Kyu Lee mester (a Shim Ki Do alapítója), akik náluk 30-40 évvel fiatalabb férfiak fizikumával rendelkeztek az egész életükben gyakorolt megfelelő mozgásnak köszönhetően.
Pozitív változások a testben
Jhoon Rhee rúg
|
Már körülbelül három hét igazi edzés után egy sor fizikai változás következik be. Javul a sportolók vércukra, vérnyomása, vér-lipid szintje, agyi neurotranszmitter egyensúlya, izom-vérellátása, izom teljesítménye. A máj több szénhidrátot tud raktározni glikogén formájában. A javul a kálcium lebontás és más, alapvető paraméterek.
Ezek a változások pedig nem zárják ki egymást.
Ezek a változások javítják a test és az agy működését, csökkentik az olyan betegségek előfordulásának esélyét, mint a magas vérnyomás, cukorbetegség, szívinfarktus, krónikus légzésproblémák, csontritkulás, elhízás, pánikbetegség, depresszió, krónikus fáradtság, mell- és vastagbélrák.
Jómagam a légző- és formagyakorlatok végzésének köszönhetően kigyógyultam a cukorbetegségből és már nem vagyok inzulinfüggő.
A következő részben sorra vesszük az egyes szerveket, s megvizsgáljuk, milyen pozitív változásokat tapasztalhatunk akkor, ha úgy döntünk: a küzdősportot választjuk.
Forrás: completemartialarts.com
Comments
comments