Harcművész képességeink fejlesztésének első lépése, amikor felismerjük az egyes testrészek technikák végrehajtásában játszott szerepét. Fel a fejjel, a nyak elbírja!
Egy vastag nyak mindig intő jel. A személy, akihez tartozik valószínűleg erős, és esetleg jól képzett földharcos.
Egy harcművész számára ez figyelmeztető üzenet, mivel számára nyilvánvaló: ez a testrész komoly fegyver, különösen ha megfelelő technikai tudás társul hozzá. Azontúl mivel a nyak gyakran támadások (fojtás, csavarás, ütés) célpontja is, tapasztalt harcos azonnal észreveszi, hogy a “bikanyak” birtokosa nagy valószínűséggel “nagyon ellenálló”.
Anatómiailag a nyak a fej “tartópillére”, de a földharc művelőinek egy lehetséges harmadik fegyver használatát kínálja fel. Megfelelően fejlesztve a nyak segíthet a támadások hatástalanításában, miközben segíti a saját akciók kivitelezését is.
Támadás
Míg a legtöbb küzdelem úgy indul, hogy az ellenfelek álló helyzetben néznek farkasszemet, a nyak szerepe akkor nő meg, mikor a
földrevitelre kerül sor. Az akció kivitelezése alatt, az erő az altest irányából felfelé áramlik, egészen a fejig. A nyak közvetíti az energiát a test többi részéből, megnövelve a földrevitel mozdulatsorának hatékonyságát – mondja Renzo Gracie,
jiu-jitsu mester.
Amikor egy-, vagy kétlábas gáncsmozdulatot indítunk, az ellenfél terpesztéssel, vagy hátralépés után a felsőtestének fölénk helyezésével védekezhet. A testrész, amely eme ellenakció oroszlánrészét kell hogy elviselje nem más, mint a nyak, mivel amíg jobb pozícióba kúszunk, az ellenfél törzsének súlya a fejünk hátsó részére nehezedik. A siker érdekében elég ideig el kell tudni viselni ezt a tömeget, hogy jobb testhelyzetbe juthassunk.
Különböző fojtások és szorítások sikere szintén a nyaktól függ. Közöttük van a hátsó fojtás és oldalsó fojtás. Mindkét technika hatékonysága fokozható a fej és nyak használatával, amikor is az ellenfél fejére ható erő növelése a cél. Gracie mester bemutatta, hogyan segít a fej és az alkar hátsó fojtás esetén egymás ellenében ható erők létrehozásával az “áldozat” nyakának szorításakor. Kitartó, nehéz ellenfél elleni küzdelemben minden testrészünkre szükség van a siker elérése érdekében, s talán a nyak jelentheti a döntő különbséget.
Akár állsz, akár a földön fekszel, előfordulhat olyan helyzet, amikor nem tudod használni karjaidat. Ilyenkor jól jöhet egy hatékony fejelés. Nyílvánvaló, hogy egy erős nyak nélkülözhetetlen ehhez. Egy ilyen akció nem minden esetben vet véget a harcnak, de arra mindenképpen jó, hogy kiszabaduljunk a fogásból, szorításból.
VédekezésMinél behatóbban tanulmányozza valaki a kézitusa módszereit, annál több esés kell elviseljen. A zuhanás magasságának és erejének növekedésével arányosan nől a nyakizmok teherbírásának jelentősége. Az esés tompításakor az állat erősen a mellkashoz kell szorítani, így kivédhatő a fej ostorcsapás-szerű visszarántódása.
Yukio Utada aikido mester egyszer meg is jegyezte, milyen nagy mértékben növelte csuklyaizmának méretét az évek alatt abszolvált sokezer “földetérés”.
Földharcnál kardinális pont az egyensúly és az alapállás kérdése. Amikor előnyben vagyunk, és az ellenfél felett helyezkedünk el – mint például az ún. “mount” pozícióban amikor az ellenfél hasán térdelünk – a stabilitásunkat használjuk a vergődő ellenfél akcióinak hatástalanítására.
Előfordulhat olyan szituáció, amikor helyzeti előnyünket úgy óvhatjuk meg, hogy fejünkkel, nyakunkkal a földet érintve támaszkodunk, akár egy harmadik karral. Gracie szerint a brazil jiu-jitsuban számos leszorító fogás és azokból való menekülő manőver van, ami a fej “kitartását” használja.
A nyak edzésének fontossága azonnal nyilvánvalóvá válik számunkra, amint egy fojtást, vagy szorítást próbálunk leküzdeni. Fontos, hogy megtudjunk másokat szorongatni, de még fontosabb hogy magunk is el tudjunk viselni hasonló tortúrákat. A győzelemért először szenvedni kell.
Ütésváltáskor egy erős nyak döntő tényező lehet. Valahányszor ütés éri a fejet, a nyakizmok lökhárítóként viselkednek. A hasonló ütések elviselésének képessége kifizetődő, amikor egy fejlett kéztechnikás ellenféllel állunk szemben, mivel valószínűleg a fejünket fogja támadni.
Természetesen a válaszreakciónál, mint kitérés és blokkolás, szintén fontos feladat hárul a nyakizmokra.
Edzés
Hagyományos földharc-edzés végzésekor biztosak lehetünk abban, hogy nyakizmainkat formába tudjuk hozni. Ezt súlyzós edzéssel kiegészítve még gyorsabban elérjük célunk. A gerincoszlop érzékeny mivolta miatt nem árt, ha orvossal konzultálunk, mielőtt effajta edzésprogramba belevágnánk.
A nyak hat irányba képes mozogni: előre (az állat a mellkashoz közelítve, hátra (ha felfelé nézünk), jobbra,vagy balra döntve (a fülek a vállak felé közelednek), és jobbra vagy balra forgatva. Ezenkívül képes a nyak bizonyos mértékben megnyúlni is. A nyakkörzés egy olyan gyakorlat, amely mind a hat irányban megmozgatja a végtagot, így ez egy fontos nyújtó-gyakorlat.
Ha naponta dolgozunk nyakra, akkor növelhetjük hajlékonyságát és csökkenthetjük a sérülésveszélyt.
Minden mozdulatot lassan és pontosan végezzünk!
A nyak támasztórendszerének erősítése szintén nagyon fontos a harcművész számára. Különböző speciális nyakerősítő gépekkel a legtöbb konditeremben találkozhatunk. Ezek segítségével meghatározott izomcsoportokat fejleszthetünk hatékonyan.
Sok helyen alkalmaznak fejhámokat, ráakasztott súlyokkal erősítés céljából. Ez lehetővé teszi ellenállással szembeni előre-hátra és oldalra történő nyakdöntések végzését.
Bármely módszert is választjuk nagyon fontos, hogy kezdetben kis mértékű ellenállást (kis súlyokat) használjunk és fokozatosan növeljük. Készüljünk fel kisebb edzés utáni merevségre, mivel a mindennapi életben nem használjuk ilyen mértékben nyakizmainkat – és valószínűleg súlyokat sem emelünk velük.
Aki ismeri a birkózást valamennyire, az tudja mennyire alapgyakorlat ott a “híd”. Az általuk gyakorolt híd egy fejlett nyakerősítő gyakorlat, amely abban tér el a “normál” híd nevű gyakorlattól, hogy a kezeket nem használja, hanem kizárólag a fej és a lábak tartják a testet, erős igénybevételnek kitéve a nyakizmokat.
Nem megfelően végrehajtva azonban a gyakorlatot komoly sérülésveszéllyel járhat.
A cikket összeállította:
Andrew Zerling
író és harcművész,
14 éves brazil jiu-jitsu, judo és aikido tapasztalattal
Comments
comments