Kiemelt hírek

Stílusok közt: A Yang Tang Do Karate

2005. március 4. | szerző akadmin |

1858-ban Sensei Kinji Toyama a Dél-Kínában megtalálható Fuzhouban szállt partra a kínai Tang Te harcművészet tanulmányozása céljából. Megérkezésekor egy japánok által gyakran látogatott szálláshelyen szállt meg. És valami elkezdődött…

A hely vezetője – miután megtudta, hogy a Tang Te
harcművészetet kívánja tanulmányozni – bemutatta Ryu Ryu Ko-nak, aki Fuzhounban a Dél-Kínai harcművészetek híres mestere volt.






Hokaido partjainál…
Sensei Kinji Toyama a harcművészetek alapos tanulmányozásába kezdett, és megkapta az “Uchi Deshi” (magántanítvány) címet. 10 évig tartó szorgalmas tanulás után még 10 évet tanulmányozta a többi harcművészeti iskolát, majd visszatért Hokaidora, ahol Yang Tang-te néven kezdte tanítani a rendszert a hozzá közelálló személyeknek és Sensei Takashi Sato-nak.

Ezzel egy időben Sensei Kinji Toyama folytatta saját kutató tevékenységét és a gyakorlást. Az Hokaidoi-i fiatalok oktatása érdekében kifejezetten az elme és a test számára fejlesztett ki egy tanítási módszert.

A Yang Tang-te

harcművészet általánosságban a társadalom számára zárva maradt a Sensei visszahúzódó személyisége miatt. Sensei Kinji Toyama egész életét a tanulásnak szentelte, és 1899 juliusában, 75 éves korában hunyt el. 1899 októberében jött el, amikor fia Sensei Tsuyoshi Toyama elkezdett tanítani a szigeten

Sensei Kinji Toyama halál után Sensei Tsuyoshi Toyama Sensei és
Sensei Takashi Sato a mester legjobb tanítványa követte tanárát, és
folytatta az akkor még Yang Tang-te néven ismert művészetet. Sensei Takashi Sato 1849 április 25-én született. Harcművészeti edzéseit Sensei Kinji Toyama mesternél kezdte 1878-ban, 29 éves korában.

Mint ahogyan tanára,

úgy ő is tehetségének és erős elszántságának köszönhetően nagyon gyorsan haladt előre. Bár az edzések minden elképzelést felülmúlóan szigorúak voltak, mégis egyre keményebben gyakorolt a többi tanítványánál. Takashi Sato Sensei Kinji Toyama “unchi deshi”-jévé vált. Tanárával 21 éven át tanult együtt annak 1899- ben bekövetkező haláláig.

Sensei Tsuyoshi Toyama, mint a Yang Tang-te örököse az elviselhetőség határáig is elment annak érdekében, hogy tanárának különleges képességeit is felülmúlhassa, de sajnos a
halál közbeszólt 1915 elején.

Ugyan ebben

az évben Sensei Takashi Sato elutazott Kínába, Fuzhou-ba – abba a városba, ahol egykor mestere a harcművészeteket tanulmányozta -, hogy folytassa a kutatásokat, és ott megismerkedett a kor másik meghatározó mesterével, Sensei Chojun Miyagival, és tanulmányozni kezdte a Naha-te rendszerét.

Ez volt egyike azon három út közül, amelyet élete során Kínába tett.
Visszatérve Hokaido-ra, otthonában elkezdte tanítani a
harcművészeteket. Később tanítani kezdett.

Sensei Takashi Sato

nagyon keményen dolgozott annak érdekében, hogy egész Hokaido-n és Japán szárazföldjén tovább adja tudását, valamint hogy a Yang Tang-te számára ugyanazt a megbecsülést vívja ki, amivel a Japánban nagyra értékelt judo és kendo rendelkezett. Ennek elérése érdekében gyakran utazott Japánba, ahol meghívták öt a Kyoto Egyetemre, bemutató megtartására, és hogy ott tanítson.
A karatét 1933-ban bejegyezték a Butokokainál, amely Japán harcművészeti központja volt. Ez mérföldkő volt a karate történelmében, mivel ez azt jelentette: a rendszer a
japán harcművészetekkel egy szintre emelkedett.

Sensei Takashi Sato egész életét a tanulásnak szentelte. Feladatának érezte, hogy a harcművészetet egy olyan rendszerezett tudománnyá szerkessze át, amely a széles értelemben vett társadalom számára is oktatható.

Sato Senesinek olyan rendszert sikerült kifejlesztenie, amely lehetővé tette, hogy a harcművészetét a Föld minden pontján oktatni tudják. Ennek ellenre otthonában folytatott magánoktatás során szigorúan ragaszkodott mindazokhoz az elvárásokhoz, amelyeket Sensei Kinji Toyama-tól vett át.






A világon mindenhol
A küzdelmi technikáknál


nagy változtatást hajtott végre, mert jelentősen rövidítve a küzdő távolságot; a Hamni és a mahamni technikák lettek a meghatározóak, kiegészülve a nagashi és a suriashira épülő mozgással.

A Yang Tang Do elnevezés fennmaradása is Sensei Kinji Toyama felé tanúsított határtalan tisztelet folytán tartotta meg a kínai csengését, és csak a “do” megjelenése a “te” helyén jelezte az átalakulást: így lett Yang Tang Do a tervezés eredménye.
1938. október 7-ban Sensei Takashi Sato elhunyt.

Sensei Sato legjobb tanítványa

Ida Takamura – akit Sensei Takashi Sato utódjául választott – a II. világháború alatt – hősi halált halt. Sensei másik tanítványa Sensei Jamadzsi Morita a háború után folyatta a Yang Tang Do továbbadását a következő nemzedék számára.

Sensei Takashi Sato nagyszerű örökségét maga után hagyva, 1910-ben megjósolta, hogy a karate a XX. században elterjed szerte a világban. Napjainkban láthatjuk hogy ez a jóslat valóra vált.

Napjainkban ezt a tradíciót Sensei Jamadzsi Morita 9. danos mester, az YTDF főinstruktora, Sensei Takashi Sato egyetlen élő tanítványa adja tovább.
Európa főinstruktora, pedig Sensei Györki Géza 5.danos lett 2000-ben.

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.